7 dk!! 7 tane!!! trafik cezası

selim_ugur

Selim Uğur ŞAHİNTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Son videoyu kesinlikle izleyin!!!!

10366057_950027748367272_5138429902196506213_n.jpg

Giresun, Trabzon ve Rizelilerin radar isyanı... Ordu'da Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan TEDES uygulaması tarafından binlerce vatandaşa radar cezası kesildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) Projesi Ordu’da Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanıyor. Karadeniz Sahil Yolu Ordu Şehiriçi Geçişi’nde 18 Kasım 2015 tarihinden itibaren faaliyete geçen sistemde, 19 kule radar cihazı ile 11 araç plaka tanıma sistemi ışık ve hız ihlallerini görüntülü ve fotoğraflı olarak tespit tespit ediyor. Tespit edilen ihlaller ise sürücülere ceza olarak yansıyor. TEDES kapsamında hız sınırı şehir içlerinde 70 kilometre, şehir dışlarında 110 kilometre, tünellerde de 80 kilometre olarak uygulanıyor. Yaz döneminde günde ortalama 120 bin, kış döneminde ise günlük 40 bin araç geçişinin yaşandığı yolda uygulamaya konulan sistem ile 1 ayda binlerce ve milyonlarca ceza kesti. Ordu'da Büyükşehir Belediyesinin bu uygulaması vatandaşlardan da isyan derecesine tepkiler alıyor. Uygulama son olarak Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan tarafından sert bir dille eleştirilerek, " unun kesinlikle bir trafik düzenlenmesi olduğunu düşünmüyorum. Bu Karadeniz’e yapılmış bana göre bir tuzaktır ve tefeci zihniyetidir. Ben asgari ücretle çalışan bir çalışan olsam, asgari ücret ortada" ifadelerini kullanmıştı. Bu şekilde Karadeniz Sahil Yolunu kullanarak Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin'e gelen binlerce sürücüye ceza kesildiği ortaya çıktı. Bu durum ise sosyal medyada resmen isyana dönüştü. Sadece Ordu'da uygulanan bu sistem sonrasında vatandaş yaptıkları eleştiride "Ordu'da geçmeyelim mi?" şeklinde eleştiri yapıyor. Cezaların kısa süreli aralıklarla kesilmesi de vatandaşların en çok şikayet ettiği konulardan. Öyle ki bazı sürücülere 1'er dakika arayla toplamı 2 bin TL'yi aşan cezalar kesiliyor. Son olarak yine serzenişini sosyal medyadan duyuran Rizeli Ahmet İpek, çektiği videoda şu ifadeleri kullandı: "Sürpriz değil rekor. İstanbul'dan çıkan adam Ordu'ya kadar radara hiç düşmüyor. Ordu kaç km'dir ki bilmiyorum ama 1 dakika arayla gece 00:00'dan sonra 7 ceza. Böyle bir şey olur mu.? 7 Tane radar cezası yiyen adamın ehliyeti alınması lazım. Rize'ye gideceğim, Ordu'dan geçmek mümkün değli mi? Ordu7nun ismini bu şekilde mi duyurmak lazım. Bunları ben ödüyorum. Ondan sonra kanuni işlemi bende yapacağım. Yapamazsam da Allah'a emanet ediyorum sizi" dedi. İpek'in bu paylaşımı sosyal medyada binlerce yorum ve paylaşım aldı. Vatandaşların hedefinde ise özellikle Ordu Büyükşehir Belediyesi vardı...

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Trafik komisyonu kararıyla belirli miktarda hız artışı sağlanabiliyor. Aslında bu kararı çoğu yerde almaları lazım. Birde meskun mahal olayı var ki evlere şenlik. Araştırsan meskun mahal olan yerlerin çoğunun devlet yoluna çıkış izni yoktur ama hız sınırı 50km/sa. Şaka gibiler...

EndSpeed

Erdem,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazın orduya gidince dikkat edecem :)

SM-G800HQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

selim_ugur

Selim Uğur ŞAHİNTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sadece orduda değil tum Turkiye'de yapılacak samsun'dada başladılar!!!!

