Deri Koltuk Tamiri

kadirbilir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
herkese günaydın,
koleos aracımın deri koltuklarında aşınmalar mevcut. arka koltukta özellikle bir hasar oluşmuş, temizlik yaparken avuç içi kadar bir yerin rengini soldurmuş deriye epey bir zarar vermişler. (resmini ekleyemedim, geçersiz dosya tipi deyip durdu)

samsunda deri koltuk boyayan kimseyi bulamadım, kime sorduysam boyama işine yanaşmadı, olmaz, tutmaz vs hep olumsuz cevap verdiler. bir tane boya satıcısı, koltuk renginde boya yaptırabileceğini ama boyatacak birini bulmam gerektiğini soyledi, haydi onu geçtik su bazlı boya için yarım kilosuna 200 tl para istedi. boya işinde de sentetik ve su bazlı olmak üzere iki çeşit deri boyası varmış, derinin zarar görmemesi ve uzun süreli kullanım için su bazlı olması gerekiyormuş, bana 100 ml bile fazla gelecekken yarım kilo boyayı bu fiyattan almak çok mantıklı gelmedi.

deri döşemecilerde ise koltuğumla aynı renk/ton deri yok, illaki ton farkı oluyor, yine 3-4 tane toptancı gezdim aynı tonda deri bulamadım, bu yüzden döşeme işi de içime sinmedi. yetkili serviste orjinal parça fiyatını sordum, arka koltuk ikili oturma kısmı için 890-TL fiyat verdiler.

şu an son geldiğim nokta; internetten su bazlı deri boyası siparişi verdim, gelen renklerle kendim karışım yaparak koltuğuma en yakın tonu bulmaya çalışacağım, başaramazsam, aynı renkte döşeme aramaya devam edeceğim veya yolum ankaraya düşerse orada deri boyama işi yapan ustalara aracı emanet edeceğim.

bu konu hakkında tecrübesi, bilgisi, fikri, tavsiyesi olan arkadaşlar varsa her tür görüşe açığım.

karacamelih

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Butun koltuklari komple yeniden dosetmek daha mantikli bence.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Katılıyorum.Bundan 1 sene önce Alman suni deri döşeme için 1000 TL fiyat vermişlerdi kardeşime.Yeniden döşetmek daha iyi olabilir.

kadirbilir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar, ancak avuç içi kadar bir tahribat yüzünden tüm koltukları döşetmek istemiyorum, geri kalan kısım gayet temiz ve bakımlı. boya işine yoğunlaştım bakalım neticeyi buradan paylaşırım.

Y_nokta_T

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
internette çok şık deri kılıflar var. öneririm

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Renk tonunu tutturduktan sonra dediğiniz gibi en iyisi boyamak.Ben eski aracımın direksiyonunun rengini tutturmak için çok uğraşmıştım.Bir de alacağınız boya su bazlı olmazsa uzun ömürlü olur.Su bazlı boyalar biraz nem görse çıkıyor.
Kolay gelsin.

kadirbilir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Renk tonunu tutturduktan sonra dediğiniz gibi en iyisi boyamak.Ben eski aracımın direksiyonunun rengini tutturmak için çok uğraşmıştım.Bir de alacağınız boya su bazlı olmazsa uzun ömürlü olur.Su bazlı boyalar biraz nem görse çıkıyor.
Kolay gelsin.
yaptığım araştırmalarda hemen herkes su bazlı deri boyasını önerdi, sentetik bazlı boyaların kapatıcı özelliği fazla olmasına rağmen deriyi sertleştirip zamanla çatlama yaptığı söylendi hatta bir kaç derici sentetikle boyayacağına hiç boyama daha iyi olur diye iddialı cümleler kurdu, o yüzden su bazlı boya ile boyayacağım. uzun vadede ne kadar dayanacak tecrübe etmiş oluruz, buradan da paylaşırız.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Tabi benim yaşadığım tecrübenin ürün marka ve kalitesi ile de alakası olabilir.Ben 1 sene sonra su bazlı deri boyası ile tekrar boyamak zorunda kalmıştım.Yumurtanın zarı gibi soyulmustu.
Hayırlısı olsun.

kadirbilir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
evet arkadaşlar sonunda boya işini bitirdim, fena olmadı, tam olarak renk tutmasa da çok dikkatli bakmadıkça belli olmayacak kadar yakın bir ton yakalayabildim. internet üzerinden siyah ve toprak renkleri olmak üzere su bazlı deri boyası aldım. toprak rengini siyah renk ile karıştırarak koltuk rengine yakın bir rengi yakalamaya çalıştım ortaya çıkan sonuç beni memnun etti. dayanıklılığını ise zamanla göreceğiz.

önceki ve sonraki hallerini paylaşıyorum.

hasarlı parça:
aXVyZ5.jpg

uygulama
B8qR3g.jpg

sonuç
qE5mLR.jpg