4.5 G'ye nasıl geçiş yapılır?

EndSpeed

Erdem,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4.5G'ye nasıl geçiş yapılır? 4.5 uyumlu telefonlar neler? İşte bu soruların yanıtını haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. Yeni nesil hızlı veri aktarımı sağlayan kablosuz internet teknolojisi 4.5 G'ye 1 Nisan 2016'da geçiş yapılacak. Peki hangi telefon modeli 4.5 G'ye uyumlu. Mobil cihaz kullanıcıları telefonlarının 4.5'ye uyumlu olup olmadığını ya da nasıl geçiş yapılacağını haberimizden görebilirler.
45-gye-nasil-gecis-yapilir-h1459460843-6bf937.jpg
01 Nisan 2016 Cuma 00:45
4.5 G'ye nasıl geçiş yapılır? 4.5 G'ye uyumlu telefonlar hangileri? Vatandaşların merak ettiği bu soruların yanıtını sizler için araştırdık ve buradan cevaplıyoruz. Günümüz teknolojisinde mobil cihazların kullanımının artış göstermesi ile internet'siz de yapamaz olduk. Son olarak geliştirilen 4.5 G teknolojisi ile mobil cihazlarımızdan yüksek hızlarda veri gönderimi yapılıp
alınabilecek. Peki 4.5 G'ye nasıl geçiş yapılır? Sizler için derlediğimiz bu haberden 4.5 G uyumlu telefonların listesini görebilir ve 4.5G'ye nasıl geçiş yapılacağını öğrenebilirsiniz. 1 Nisan 2016 tariihnde tüm operatörlerde uygulanmaya başlanacak olan 4.5 G hakkındaki detaylı bilgileri buradan inceleyebilirsiniz.
4.5G ile birlikte ortalama internete bağlanma hızı 100 ila 150 Mbps'ye varan rakamlara ulaşacak ve bu değer 375 Mbps'yi dahi görebilecek. Bu da 2 GB büyüklüğündeki herhangi bir dosyanın 54 saniye gibi kısa bir sürede indirilmesi anlamına geliyor. 3G'de söz konusu dosyanın indirilme süresi ise 780 saniyeyi buluyor.
4.5G'nin 1 Nisan'da başlamasıyla birlikte kullanıcıların herhangi bir ek ücret ödemesi gerekmeyecek.
Eğer SIM kartınız oldukça eskiyse (3 ila 5 yıl) telefon operatörünüze başvurarak SIM kartınızın yenilenmesini talep edebilirsiniz. Aksi halde 3G hızından öteye internet hızınız ulaşmayacaktır.
Gündelik hayatta birçok iş ve etkinlik, 4.5G teknolojisi ile kesintisiz bir şekilde mobil cihazlar üzerinden yapılabilecek. HD kalitesinde film, video ve dizi izlenebilecek, kesintisiz oyun deneyimi yaşanabilecek. İhtiyaç duyulan bilgi ve dosyalar, yüksek hızda paylaşılıp, indirilebilecek. Teknoloji ile bulut uygulaması da daha verimli kullanılabilecek. 4.5G'de hız, kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte veri indirmede 100-150 Mbps'ten başlayıp 375 Mpbs seviyelerine kadar çıkacak. 2GB büyüklüğündeki bir video, 3G'de 780 saniyede yüklenirken, 4.5G'de 54 saniyede indirilebilecek.
Böylece veri indirme hızı 14 kata kadar artacak. İnternet hızı, frekans, kapsama alanı, baz istasyonu, coğrafi koşullar, şebeke yoğunluğu, cihaz ve internet sitesinin durumuna göre değişiklik gösterebilecek.
4.5G için SIM kartını değiştiren aboneler internet ve mobil bankacılık işlemlerinde sorunla karşılaşabilir. Bu uygulamalara giriş için kullanılan tek kullanımlık şifre tek bir SIM kartla eşleştiriliyor. Kartın değişmesi halinde tek kullanımlık şifreler güvenlik gerekçesi ile gönderilmiyor. Bu durumda abonelerin müşterisi oldukları bankanın telefon bankacılığını araması, ATM'lerde şifre işlemleri mönüsünde yer alan 'SIM kart bloke kaldırma' adımını kullanması veya doğrudan şubeden destek alması gerekiyor.
Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, 46 milyona yakın abonenin 4.5G uyumlu SIM karta geçiş yaptığını belirterek, bir ay içinde 7 milyona yakın abonenin söz konusu SIM kartlara geçiş yapacağını öngördü. Ekşi, Türkiye genelinde kullanılan 74.2 milyon hattın 16 milyona yakın kısmının 4.5G'li mobil ürünlerde kullanıldığını kaydetti.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 26 Ağustos 2015'te gerçekleştirilen 4.5G ihalesinde Avea, Turkcell ve Vodafone yarıştı. İhalede tüm paketler için ihale değeri toplamda 3 milyar 960 milyon Euro'ya ulaştı.
4.5G'nin kapsama alanında olunduğunda ilk aylarda telefonların marka ve modeline göre ekranda “4G", “LTE" veya “4.5G" yazacak. Güncellemeler ve yeni model telefonların gelmesiyle hemen hemen bütün telefonların ekranlarında 4.5G ibaresi yer alacak.
4.5G'YE NASIL GEÇİŞ YAPILIR?
Türkiye'de bu hizmeti sunacak olan Turkcell,Türk Telekom ve Vodafone'un ücretsiz olarak sunduğu 4.5G "Başvuru Kanalları" aşağıda sıralanmış durumda.
Kullandığınız akıllı telefonun ve mevcut SIM kartınızın 4.5G' teknolojisini destekleyip, desteklemediği de yine bu 3 operatörün aşağıdaki linkleri üzerinden kontrol edebilirsiniz.
TURKCELL 4.5G'YE GEÇİŞ:
“4.5G" yazıp, “2222"ye SMS gönderen, Turkcell İletişim Merkezi veya Çağrı Merkezi'ne sözlü talebini ileten ya da web'te ilgili sorgulamayı yapan aboneler, 4.5G hizmetinden faydalanmak için onay vermiş sayılıyor. Ayrıntılar ve başvuru için tıklayın
TÜRK TELEKOM 4.5G'YE GEÇİŞ:
“4.5G", “4.5G İZİN" veya “GIGA" yazıp, “5555"e SMS gönderen, Türk Telekom Çağrı Merkezi, Online İşlemler Merkezi veya 4nokta5g.com web sitesine izin talebi bırakan aboneler, 4.5G'ye geçiş yapabiliyor. Ayrıntılar ve başvuru için tıklayın
VODAFONE 4.5G'YE GEÇİŞ:
“4.5G" yazıp, “4545"e SMS gönderen, “Vodafone Self Servis" uygulamasındaki “Servisler" bölümünden 4.5G'yi seçen veya “Vodafone Cep Merkezleri"ne doğrudan başvurarak 4.5G servisi aktif hale getiriliyor.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
4.5 G ye geçiş yapıldı ama bulunduğum yerdenmidir nedir hız dedikleri kadar yüksek çıkmıyor, bazı arkadaşlar 50 mbs den bahsediyor bendeki şuanda 11.5 mbs çıkıyor ama yinede TTNET in internetinin 2 katı...

