2014 dizel clio 4 stop start kontrol ettirin uyarisi+anahtar işareti

eraybilgin61

Kayıtlı Üye
61-Trabzon
Merhaba aracimin aküsü yeni ve efb lidir bir arada ayni sorunu verdi ama kendinden söndü bugün itibariyle tekrar ekranda stop start kontrol ettirin uyarisi ve anahtar işareti yakti neden yapmiş olabilir başina gelen varmi geldiyse nasil çözüldü...

kemalavci17

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fazla kafa yormayın. Bu arabaları evde kendimiz oturup icat etmedik. Reno fabrikasında yapıldı. Ayıp birşey ise varsın onlar düşünsün. Benim ve benzer çok arabanın da başına geldiğini düşünüyorum. Servise sordum, "önemli değil, kış aylarında rutubet etkisiyle öyle gösteriyor" dediler. Bende 2-3 defa oldu. Son kez olan 4-5 gündür normale döndü. Zaten lüzumsuz birşey; Start-stop, ben istersem devreye girmeli. Ama o her çalıştırmada devrede, ben de arabayı her çalıştırdığımda iptal ediyorum. Artık iç güdüsel oldu neredeyse, çok nadir unutuyorum. Parayı çok seven-züğürt insanlar için yapılmış bir sistem. Hemen yanında Park Sensörü anahtarı var, Start-stop'u iptal ettiğini düşünerek yanlışlıkla O'nu iptal edersen yandın. Geri gelirken, ikaz ötsün diye beklerken "gümmm" sesi... Ayrıca; bu anahtar motoru durdurup, yeniden çalıştırınca devreye otomatik devreye girmiyor! Arabaya bindiğinizde anahtarın "kırmızı" ışığının sönük olmasına dikkat ediniz. Mümkün olduğunu bilsem, iki anahtarın arka soketlerini değiştireceğim. Arabayı ben icat etmediğim için güvenemiyorum. Sanki, "yanlışlıkla arabayı çarpsın, piyasa canlansın" diye yapmışlar....! Selamlar

RüzGane

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sorunu bende Megane 4 aracımda yaklaşık bir haftadır yaşıyorum ve sinir etti. Bazen bahsettiğiniz uyarı çıkıyor birkaç gün sonra düzeliyor. Düzeldiğinde sistem çalışıyor mu diye düğmeden devre dışı bırakıyorum ve sonra yine aktif yapıyoyorum, start & stop çalışıyor. Sanırım Kemal Bey'in bahsettiği gibi kronik bir sorun, takılmamak gerek. Yazılımsal olduğuna inanıyorum, elektronik devrede gerçekte sorun olduğunu sanmıyorum, umarım öyledir.