Akü Sorununda Aracın Verdiği Tepkiler... Tecrübe.

Nbt4y

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracımız Scenic 2 2005 model dinamik model. benzinli tüplü.

Bu sorun yaşanana kadar aracımız henüz ikinci marşa gerek olmadan yaz - kış çalışıyordu.
Bende akü de zayıflama yok diye rahat rahat araca binmeye devam ediyordum.
Van'dan Ankara'ya doğru yolculuğa başladım, Diyarbakır'da yakıt için durdum, yakıt aldıktan sonra araçta hiç hareket olmadı.
Marş basmıyordu, göstergeler çok zayıf yanıyordu.
Marş bastığımda ard arda tık tık tık tık tık tık tık tık tık tık tık sesi geliyor başka hiçbirşey olmuyordu.
Akaryakıt istasyonundaki araçlardan akü takviyesi yaptık (10-15 dk).
Gösterge ışıkları geldi, camlar kendi kendine açılmaya kapanmaya, silecekler çalışmaya başladı....
Göstergede araçta olmayan özellikler için ........ ayarı açık, ......... ayarı kapalı diye bilgi mesajları görünmeye başladı.
Marş bastığımda yine sadece çok seri şekilde tık tık tık tık tık tık... Saniye de belki 3-4 sefer tık tık yapıyordu.
Telefonla ulaştığımız Diyarbakır Varta bölge distribütörü yanımıza geldi, bizim şarj kablosuna nazaran abartmadan 3 kat kalınlıkta bir kabloyla kendi aracından bizim araca takviye yaptı.
henüz 10 sn oldu, marşa basmamı söyledi.
bastım çalışmadı ama marş bastı en azından.
10 sn sonra tekrar marşa bastım araç çalıştı çok ŞÜKÜR.
Varta distribütörü abimiz olayı şöyle özetledi:
"Akün bitmemiş, ölmüş.
akünün içerisindeki herbiri 2.1V olan 6 plakanın birbiri ile olan bağlantısı kopmuş, akün ölmüş.
Hiç durmadan gideceğin yere kadar gidebilirsin, lakin araç durduğu an takviyesiz çalıştıramazsın." dedi.
Akü 2016 ekim ayında alınmıştı.
Olay temmuz 2021 de oldu.
Vartacı abimiz " zaten aküden alacağın maksimum verimi almışsın" dedi.

Hasılı kelam akü değişim vaktiniz 5 seneye ulaşmak üzereyse dikkat edin.
Akü değişimi yapıp yolumuza devam ettik.

Faydalı olması dileğiyle.
Hayırlı Ramazan-ı Şerifler.
:bayrak

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Bende 5.5 yıl kullandığım aracımda benzer sorunla karşılaştım Akü marş basmadı o zamana kadarda en ufak sorun yaşamadım marş basarken hiç zorlanmadı taki bir sabah araç hiç marşı cevirmedi