Clio 2 1.6 8v Stop etme ve rölanti dengesizliği sorunu

Bendfein

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Adanada ikamet ediyorum, bu yaz 2000 model 1.6 Clio 2 RXT model araç aldım bakımlarını yaptırıp (subap ayarı, filtre yağ vs değişimi, boğaz kelebeği temizliği vs..) kullanmaya başladım. Araba sürekli 'özellikle lpgdeyken' dengesizleşip stop ediyordu. Ustalar yeni bir gaz kelebeği bulmamı istedi fakat aracın gaz kelebeğini bulmak mümkün olmadığı için ancak çıkma bir gaz kelebeği bulabildim ve onu taktırdım, sorunlar öncekine göre az da olsa azaldı fakat devam etti. Sonrasında Lpg ile ilgili tesisat hariç her şeyi değiştirdim fakat sorunlar aynı kaldı. Son 1 haftadır sorunlar inanılmaz derecede arttı ışıklarda her durduğumda stop etme derecesinde şuan araba. Ustalar sürekli gaz kelebeğinin bozuk olduğunu söylüyor fakat bu konuda ne yapılabilir bilmiyorum, Potansiyometre ve rölanti motoru değişse çözüm olabilir mi? veya sorun sizce de gaz kelebeğinde midir sevgili üyeler? Egsoz manifolt contası vs de sorun olabilir mi? Krank sensörü vs diyen de duydum. Yapabileceğim her şeyi yaptım bir usta motoru indirip baştan yaparsak sorunun düzeleceğini söylüyor ama sorun boğaz krlebeğindeyse nasıl çözülecek sıfır parça olmamasına rağmen hala anlamadım. Rica etsem ne yapmam nereye gitmem gerektiğini söyleyebilir misiniz?

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Motora kontrol hava giriyor diye düşünüyorum. Emme manifoldu contası boğaz kelebeği sonrasında hortumlarda yırtık delik varsada sorun yaşarsınız. Bunları da kontrol ettirin. Rölanti motoru sağlıklı çalışıyor mu deneme yapabilecek Rölanti motoru varsa denerseniz iyi olur

Bendfein

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
üstünde orijinal rölanti motoru var magneti marelli takılsa sağlıklı performans alınır mı? ustalar sürekli boğaz kelebeği boğaz jelebeği diyor ve diğer yerlere bakmıyorlar bile.. yarın bir karbüratörcüye gideceğim çok tuzlu bir yer ama sorunu kesin olarak çözeceklerini söylediler

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Üzerindeki rölanti motoru da magnetti marelli marka olmalı zaten ( öyle hatırlıyorum )
İşinin uzmanı usta sorunu hemen çözer

Bendfein

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
adanada işinin ehli usta biliyorsanız önerirseniz çok memnun olurum zira burdaki hiçbir usta uğraşmak istemiyor

Bendfein

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tüp tesisatı komple değişti dalgalanma sorunu tamamen çözüldü, tüp beyni benzin enjeksiyonuna işeme yaptırabileceği için benzinde de stop ettirebileceğini söyledi usta ne kadar doğru bilmiyorum ama şuana kadar nerdeyse sorun olmadı. tüp tesisatını yapan usta hava kaçırıyor mu diye manifolda vs baktığını söyledi. bir ara rölanti motoru bulabilirsem değiştireceğim oem numarasını biliyorsanız söylerseniz sevinirim. ayrıca sorunun bu şekilde çözülmesiyle ilgili yorumlarınızı da merak ediyorum