1000 ile 1500 devir arasında bass sesli motor homurtusu

RENCAP

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç 2013 model Captur 1.5 dci k9k 82.000 km de. Tüm bakımları orjinal Mais serviste yapılan bir araç.20.000 km beri sahibiyim .
Son bakımdan sonra özellikle 1000 ile 1500 devir arasında,1 ve2. Viteslerde hızlanırken veya vites küçültürken motor sesi sanki patlak delik egzoz sesi gibi bass bir boğuk ses veriyor kabin içine sürücü tarafında daha çok duyuluyor. Tüm diagnostik kontrolları tek tek bakıldı ,resimleride var. Servis teknisyeni Turboda,Yüksek basınç mazot pompasında ,enjektörlerde bir problem yok dedi.
Orjinal Hava filtresi bağlantıları sıkılaştırıldı.Hava filtre kutusu sağlam ,aracın altına bakıldı,ısı kalkanlarına ( heat guard) bakıldı problem yok. Ama ses devam ediyor. Bugüne kadar yapılan bakımlardan tek değişen RN 0720 onaylı 5w 30 Elf yağ yerine artık servislerde RN 0720 onaylı 5w 30 castrol gtx kullanılıyor.
Yağ markası değişikliğinden ses değişirmi ,sanmıyorum.ses soğukkende var motor ısınınca ,motorun soğukkenki dizel tıkırtısı azalınca daha çok duyuluyor.
Yurt dışı İngiltere forumlarını taradım ,birkaç kişide aynı problem var ama kesin çözüm bulan yok.
Bu problemle karşılaşan arkadaş varmı.
EGR den olabileceğini düşündüm bir ara ama araçta hiç bir tekleme titreme gaz yeme problemi yok yakıt tükretmi de çok iyi şehir dışı 3.7. 3.9 lt /100 km. Şehir içi max 5 litre .Zaten Serviste EGR normal dedi . Ama çözüm bulunamadı.
Problem nerede ,bulamadık.
Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler .