11.06.2014 Magazin Haberleri

ByTyFn

Tayfun SÖYLEMEZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ebru Gündeş: Serdar Ortaç benim için bitmiştir

Ebru-G%C3%BCnde%C5%9F-Serdar-Orta%C3%A7.jpg

Eşi Rıza Sarraf hapisteyken Ebru Gündeş’i aramayan Serdar Ortaç, ünlü sanatçıyı düğününe de çağırmadı.

Serdar Ortaç ile Chloe Loughnan 6 Haziran Cuma akşamı Kuruçeşme’deki Suada’da evlendi.

Posta gazetesinin haberine göre, düğünde gözler 21 yıllık dostu Ebru Gündeş’i aradı. Ama yoktu! Serdar Ortaç “Ebru hayattan zevk alacak günler yaşamıyor ki. Mikrofon tutsalar gecesi zehir zıkkım olurdu” dedi. Serdar Ortaç’ın, Ebru Gündeş’i düğüne davet etmediği ortaya çıktı. Kırılan Ebru Gündeş düğün akşamı bir yakınıyla şöyle dertleşti: “Serdar ile 1993′te tanıştık. Zor gün dostuyduk. Ben onu cezaevine girdiğinde hiç yalnız bırakmadım. Eşim RIza hapisteyken beni çok aradığını söylemiş. İsteseydi bana bir şekilde ulaşırdı. Gelmedi, aramadı. Düğüne de çağırmadı. Dostluk bitmiştir.”

http://www.theworldline.com/ebru-gundes-serdar-ortac-benim-icin-bitmistir/

ByTyFn

Tayfun SÖYLEMEZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Samuel Beckett’in ‘karalama defteri’ sergide

Samuel-Beckett.jpg

İrlandalı yazar Samuel Beckett’in ilk romanına ait el yazıları sergileniyor. Kitap taslaklarında yazılar kadar Beckett’in ‘çizgileri’ de dikkat çekiyor.

İrlandalı yazar Samuel Beckett’in yayımlanan ilk romanına ait orijinal el yazıları sergileniyor.

Kâğıtlarda Beckett’in, yazısı kadar çizdikleri de dikkat çekici.

Reading Üniversitesi’nde yağmurlu bir günde masada titizlikle serilmiş altı defter duruyor. Yaklaşık 80 yıllık kitaplar oldukça iki korunmuş.

Kağıtlarda, okunması zor bir el yazısı var. Ama daha da dikkat çekici olanı, Beckett’in en az yazdığı kadar da çiziyor olması…

Ünlü simalar, tarihi isimler ve müzik notları var. Aynı sayfada, Charlie Chaplin olduğu açıkça anlaşılan bir resim de bulunuyor.

Karalamalara bakılacak olursa, Godot’u Beklerken kitabının yazarı Beckett, ilham beklerken çizgilerde vakit geçirmiş.

Defterlerden Beckett’in 1935-36 yılında yazdığı Murphy adlı romanın taslağına ait. Yazıldıktan iki yıl sonra basılan kitap yalnızca birkaç yüz satmış ve hayal kırıklığı yaratmıştı.

11 Haziran’da açılacak sergi öncesi BBC’ye konuşan Beckett uzmanı Dr. John Pilling, “Birçok kişi bunun Beckett’in en komik kitabı olduğunu söyleyebilir” dedi.

Reading Üniversitesi defterleri geçen yıl bir müzayede yaklaşık 1 milyon sterline almış, Beckett koleksiyonuna dahil etmişti.

Defterin ilk sayfalarında, Beckett’in üstünü çizdiği yazılarla dolu. Yazıların olduğu sayfayı da resimler izliyor.

Pilling, “İlhamı kaybetiğinde kâğıtlara küçük süslemeler yapmış. Sanata yeteneği var. Küçük karakterler çizmiş. Kalemi etkin halinde tutmak ve zihnini hareketlendirmek için yaptığını düşünüyorum” diye konuştu.

Golf oyuncuları da var

Beckett’in bazı sayfalara da golf oyuncularını çizdiği görülüyor.

Pilling, Beckett’in amatör bir golf oyuncusu olduğunu belirtiyor ama romanda hiç golf oynanmamasının da dikkat çekici olduğunu ifade ediyor.

Altı defter de 1960lardan bu yana özel bir koleksiyonerin elindeydi.

Dr. Pilling, Reading Üniversitesi’nin Sotheby’s sergisi için 962 bin 500 sterlin harcanmasına tepki gösterenler olduğunu belirtiyor ama harcamalara değen bir çalışma olduğunu da vurguluyor.

Üniversite sözcüsü de yatırımların kolay elde edilmediğini belirip “Dünya çapında Beckett çalışmalarını yürüten öncü bir kuruluş olarak, edebiyat dünyasının yıllardır gizlenen en önemli eserlerinden birini halka açmak bizim izin büyük bir fırsattı” diyor.

Dr. Pilling, üzeri çizili metinleri temize çektiğini belirtip bunu ‘çok zor bir iş’ olduğunu söyledi:

“Bazı sayfaları okumak çok zor çünkü kurşun kalemle yazılmış ve kalın lacivert bir kalemle de üzerleri silinmiş.”

“Beckett’in el yazısı okunaksız olmasıyla bilinir, yaşlandıkça da yazısı daha zor okunur hale geldi. Nasıl bir akşam geçirdiğiyle ve yanı başında kaç şişe olduğuyla da bağlantılı tabi.”

http://www.theworldline.com/samuel-beckettin-karalama-defteri-sergide/

ByTyFn

Tayfun SÖYLEMEZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Game of Thrones’ta ölmek 20 bin dolar

Game-of-Thrones.jpg

Game of Thrones adlı serinin yazarı George R.R. Martin, 20 bin dolara sizi öldürmek istiyor.

Yakın zamanda Game of Thrones dizisinin uyarlandığı Buz ve Ateşin Şarkısı serisine sekizinci kitabı yazacağı iddia edilen George R.R. Martin, 20 bin dolar veren iki kişiyi serinin yeni kitabına karakter olarak ekleyeceğini açıkladı.

İnternette düzenlenen yarışma sonucu açıklanacak kazananlar, karakterlerinin kitaptaki mevkilerini de seçebilecek. Ancak karakterlerin birer şövalye, lord, köylü veya fahişe olmaları arasında bir fark yok. Her iki karakteri de kitabın sonunda ölüm bekliyor.
20 bin dolarınız yoksa üzülmeyin! Toplanan paranın Martin’in doğduğu şehir olan Santa Fe, New Mexico’daki kurt barınağına bağışlanacağı yarışmaya 10 dolar vererek de katılmak mümkün. Yapılan bağışın büyüklüğüne göre değişen ödüllerin arasında imzalı Westeros haritası, Martin’le kahvaltı etme şansı ve Martin’e ait bir şapka da var.

Geçtiğimiz ay Star Wars filminin prodüktörü J.J. Abrams’da Abu Dhabi’den bir vidyo yollamış ve 10 dolar karşılığında hayranların yeni Star Wars filminde rol alma şansı yakalayacağını açıklamıştı. J.J. Abrams, toplanacak parayı UNICEF’e bağışlayacak.

http://www.theworldline.com/game-of-thronesta-olmek-20-bin-dolar/