100 bin bakımı

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Bugün aracı bakıma getirdim. Salıncak burçları 2.kez değişti. 100 bin bakımı 1200 TL verdim. Şanzıman yağı için servisi aradım Renault özel servisini EDC şanzıman için yağ değişimine gerek yok dediler. 120000 de normalde şanzıman yağları değiştirmiş fakat EDC şanzımanlarda gerek yok dediler.

Bunu söyleyenin dünyadan haberi yok. Talismanlardaki şanzıman diğer tüm renault araçlardan farklı.Yaş tip kavrama var ve yağ değişimi tüm çift kavramalı hatta tüm otomatik şanzımanlı araçlarda önemlidir. Getrag dct 450/ 451 sizin aracınızdaki şanzımanın marka ve model numarasıdır ve teknik dökümanında 90 bin km'de bir değişim ister. Ömürlük yağ veya hidrolik yoktur. Periyodunda değişmesi gerekir. Değişmezse emin olun sonra şanzıman değişir.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
benim aracım clio 4 2015 otomatik model 100000 bakımında yetkili servise sorduğumda şanzıman yağının ömürlük olduğunu söylemişlerdi

Bence servisinizi değiştirin. Servisin söylediğinden bakım yaptıkları araçlar hakkında bilgi seviyelerinin düşük olduğu anlaşılıyor.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Şanzıman yağı değiştirmek sıkıntılı bir durummuş; yazılımı miktarı ve ayarı çok önemli dediler. O nedenle şanzıman yağı değiştirmek çok sıkıntılı ve sorunlu oluyor dediler.

Yağ değişiminde yazılım ya da ayar yapılmaz.Miktarı servis dökümanlarında mevcuttur ve özel servisler dahil nokta bir hassaslıkta istenen hacimde yağ basılır.Yağ doldurma tapasını aştığı anda fazla yağ zaten dışarı akar.Ama Talisman şanzımanlarında normalden farklı olarak 3 tapa vardır ve tek tek sıra ile boşaltılıp doldurulması gerekir.O yüzden ben servisi tavsiye ederim. İşlem garantili olur.

Son düzenleme:

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane 4 dci edc için izmir mais e danışmıştım bende şubat ayında şanzıman yağının ne zaman değişmesi gerektiğini konusunda bana da değişmesi gerekmiyor şeklinde bilgi verdiler.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Megane 4 dci edc için izmir mais e danışmıştım bende şubat ayında şanzıman yağının ne zaman değişmesi gerektiğini konusunda bana da değişmesi gerekmiyor şeklinde bilgi verdiler.

Hep öyle diyorlar. Ama maalesef. Değişmesi gerekiyor.Sizin araçtaki şanzıman ile talismandaki farklı.Periyodu aynı olmayabilir.Ama değişmeyen ömürsüz şanzıman yağı yoktur. Servisler önce servis manuellerini okumalılar.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli

Ben r-link store 'a ve my renault'a Renault Fransa üzerinden kayıt açtım.Benim aracım için 2022 yılında şanzıman yağı ve filtresi değişimi yapılacağını şimdiden bakım takviminde gösteriyorlar. Bu takvim Renault Türkiye' de de var. Servislerin elinde olmamasına imkan yok. Ama sorunca, sadece bakmadan sanayi işi cevaplar veriyorlar. Vatandaş şanzıman arızalandığında parasını verip yaptırır nasıl olsa...
e21Jgj.jpg

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende aynı fikirdeyim değişmesi gerektiği konusunda sonuçta bu yağların belirli ömürleri ve zamanla kaybettikleri özellikleri var ama Çok enteresan gerçekten ki Mais'in bildiğim kadarıyla bir çok konuda diğer yetkili bayilerden daha bilgili olması gerekli ama 1 sene içinde fark ettim ki servisler arasında çok kopukluk ve bilgisizlik bulunuyor sürekli birbirlerini suçluyorlar. daha önce ki hiç bir aracımın yetkili servislerinde böyle bir şeyle karşılaşmadım.

cako67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 98 binde mu Renaultta aracın km sini 120 bin olarak girdim bana Ekim 2022 tarihini verdi şanzıman yağı ve filtresinin değişimi için. Aracım 2016 model. 2017 Haziran'da aldım ve kullanmaya başladım. 5 yıl sonra değişim gösteriyor süre olarak.

cako67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
110 bin olarak girince Nisan 2023 olarak gösteriyor bilginize. Kısacası şanzıman yağı değişecek Befenin dediği gibi

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
konuda bahsedilen internet sitesinin adresi nedir acaba bilgi paylaşmanız mümkün olursa çok sevinirim.