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kim ne derse desin. ben sistemi sonuna kadar destekliyorum. FAKAT sistemde hız sınırı konusunda saçmalıklar varsa bunlar düzeltilmeli. yolun yapısı konumu gereği uygun hız sınırları verilmeli yetmiyorsa arttırılmalıdır. tüm bu alt yapı sağlam kurulduktan sonra denetimi bu sistemle olmalıdır.

bizim miiletimiz alışmış istediği yerde istediği hızda gitmeye ondan alışana kadar şuan taşlanıyor sistem. bence gerekli bir uygulama ve yaygınlaşmalı. insanlara kurullara uyup uymadığının kontrolü yapıldığı bilgisi işlenmeli ki suç işlemesin. işliyorsa da cezasını çeksin ve caydırıcı olsun.

ama burada ince bir çizgide var. bizim ülkemizde bu da var ne yazıkki. belediyenin emniyetin bilmem nerenin döner sermayesine para lazım nereden buluruz? tedes ufak ayarını oynayın para basalım mantığı başlarsa işte o kötü.

selim_ugur

Selim Uğur ŞAHİNTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kim ne derse desin. ben sistemi sonuna kadar destekliyorum. FAKAT sistemde hız sınırı konusunda saçmalıklar varsa bunlar düzeltilmeli. yolun yapısı konumu gereği uygun hız sınırları verilmeli yetmiyorsa arttırılmalıdır. tüm bu alt yapı sağlam kurulduktan sonra denetimi bu sistemle olmalıdır.

bizim miiletimiz alışmış istediği yerde istediği hızda gitmeye ondan alışana kadar şuan taşlanıyor sistem. bence gerekli bir uygulama ve yaygınlaşmalı. insanlara kurullara uyup uymadığının kontrolü yapıldığı bilgisi işlenmeli ki suç işlemesin. işliyorsa da cezasını çeksin ve caydırıcı olsun.

ama burada ince bir çizgide var. bizim ülkemizde bu da var ne yazıkki. belediyenin emniyetin bilmem nerenin döner sermayesine para lazım nereden buluruz? tedes ufak ayarını oynayın para basalım mantığı başlarsa işte o kötü.

Trafikten dolayı kesilen cezanın %50 si devletin, %30 belediyenin %20 si TEDES'in!!! tedes 2 yıl içinde parasını ceza üzerinden alacağı için, Cezalar yazın dahada artacaktır....

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Gereksiz radar cezaları, olmayan kaçak OGS ve HGS geçiş cezaları canı burnunda olan insanları iyice çileden çıkarmaya başladı, yapılan israfların karşılığını bu millet ödemek zorunda mı ?

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Trafikten dolayı kesilen cezanın %50 si devletin, %30 belediyenin %20 si TEDES'in!!! tedes 2 yıl içinde parasını ceza üzerinden alacağı için, Cezalar yazın dahada artacaktır....

güzel demişsin. tedes dediğin nedir? bir kurum/şirket/organizsyon? benim bildiğim trafiği elektronik olarak denetleyen bir sistem. şirket olarak bir bilgi bulamadım.

konya da bir çok yerde var adamlar levhayı dikmiş tedes diye ileriyede kamerayı koymuşlar. bugune kadar oradan böyle bir haber duymadım hiç.

ankaradaki 82 radar kameralarıda elektronik denetleme ama hiç tedes tabelası görmedim bunlardan önce.

şimdi senin bilgi paylaşımından ben şunu anladım bu bir şirkete verilmiş yap-işlet-devret gibi 2 senede cezanın %20 sini alacak ne koparırsa koparacak sonra devlete devredecekmiş gibi anladım yanlış mıyım?

selim_ugur

Selim Uğur ŞAHİNTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
güzel demişsin. tedes dediğin nedir? bir kurum/şirket/organizsyon? benim bildiğim trafiği elektronik olarak denetleyen bir sistem. şirket olarak bir bilgi bulamadım.

konya da bir çok yerde var adamlar levhayı dikmiş tedes diye ileriyede kamerayı koymuşlar. bugune kadar oradan böyle bir haber duymadım hiç.

ankaradaki 82 radar kameralarıda elektronik denetleme ama hiç tedes tabelası görmedim bunlardan önce.

şimdi senin bilgi paylaşımından ben şunu anladım bu bir şirkete verilmiş yap-işlet-devret gibi 2 senede cezanın %20 sini alacak ne koparırsa koparacak sonra devlete devredecekmiş gibi anladım yanlış mıyım?

Aynen; ben biraz oranları fazla söylemişim :S

http://unyetv.net/gundem/ihlallere-ceza-kasimda-baslayacak/

EnesbeyteR

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Asgari ücret zammı için kaynak lazım arkadaşlar:silah