karacamelih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben 2G ye gectim bana gecirmesinler diye..

Sent from my iPhone using Tapatalk

*Burak Yılmazer

Burak Yılmazer,
Başkan
34-İstanbul
Ben de bisi anlamadim gecen hafta vodafone dan yeni sim kartlar geldi o hatlari takiyorum ama her hangi bir arama vs yapamiyorum ustelik de hattim kapali gozukuyor bende eski hatta donuyorum. :) anlayacaginiz 3g ye devam

Samsung Edge ile gonderildi

karacamelih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben de bisi anlamadim gecen hafta vodafone dan yeni sim kartlar geldi o hatlari takiyorum ama her hangi bir arama vs yapamiyorum ustelik de hattim kapali gozukuyor bende eski hatta donuyorum. :) anlayacaginiz 3g ye devam

Aktif etmemislerdir, musteri hizmetlerini arayin bence.

*Burak Yılmazer

Burak Yılmazer,
Başkan
34-İstanbul
Ettirdim hatta eski hattinizi kirip atabilitsiniz bile dediler de allahtan kirip atmadim bugun gidicem bir bayii ye bakalim

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Türkcell bir güzellik yapmış, 3 gb internet paketime doya doya 4.5 G hızını yaşamam için 3 gb hediye yüklemiş... :D

karacamelih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Türkcell bir güzellik yapmış, 3 gb internet paketime doya doya 4.5 G hızını yaşamam için 3 gb hediye yüklemiş... :D

Eksik olmasinlar simdiden alistiriyorlar sonra paket yetmeyince paket satin alin demeye baslarlar :)

EndSpeed

Erdem,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Abi geçiş onaylandığında simkartın seri numarasına sms filan gelecektir. Birde vodofone de 2009 ve sonrası alınmış hatlar 4.5G yi destekliyor onlar çok önceden hazırdı .

SM-G800HQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

EndSpeed

Erdem,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben 2G ye gectim bana gecirmesinler diye..

Sent from my iPhone using Tapatalk
2G sesli görüşme dışında berbat Turkcell hariç diğer operatörlerde net hızı yerlerde. :)

SM-G800HQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi