Acemi sürücülerin gezi notları:D

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Aradım ancak böyle bir başlık bulamadım, belki de forum üyeleri genel olarak tecrübeli sürücüler olduğundandır. Benim gibilerin işine yarayacağını düşündüğüm bu başlık altında, sizler de aklınıza gelen, acemilik günlerinize ait hatıraları paylaşırsanız; benim gibi acemiler için ders niteliğinde olacağına inanıyorum.

Bugün trafiğe yalnız çıkmaya cesaret ettiğim ilk gün olduğundan ayrı bir önem taşıyor. :halay

İlk gün/deneme için gördüğüm eksiler:
-etraftan etkileniyorum, taksi durağının önü kalabalık ve istop edince baktılar diye resmen 5 dakika kadar ( ya da bana öyle uzun geldi) çalıştıramadım aracı:mad:
- ara sokaklar tenhaydı diye bazı 4 yol ağzı yerlerde yeterince kontrol etmeden daldım karşı yola :sinirli

- kamyon görünce geriliyorum :sinirli

-yol bilgisayarı yakıtı 12,5 gösterdi battım ben, gerçi ara sokak çalışması yapıyordum 30 civarıydı hız ama sanki minibüs caddesinde 50 yle giderken de 12 yazıyordu :berbat

artılar ise
- arkadan yapışanlara aldırmadan soğuk kanlı olabildim, önüm doluyken aracın üzerine mi çıkacaktım sanki :eyv
- özel derslerde bir türlü kavrayamadığım 3 aynayı ve hatta başı çevirerek sağı solu kontrol etmeyi, iş başa düşünce gayet kolayca başardım (gerçi test sürüşlerinde yaşamıştım ilk şaşkınlığı, yanda hoca ve ayağında pedal olmayınca insan bal gibi aynaları çok seri kontrol edebiliyormuş :aytuğ
-taksi ve minibüslere yol vermeyi, yol açmayı becerdim :eyv
- yanımda biri olmayınca çooooooooooooook rahatmış araba kullanmak :135

Tabii kafamda bir sürü ? var halen, hocayla görüşeceğim birkaç sefer daha.
-e-5
-sahil yolu
- dar otoparkta dönüş, giriş, çıkış
- yoğun trafikte burun çıkarıp karşıya geçme (kavşakta) -bunu öğrenmiştim ama şu anda güvenmiyorum kendime.
- kaldırıma paralel tamam, ancak 2 araç arasına nasıldı geri geri kolay olmuştu o da ama kutularla çalışamadım onu:D
...

( 2 gün daha geçti trafikte, ama yarısından çoğu hocayla)
- debriyajın gücü öğrenildi:)
- eskiden çok dar sanılan yolların o kadar dar olmadığı, karşıdan gel araca kıvrak şekilde yol verme, sonra akıcılığı bozmadan devam etmeye alışıldı. (ki bu en korktuğum şeylerden biriydi, co pilotken :) )
-e-5'te akıcı ve sıkışık trafik ilk defa hocada pedal yokken cesaret edildi (ben etmezdim ya hoca zorla soktu hehe )

Son düzenleme:

*Korkmazbey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eksileri ve artıları yazmışsın zaten kendini bilmen güzel daha çabuk öğrenirsin bu şekilde, yakıt konusunda aracın yeni olduğu için 1000km dahar sonra ancak oturur yakıt ortalaman...
Yazdıklarından anladığım kadarıyla bizim yakada oturuyorsun minibüs yolunda minibüslere dikkat et sağda minibüs görürsen temkinli ol sinyal falan vermeden her an önüne kırabilirler...

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Eksileri ve artıları yazmışsın zaten kendini bilmen güzel daha çabuk öğrenirsin bu şekilde, yakıt konusunda aracın yeni olduğu için 1000km dahar sonra ancak oturur yakıt ortalaman...
Yazdıklarından anladığım kadarıyla bizim yakada oturuyorsun minibüs yolunda minibüslere dikkat et sağda minibüs görürsen temkinli ol sinyal falan vermeden her an önüne kırabilirler...

Yakıt biraz moralimi bozmuştu gerçekten, tabii şu anda zaten dur kalk çok yaptığımdan ve vites atmada tembellik yapıyor da olabilirim tabii:)
Küçükyalı'da oturuyorum, resmen pc oyunu gibi düşünüyorum minibüs-taksi görünce her an her şeyi yapabilirler:) Tabii bugün yine Dudullu sanayi yapmıştık, orada önümde de pratik yapan bir çift vardı, bayan direksiyonda, uzak duruyorum her ihtimale karşı sağa sinyal verdi sola daldı:D İyi ders oldu yine bana, kimsenin sinyaline güvenmemek lazım:D

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Valla acemiliğe çok avantajlı bir makinayla başlamıştım:aytuğ74sw ford yük vagonu gibi dalmıştım Ankara trafiğine:aytuğTek hatırladığım geri kaçma olayından çok tırsıyordum tıpfakültesi yokuşunda özellikle yoğun trafik önüm arkam full yokuş yukarı el freni filan çekerdim hatta ilk zaman sonra ne bileyim herşey kendiliğinden oturdu işte:cool:ama yılların şöför+motorcusuyum ne kadar yol yaptım kaç makina eskittim yada ben eskidim:phatırlamıyorum ama şu kelimeyi asla kullanmadım ben herşeyi bilen çok usta bir şöförüm:naber

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Valla acemiliğe çok avantajlı bir makinayla başlamıştım:aytuğ74sw ford yük vagonu gibi dalmıştım Ankara trafiğine:aytuğTek hatırladığım geri kaçma olayından çok tırsıyordum tıpfakültesi yokuşunda özellikle yoğun trafik önüm arkam full yokuş yukarı el freni filan çekerdim hatta ilk zaman sonra ne bileyim herşey kendiliğinden oturdu işte:cool:ama yılların şöför+motorcusuyum ne kadar yol yaptım kaç makina eskittim yada ben eskidim:phatırlamıyorum ama şu kelimeyi asla kullanmadım ben herşeyi bilen çok usta bir şöförüm:naber
Sizin kadar değildir belki ama maalesef benim de ofisler düz, ev nereden gelirseniz gelin yokuşta:) Bugün de Dudullu sanayide rampa çalıştım 1-1,5 saat, öyle cesaret edebildim akşam tek başına çıkmaya, düzde araba bir şekilde gidiyor ama yokuş için özel pratik şartmış:)
Aslında her meslek ve alanda çok sevdiğim bir tabirdir, asla "oldum!" dememek. Öğrenmek ömür boyu devam eden bir süreç dediğiniz gibi...

*Korkmazbey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yakıt biraz moralimi bozmuştu gerçekten, tabii şu anda zaten dur kalk çok yaptığımdan ve vites atmada tembellik yapıyor da olabilirim tabii:)
Küçükyalı'da oturuyorum, resmen pc oyunu gibi düşünüyorum minibüs-taksi görünce her an her şeyi yapabilirler:) Tabii bugün yine Dudullu sanayi yapmıştık, orada önümde de pratik yapan bir çift vardı, bayan direksiyonda, uzak duruyorum her ihtimale karşı sağa sinyal verdi sola daldı:D İyi ders oldu yine bana, kimsenin sinyaline güvenmemek lazım:D
Belkide komşuyuz sizinle Altıntepe'yim bende:) pratik yapmak için kadosana kadar gitmemize gerek yok sporium'un ordaki eski pazar yeri çok müsait...:eyv
Sinyalede güvenmeyeceksin arkadan fazlada yanaşmayacaksın....)

burakdemirel

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç sıfır yakıt fazla olacaktır ilk bakıma kadar :)

Kendinizin eksilerinizi bilmeniz çok güzel gerçekten şuan benim bir dünya eksiğim var ama iyiyim diye geçiniyorum işte.

Ama yinede dikkat etmelisiniz ara sokaklarda ara sokaktan pat diye çıkan kadın yüzünden kaza yapmıştım :) O kadın bide bana suç atmıştı :D

Benim eksilerime gelelim.

En başta ehliyetim olmaması
Sinyal vermemem.
Makas atarken pek aynaya bakmam :D
Ara sokaklarda gaza gelince hızlı gidiyorum.
Bazı gözümün kestirdiği virajlarda el freni falan çekiyorum.
Emniyet kemeri takmıyorum.

Belki tepki alacağım ama dürüst olup hepsini yazmak istedim :) Babamın bana bir sözü ile ben kendime güvendim ve şimdi böyle sürüyorum. Kendinize güvenin nerde ne yapmanız gerektiğini siz kavrayın. Bence birinin öğretmesinden sizin yaşadığınız tecrübeler daha etkili olacaktir :)

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Belkide komşuyuz sizinle Altıntepe'yim bende:) pratik yapmak için kadosana kadar gitmemize gerek yok sporium'un ordaki eski pazar yeri çok müsait...:eyv
Sinyalede güvenmeyeceksin arkadan fazlada yanaşmayacaksın....)

