Clio 4 bakım ?

Riquelme1907

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar 2017 joy 1.5dci aracım 16bin kmde en son bakımı yetkili serviste 10 bin km de 2018 temmuzda girmiş gelecek mayıs aracın garantisi bitiyor ama servis yağ değişimi filtreler mazot filtresi dahil şuan %25 indirim kampanyası olmasına rağmen 950/1000 tl fiyat çekiyor en az 5 servisten fiyat aldım bana çok uçuk geldi bende kendim malzemeleri alıp dişarda yaptırmak istiyorum.

Elf Evolution Fulltech Fe 5/30 5lt. yağ gördüm hepsibuarada da 160 küsür fiyatı var uygun mudur?Ve araca kaç lt koyulmalı?
Birde filtreleri Renault gurup olan orjinal diye tabir edilenlerden mi almak lazkm yada bosch un aracımıza uygun filtre lerini mi?
Ümraniye civarında malzemeyi bizim getireceğimiz işçilik alacak bildiğiniz yerler varmıdır.Bazı yerler malzeme kendinden olmayınca surat yapıyor sanırm.

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elf 5/30 yağ için 160 TL fiyat uygun. Filtreleri ister orijinal alırsınız ister Bosch Mann gibi markaların filtrelerini alırsınız, bakım masrafını 450TL'yi geçmez. Ben bu sene 2. yıl ve henüz 16bin km olan aracımın bakımını bu şekilde dışarıda yaptırdım.

Yağ filtresini orijinal almanız daha uygun olur. Hava ve polen filtresi için karbonlu Bosch veya Mann kullanılabilir.
Yağ filtresi değişimi ile birlikte 1.5dci motor 4.7- 4.8 lt yağ alır. 5lt tamamen doldurulduğunda yağ tam max çizgisinde oluyor. Benimki öyle oldu.

Elf yerine Shell Helix Professional AR-L kodlu yağı da kullanabilirsiniz. RN 0720 onayı mevcut. Koruyuculuk bakımından ELF'ten bir tık üstte testlere göre.

Tüm malzemeler bizden olunca dediğiniz gibi çoğu yer ya yapmak istemiyor ya da yüksek fiyat söyleyip parçayı aldığınıza pişman etmek istiyor. Ben 50TL işçilikle hava yağ polen filtrelerinin tümünü orijinal alarak, yağı da Hepsiburada'dan 160 civarında alarak 445TL'ye yaptım bakımı. Filtrelere 230TL para verdim. Yan sanayi olsa 3 filtre 100TL yapmıyor. Özellikle orijinal aldım.

Araç servis bakımlı olsun derseniz sadece yağ ve yağ filtresi değişimi yaptırın servise. Diğer filtreleri dışarıda kendiniz değiştirin. Bunun için servisten istenen fiyat 470TL (Eylül 2019 fiyatı).

Riquelme1907

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkur ederim sizce gerek yokmu mazot filtresinin değişimine.sizde değiştirmemişsiniz sanırm.

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mazot filtresi için 40.000km'de bir değişim görünüyor bakım tablosunda. Yani 1 bakımda değişiyor diğer bakımda değişmiyor. Km yapmıyorsanız 40bin km'ye kadar değiştirmeye gerek yok. Benim araç daha 20bi km'ye geliyor. Bu gidişle aracı satmazsam 2 sene daha mazot filtresini değiştirmem. Yakıt aldığınız yer de temizse 40bin km'de bile değişmesi tartışılır.

Mazot filtresinin konumu biraz sıkıntılı. Araç lifte alınıyor, sağ ön teker çıkarılıyor, davlumbaz sökülüyor o şekilde ulaşılıyor mazot filtresine. Yani işçiliiği de biraz zahmetli. Dışarıda bakım yaparken sorarlar zaten mazot filtresi de değişecek mi diye. Ona göre fiyat verirler.

İlk yıl bakımında benim araç 6.900km'deydi. Hava filtresini bile değiştirtmemiştim. Sadece yağ ve yağ filtresini değiştirmiştim 400TL'ye. Yani 200TL yapmayacak işleme sırf araç garantili ilk bakım diye 400TL para vermiştim. Bu yıl servisle yaşadığım rezaletten sonra yemişim garantisini dedim ve yaz başında dışarıda yaptırdım bakımı. Bu aralık ayında bitiyor aracın garantisi zaten.

Riquelme1907

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet mazot filtresi ters yerde yani araç 6 bin km oldu bende olalı bakalım belki değiştiririm.