Yağ değişimi hakkında

smhbrs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aracımı sıfır almadım. Daha önceki bakımlarınıda özel serviste yaptırmışlar. Onun için garantiyi düşünmedim. 5LT yağdan bana geri kalan bu deyip herhangi bir şey vermediler. Büyük ihtimal hepsini boşalttı motorun içine ya da bir yerde yağları toplayıp başka bir araçta kullanıyor olabilirler :)

chnysr

Kayıtlı Üye
16-Bursa
elf 5 30 5 lt rn 720 sartnameli yagı İnternet üzerinden nereden alabiliriz

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
elf 5 30 5 lt rn 720 sartnameli yagı İnternet üzerinden nereden alabiliriz
Merhaba açıklamalarda RN 720 normunu karşıladığı yazıyor05cdf19104a58254e34039f02d3c6251.jpg

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motor aşınma verisi içinde en kötü yağlardan biri!
Değerler burda. Anlamayan olursa yazarım

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fbb9qtL-yWlzDPLzvxzpF01gRRtH8fKxeVtXt6HPpgg/htmlview

Shell helix 5w30 değerleri çok iyi ama renault onayı yok.

Garanti kapsamında bu yağı kullanmak istemeyecektir servis..

Renault onayı bulunan yağlar arasında da değerleri en iyi olan "Liqui Moly 4400 top tec 5W30"

Bu yağda araştırmalarımda gördüm ki baya popüler.

yasinguzeldal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Shell helix 5w30 değerleri çok iyi ama renault onayı yok.

Garanti kapsamında bu yağı kullanmak istemeyecektir servis..

Renault onayı bulunan yağlar arasında da değerleri en iyi olan "Liqui Moly 4400 top tec 5W30"

Bu yağda araştırmalarımda gördüm ki baya popüler.

Benim aracımın garantisi bitti. Normal sanayide değişimleri yaptıracağım. Yağ olarak da [h=1]Castrol Edge Partiküllü 5W30 koyduracağım. Elf falan castrolun yanında basit kalıyor.[/h]

funnerman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yağı ben hep 5 lt tamamını koydurdum son iki bakımda bir zararı olur mu? Aracım 1.5 dci 75 Hp joy 2014

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sadece bakış açısı kazandırmak için yazacam.

1) yağ neyi korur? motor ve motor içi parçaları değilmi?
2) dizel motor kaç km için tasarlanır? min 500,000km sonuçta sokakta bir sürü taksi var 1.5dci 750,000+
3) bizler yani işin ticaretinda olmayanlar kaç kmde elden çıkarıyoruz? 100? maks 180,000km?
4) elf kullanarak varmı ben zarar gördüm diyen? ben duymadım?
5) elf kullanmayarak (yada daha samimi olmak gerekirse renault normunu) varmı zarar gören? evet var hatta şu an ilk sayfalardaki dpf temizliği konusunda kendisi

özetle bence kaşınmayın gidin paşa paşa elf'nizi alın millet adamlar onaylamış herkeste zaten mutlu ne diye risk alınasınki? ha evet işi teknik olarak bilen bir sürü forumdaş var onlara asla değil lafım ben bile şu an sanayiye gitsem hangi elf alternatifleri benim motor için uygun bilirim ama olurda az bilen çıkar buradaki yazılardan aaa bak elf iiyi değilmiş der gider rn normunu tutturmayan birşey alır al başına bela sonra dpf doldu

türkiyedeki en sevdiğim laflardan biri amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok..

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu arada km benzetmelerini neden yazdığımı yazmamışım :)

abi 500bin -750bin km için tasarlanmış motoru X yağ %10 ömür kısaltsa Z yağ %10 uzatsa (ki emin olun yok öyle bir aralık :) ) 400bine 500bin eder

bizler bu rakamlara gelmeden zaten çoktan yağ etkisi hiç olmayan parçaların eskimesinden ötürü aracı elden çıkarmıyormuyuz?

yok turbosu gitti,yok enjektör arızası,pompa arızası, baskı balata zayıflaması ,alt takımdan ses vs bunlar o yağın farkını hissetirmeden çok evvel zaten araçtan vazgeçme sebeblerimiz.