Aaa, bizim yan mahalledeymişsiniz:) O pazar yerini otopark olarak kullanıyorlar sanıyordum ben yaa tühh:( Bir de ofise giderken taksiyle -inşallah bu hafta itibariyle arabamla hep önünden geçiyorum yan yoldan tünelden sonra, ama insan bir kafasını çevirir di mi :D

Bir de yanaşanlara karşı bugün denediğim ve işime yarayan nokta: öndeki araçla birazcık daha fazla mesafe bırakınca, arkamdaki yapışsa da, kırmızıda beklerken debriyajla hafif ileri alabildim. He tabii bir ök.. çıkıp yine girerse dibime yapacak bir şey yok tabii:)))
Araç sıfır yakıt fazla olacaktır ilk bakıma kadar :)

Kendinizin eksilerinizi bilmeniz çok güzel gerçekten şuan benim bir dünya eksiğim var ama iyiyim diye geçiniyorum işte.

Ama yinede dikkat etmelisiniz ara sokaklarda ara sokaktan pat diye çıkan kadın yüzünden kaza yapmıştım :) O kadın bide bana suç atmıştı :D

Benim eksilerime gelelim.

En başta ehliyetim olmaması
Sinyal vermemem.
Makas atarken pek aynaya bakmam :D
Ara sokaklarda gaza gelince hızlı gidiyorum.
Bazı gözümün kestirdiği virajlarda el freni falan çekiyorum.
Emniyet kemeri takmıyorum.

Belki tepki alacağım ama dürüst olup hepsini yazmak istedim :) Babamın bana bir sözü ile ben kendime güvendim ve şimdi böyle sürüyorum. Kendinize güvenin nerde ne yapmanız gerektiğini siz kavrayın. Bence birinin öğretmesinden sizin yaşadığınız tecrübeler daha etkili olacaktir :)

İlk bakıma kadar mııı? yandım ben 1 sene yani:) Kendine güvenmek çok önemli ama önlemleri de bir kenara bırakmamak lazım, değil mi? Sürücülük yetenek işi, ancak kendine ve diğer insanlara zarar vermek sorumluluk, vicdan işi oluyor. Yola atlayan kadın, sağına soluna bakmadan karşıdan karşıya geçenler hak ediyor tabii türlü şeyi ama olan yine senin başına bela olacaktır, hem de ailenin. Eksileri biliyorsak düzeltmek de bizim elimizde sanırım, değil mi? Hem seninki en kolayı, pratik, yetenek işi en zoru, değil mi?

burakdemirel

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlk bakıma kadar mııı? yandım ben 1 sene yani:) Kendine güvenmek çok önemli ama önlemleri de bir kenara bırakmamak lazım, değil mi? Sürücülük yetenek işi, ancak kendine ve diğer insanlara zarar vermek sorumluluk, vicdan işi oluyor. Yola atlayan kadın, sağına soluna bakmadan karşıdan karşıya geçenler hak ediyor tabii türlü şeyi ama olan yine senin başına bela olacaktır, hem de ailenin. Eksileri biliyorsak düzeltmek de bizim elimizde sanırım, değil mi? Hem seninki en kolayı, pratik, yetenek işi en zoru, değil mi?

Evet benimkilerde kolay. Keşke sizin gibi olsa herkes azimle çalışıyorsunuz. O değilde abla ben eminimki sen 1 kaç aya kalmaz trafiktekilere taş çıkartıcaksın. Ara sokaklarda çok çocuk var bide yaz geldi dikkat etmek gerek. Çocuk bunlar hata yaptım ettime gelmiyorlar :)

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Evet benimkilerde kolay. Keşke sizin gibi olsa herkes azimle çalışıyorsunuz. O değilde abla ben eminimki sen 1 kaç aya kalmaz trafiktekilere taş çıkartıcaksın. Ara sokaklarda çok çocuk var bide yaz geldi dikkat etmek gerek. Çocuk bunlar hata yaptım ettime gelmiyorlar :)

Ah inşallah :) Biraz huy olarak ya hep, ya hiççi olunca insan fazla didikliyor, ama trafik olayı da didiklenmeyecek gibi değil, değil mi?:)
Çocuklar ve hayvanlar özellikle boyut itibariyle çok dikkat istiyor, aynalar, kafa, göz hep kolaçan etmeli etrafı. Geçen hafta hızlanıp hızlanıp ani fren denemeleri yapmıştım, allah korusun gerekirse bocalamayayım diye, en azından nasıl fren yapınca nasıl tepki verecek araç biliyorum artık. İçimiz dışımıza çıkmıştı biraz üst üste yapınca ama olacak o kadar:D