Clio 3 1.2 extreme quickshift "vites kutusunu kontrol ettririniz" hatasi

bebegimat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç (2008 model clio 3 1.2 extreme quickshift) seyir halinde 2'nci vitesten 3'e geçerken "vites kutusunu kontrol ettiriniz" hatası vererek otomatikten çıkıyor ve yığılıp kalıyor. Sürekli olan bir arıza değil 6 ay 8.000 km.de 7-8 defa yaptı, havalar soğuduğundan beri yaklaşık 2 aydır hiç yapmadı, araç yetkili servise, özel servise götürüldü ama net bir çözüm yok; robot'ta sıkıntı yok denildi, geçici bir arıza denildi, parçaları çok pahalı, sıkıntılı bir şanzıman niye aldın sat kurtul denildi. Bu arızayı kışın yapmaması hakkında bir fikri olan var mı? Birde araçta termostat arızası var bununla alakalı olabilir mi? (parça sipariş edildi değişecek) Malum klima kullanılmıyor kışın, klimanın fazla voltaj çekmesi ile alakalı bir durum söz konusu olabilir mi? (Akü'de değiştirildi) değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Efrekans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim 2008 1.2 quickshift te de soyle bit problem yasadim.lpg de arac yerli yersiz tekliyor ve cekis dusuyordu.ara ara da vites kutusunu kontrol ettiriniz yazip,vitesi otomatikten manuele atiyordu.vites koluna dokunarak yine auto ya alabiliyorum yada manuel vites degiserek yoluma devam edebiliyorum.benzinde ise hicbir problem yok.ne tekleme ne sanziman hatasi.benzinde biniyorum artik.daha once karşılasan varmi acaba?

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Efrekans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çözüldü..

Sent from my iPhone using Tapatalk

ysaban

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çözüldü..

Sent from my iPhone using Tapatalk

merhaba sorunu nasıl çözdünüz açıklayabilirmisniz. Aynı sorun benim aracımdada var

Efrekans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yetkili servise götürdüm. Bilgisayara bağladılar ve elektro vana modülünü keçesinden hidrolik kaçırdığını ifade ettiler. Hidrolik seviyesi düşünce basınçta azaltığından vitesi manuele atıyormuş. 100 TL ye ELF marka hidrolik aldım. Motor üst kapağın altında beyaz bir haznesi var. ara ara kontrol ediyorum seviye azalınca tamamlıyorum. Sanırım bende ki kaçak küçük çünkü 3-4 ayda bir 100 ml ancak eksiltiyor. Şuan sıkıntım yok. Sizde bu hazneyi kontrol edin. Eğer kaçak büyük ve başa çıkılamayacak durumda ise dışarıda parça 2.500 tl civarı. Nazınızı geçtiği bir usta var ise modülü söküp keçesini uydurarak arızayı da giderebilir. en fazla 500 TL tutar.

Efrekans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lpg de tekleme sorunum devam ediyor ama :) Bobin değiştim yine düzelmedi. Uzun yolda sıkıntı yok bu yüzden dert etmiyorum.

crazy_vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
LPG'de tekliyorsa LPG'den kaynaklanan bir problem vardır. LPG Filtresini değiştirdiniz mi? Gaz ayarı, enjektör temizliği? Eski Clio 2'mde lpg enjektör temizliği yaptırayım demiştim. Hayvan ölüsü gibi bir koku 1-2 saat arabada kaldı havalandır havalandır gitmedi o derece pislik varmış enjektörlerde...

ivanshatov

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar benzer bir sorun ben de yaşıyorum. Arabayı alalı daha 1 ay oldu. 2-3 kez 1-2 saatlik yollara gidip geldim sorun yoktu. Sonra akü işareti yandı ve 1-2 defa arabayı çalıştırırken sorun yaşadım. Ardından da araba otomatikteyken manuele atmaya başladı ama bunu hep kalkışlarda ilk 1-2 km'de yapıyor. Uzun yolda hiç yapmıyor. Arabayı yetkili servise götürdüm tam 11 bin liralık fatura çıkardılar. Şarz dinamosundan debriyaj balatalarına şanzımana kadar her şeyin değişmesi gerekiyormuş. Arabayı zaten 31'e almıştım. Manuelde hiç sorun vermeyen otomatikte de nadiren yaşanan bu sorun için böyle bir masraf çıkarılması şaşırttı. Tavsiye verebilirseniz çok memnun olurum...

ivanshatov

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorun çözüldü. Arabanın tek derdi aküsünün zayıflamasıymış. Yaz aylarında da klima, radyo vs aküye yüklenince bazen ateşleme bazen de manuele atma gibi sorunlar olmuş. Nihayetinde 210 TL'ye yeni bir akü taktırmakla tüm sorunlar çözüldü. Renault yetkili servisi de akü dışında neredeyse bütün parçaların değişmesi gerektiğini söylemişti. Muhtemelen arabayı makinaya bağlıyorlar ve aküden yeterli elektrik alamadığı için düzgün çalışmadığı görünen tüm cihazları değiştirelim diyorlar. Bana çıkardıkları tam 11 bin TL'lik faturada akü dışında neredeyse her şey vardı. Yetkili serviste garanti iş olur diye götürüyoruz adamlar ben bundan ne kadar koparabilirim diye iş yapıyor.

Kanki_024

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bilği

Bende lpg taktırmayı düşünüyorum yakıt düşüyormu proplem çıkarıyormu çok