2014 Renault Symbol ESP arıza ışığı yanması

suayipsari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam Arkadaşlar,

Başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum ve yardımlarınıza ihtiyacım var.

2014 Model 1.5 dCi Symbol Joy paket aracım var arabayı aldığımdan bu yana araba da ara ara lastikbasınç ve genel arıza ışığı yanıyor. Ben sağdaki koldan siliyorum bir süre sonra tekrar yanıyor. Araçta lastiklerde sensör yok. Resimdeki ışıklar yanıyor.
o1vr196.png

Bir kaçtane ustaya gösterdim ısıtma bujileri,lastiklere baktır vs. dediler cihaza bağladılar tekrar sildiler ama durum düzelmedi.

İstanbul Maslakta özel bir renault servisinden geçerken gösterdim oradaki usta aynaları kontrol etti sağ ayna orjinal değil dış hava sensörü yok ondan dolayı bu arıza yanıyor dedi ve neden olduğunu da açıkladı.
Bende orjinal ayna alıp araca taktım fakat şimdi de ESP arıza ışığı yanıyor. Önceden yanmıyordu
cty9d4x.png
Daha önce başına gelen varmı ? Ne yapmam lazım. İstanbulda bildiğiniz iyi bir usta varmı elektrik hattını mı kontrol ettirmem lazım?

Cevaplarınız için şimdiden Teşekkür ederim

Son düzenleme:

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Merhaba, lastik sensörleri 2015 yılından sonra bu araçlara takılmaya başlandı, dış ısı sensörü 2015 model joy donanım Symbolde bile yoktu, özel servisteki usta sallamış biraz aynayı boş yere değiştirmişsin.
Lastik sensörü olmayan araçta arıza yakması anormal bir durum.
ESP ikazına gelince, dışarıda yapılan işlemlerde bu arızayı geçici olarak silebiliyorlar bir müddet sonra tekrar yanıyor, size tavsiyem aracınızı yetkili serviste kontrol ettirmeniz.
Fren sisteminden kaynaklı da olabilir malum ABS ile ortak çalışan bir sistem bu, ESP beyninden de olabilir.

suayipsari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dış ısı sensörlü aynayı takmadan önce ESP yanmıyordu aynadan sonra yanmaya başladı. Yokuş kalkış vardı oda iptal oldu. Ayrıca ek olarak kontak kapalı iken tepe lambası 10dk açık kalsın hemen akü bitiyor. Aküye baktığımda yeşil ışık var ama takviye yapmadan çalışmıyor.

CLIO-IV

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dış ısı sensörlü aynayı takmadan önce ESP yanmıyordu aynadan sonra yanmaya başladı. Yokuş kalkış vardı oda iptal oldu. Ayrıca ek olarak kontak kapalı iken tepe lambası 10dk açık kalsın hemen akü bitiyor. Aküye baktığımda yeşil ışık var ama takviye yapmadan çalışmıyor.

Önceden aracın elektrik aksamı ile oynanmış gibi hissettiriyor. Yetkili servise uğrayın bence.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Yokuş kalkış özelliği o modellerde yoktu sonradan açtırılabiliyordu, silecek kolu üzerinden sett bölümüne girip uzun süre basılı tut resetleyince kalkış sisteminin aktif olması gerekir...

suayipsari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yokuş kalkış desteği düzeldi esp ışığını kapattılar ama. Lastik basınç ve genel arıza ışığı yanmaya tekrar ediyor. 10-15km gidiyorum tekrar yanıyor. Her usta cihaza bağlıyor farklı şeyler söylüyorlar. Bir yol gösterin lütfen beyinciye mi gitsem onlar daha iyi mi anlarlar nerde sorun olduğunu.

M.yildizili

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence gizli özellik acanlardan tmps yi iptal ettirin. Lastik basınç kaptoru. Çünkü aynı sorun bende de var 17 megane joy paket. Ve sürekli basınc kaptorunu kontrol ettirin diyor. Büyük ihtimal ile, kışlık lastik takan lastikci anasını belledi kaptorlerin.

suayipsari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dün Maslakta renault servisine götürdüm cihazdan baktılar arızayı sıfırladılar 10 15 km gidince tekrar yandı. Tekrar götürdüm cihaza bağladılar yazılımı sıfırladılar. Gösterge ekranın da sadece saat, km bilgisi kaldı Bu şekilde bir gez arıza yanacak mı bakalım dediler yine 10 15km gittim tekrar yaktı. Sorunu hala bulamadılar.
https://www.hizliresim.com/o1vr196

suayipsari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar, içerde kaput açma kolunun altında bir UCH beyni var onun kablolarına baktığımda 2 tane kablo dışarda ve uçlarından bantlanmış sizde de bu şekilde mi? Olması gereken nedir?

suayipsari

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Reanult servisine götürdüm cihaza bağladılar 4-5 defa arabada yazılımı sıfırladılar ama 10 15km gittikten sonra ışıklar tekrar yandı. En son götürdüğümde UCH beyninde sorun olabilir değişmesi gerekebilir dedi.
Sizinde istanbulda bildiğiniz iyi bir beyin ustası varmı ? UCH beyninde çıkmış bir kablo gördüm resimde iletiyorum yardımcı olur musunuz?
669kh6b.jpeg
[/URL][/IMG]
f9g6nub.jpeg
[/URL][/IMG]

qyg7u4o.PNG
[/URL][/IMG]
669kh6b