1.9 kango üfleme

kanguru55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar 2002 mod.1.9 kangom var 207 bin km de usta kartel havalandırma hortumunu ve yağ çubuğunu çekip baktı motor bitik üflüyor ve hava filitresi kabına yağ kaçırıyor dedi minimum 5 bin tl masrafı var dedi.Bende param yok idare edecek bir şeyler yapamazmışız dedim usta bana 2 mt kartel hortumunun ölçüsünde hortum aldırdı ,hortumu motorun en üstündeki kartel havalandırma hortumun bağlandığı küçük kutu gibi birşey var onun ucu hava filtresine giren kısmını iptal edip hortumu motorun aşağısına doğru indirdi ucunu boşta bıraktı çıkan buhar şimdi aşağıya doğru veriyor,bu çözüm müdür bilgili arkadaşlardan cevap bekliyorum.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Selamlar 2002 mod.1.9 kangom var 207 bin km de usta kartel havalandırma hortumunu ve yağ çubuğunu çekip baktı motor bitik üflüyor ve hava filitresi kabına yağ kaçırıyor dedi minimum 5 bin tl masrafı var dedi.Bende param yok idare edecek bir şeyler yapamazmışız dedim usta bana 2 mt kartel hortumunun ölçüsünde hortum aldırdı ,hortumu motorun en üstündeki kartel havalandırma hortumun bağlandığı küçük kutu gibi birşey var onun ucu hava filtresine giren kısmını iptal edip hortumu motorun aşağısına doğru indirdi ucunu boşta bıraktı çıkan buhar şimdi aşağıya doğru veriyor,bu çözüm müdür bilgili arkadaşlardan cevap bekliyorum.
Bu çözüm sayılmaz sadece hava filtre kabına yağ gelmez o kadar . Sürekli araç yagını kontrol edin yüksek devirde kullanmayın motor ısınmadan motora yuklenmeyin

kanguru55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler peki 5 bin gibi bir masraftan bahsetti usta bu kadar tutar mı ve aracı bu şekilde kullansam bir sakıncası olurmu.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Komple motor yapılacak ise fazlası da tutar. Çok daha uyguna da yapılabilir motor açılmadan fiyat vermek çok doğru değil maalesef . Bir anımı anlatayım ; Turbo tamircisi ne gittim bir connect geldi adama motorcu demiş ki " Abi motor bitik üfleme yapıyor turbo ya yağ basıyor intercoller da yağ dolmuş" diye . Adam geldi turbo cu kontrol ediyor motor üflüyor turbo yada yağ basıyor tüm belirtiler neredeyse var motor bitik gibi . Turbo cu motor yağını bir kontrol etti belki 1lt fazla yağ var araçta [emoji16] yağı boşaltıp intercoller da temizlenince araç normale döner dedi usta. Sorun motora konulan fazla yağ imiş
Teşekkürler peki 5 bin gibi bir masraftan bahsetti usta bu kadar tutar mı ve aracı bu şekilde kullansam bir sakıncası olurmu.

kanguru55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Anladım araçta üfleme dışında yağ eksiltme,hararet,egzozdan duman ve çekişten düşme yok,kışın bile tek marşta çalıştı,halende çalışıyor,rölantide dalgalanma,yatak ve sibop vuruntu sesleri gözlemlemedim.Sadece tahliye duman hortumu boşa çıkarılınca biraz tatsız çalışıyor gibi geldi okadar.Bu kartel tahliye hortumun bağlandığı tüp gibi kutuya benzer birşey var onun motor bloğuna bağlandığı yerden yağ atmaya başladı sebebi nedir ekstra bir kelepçeyle bağlantı sıkılaştırılabilirmi,neden oradan yağ atmış olabilir,yağ kaçağının çözümü nedir.

selmansanli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motorun üflemesi normal olabilir.

Anladım araçta üfleme dışında yağ eksiltme,hararet,egzozdan duman ve çekişten düşme yok,kışın bile tek marşta çalıştı,halende çalışıyor,rölantide dalgalanma,yatak ve sibop vuruntu sesleri gözlemlemedim.Sadece tahliye duman hortumu boşa çıkarılınca biraz tatsız çalışıyor gibi geldi okadar.Bu kartel tahliye hortumun bağlandığı tüp gibi kutuya benzer birşey var onun motor bloğuna bağlandığı yerden yağ atmaya başladı sebebi nedir ekstra bir kelepçeyle bağlantı sıkılaştırılabilirmi,neden oradan yağ atmış olabilir,yağ kaçağının çözümü nedir.

Dayımın clio aracındada yağ dolum yerinden ve yağ çubuğundan üfleme görülüyordu. Sebebi; karter havalandırma hortumu, havalandırma valfi, pcv,ccv olabilir.

pcv, ccv hakkında youtube videolarına bakınız.

mustafa birey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynı sorun benim aracımda da var. yaklaşık 1 yıl önce sanayide usta üfleme var motor istiyor demişti. abi bunlar 1.9 bunlarda üfleme oluyor yapsak bile zamanla gene üfleme olur dedi. bunu üzerine ben yaklaşık 10.000 km yol yaptım sorunsuz. tabi gittikçe performas düşecek üfleme artacak yağ eksilkme artacak. gittiği yere kadar ... youtube de bir video izlemiştim hava çıkış hortumuna ilave olarak ufak bir cam kavanoz benzeri bir aparat ekliyordu. böylece hava filtresine yağ buharı gitmeden bu haznede toplanıryor toplanan yağ tekrar motora koyuyor böylece eksiltmeyi bir nebze azaltmış oluyordu. denemeyi düşünüyorum