clio 3 multimedya projesi

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba değerli arkadaşlar aracımda eksikliğini hissettiğim ve sürekli telefon ile uğraşmaktan yorulduğum konu olan multimedya eksikliğini bu projemle sona erdirdim.

Uzun süredir aklımda olan bu işe başlama kararı aldım. Öncelikle göğüslükte bulunan parçanın hazır ekran takılan modellerinden araştırdım fakat Türkiye'de yoktu yurt dışında satılan modellerinde fiyatları çok yüksek olduğundan hazır almak yerine kendim yapmak için kolları sıvadım.

İlk önce multimedya cihazını sipariş verdim yurtdışından 9 günde kapıma kadar geldi. Cihazın gerekli ölçülerini alarak hangi malzemeden yapmam gerektiğini düşündüm hem estetik hem de yapımı kolay olması açısından 3 boyutlu baskı ile yapmaya karar verdim. Göğüslükteki parçayı çıkartıp bütün ölçülerini tek tek alıp sketch up programından çizdim. Parça büyük ve yazıcım küçük olduğundan baskıyı alması zor olacaktı bende parçayı 2ye bölerek bastım sonucunda iki parçayı çelik macunu diğer adıyla iran yapıştırıcısı ile yapıştırdım. Tabiki çizimimde hatalar vardı mevcut parçanın üzerine oturtmak kolay olmadı biraz işçilik ile birlikte tam yerine uydurdum daha sonra silikon ile yapıştırdım. Mevcut haliyle baskı katmanları arasında dengesizlikler olduğundan ahşap macunu ile düzeltip zımpara ve boya ile düzgün yüzeyleri elde ettim. Bütün ihtiyacım olan elektrik bağlantı kabloları üstte bulunan eski bilgi ekranından sağladım ve montajı tamamladım. Şuan tam istediğim gibi oldu bir kaç eksiklik var 1.si direksiyon kumanda kolunu henüz aktif etmedim onun için gerekli dirençleri edindikten sonra bağlantılarını yapacağım. 2.si ön kısma baskıdan tamamen kaplayan sadece ekran ve kemer ışığı kısımları kalacak şekilde kapak basmak bunlarla birlikte sorunsuz olacak inşallah :)

https://drive.google.com/drive/folders/12qsr3VcorMmvWuu9OKOqNurI1f_4ndHL?usp=sharing

Fotoğraflara google drive üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://youtu.be/mr9rTKQzYjU
view