Devrim Arabaları - İlk Türk otomobili (1961)

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

800px-Devrim_at_T%C3%BClomsa%C5%9F.jpg

“ D E V R İ M ”
İLK TÜRK OTOMOBİLİ'NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
OTOMOBİLİN AĞIRLIĞI1250 KG
MOTOR TİPİA4L
MOTOR DEVRİ3600 D/DK
SİLİNDİR SAYISI4
SİLİNDİR ÇAPI81 MM
GÜÇ50 HP
KARAKTERİSTİK4 ZAMANLI, SU SOĞUTMALI,YANDAN SÜBAPLI,
BASINÇLI YAĞLAMA.
İMAL SÜRESİ4,5 AY
İMAL TARİHİ1961
İMAL YERİESKİŞEHİR DEMİRYOLU FAB.
ÜRETİM SAYISI4

Pek çoğumuz bilir ama forumu takip eden genç kardeşlerimizden bilmeyenler olabilir diye bu konuyu açmak istedim. Çünkü çeşitli platformlarda yerli araba/uçak vb. üretimi konusu açılınca özellikle genç kardeşlerimizin buna hiç ihtimal vermediğini, asla yapamayacağımız görüşü taşıdıklarını üzülerek görüyorum. Halbuki bundan tam 54 sene önce neredeyse tamamı (motor dahil) kendi mühendis ve işçilerimizin emeği ile hem de 129 gün gibi kısa bir sürede Eskişehir'de yapıldı. Devrim.
http://www.devrimarabasi.com/index.html

Toplam 4 adet üretilen bu otomobillerden günümüze ne yazık ki 1 tanesi kaldı. O da Tülomsaş Müzesi'nde özel bir garajda ve çalışır halde muhafaza edilmektedir.
Bununla ilgili çok da güzel bir film çevrildi. Seyretmemiş olan arkadaşlarımızın :cay larını da yudumlarken mutlaka seyretmesini öneririm. Konu tam bizlik. İstersek tüm imkansızlıklara rağmen neler yapabileceğimizin ve aynı zamanda yaptığımız güzel şeyleri nasıl yok edebileceğimizin güzel bir örneği...:eyv

https://tr.wikipedia.org/wiki/Devrim_(otomobil)

Son düzenleme:

PauLord61

Mehmet İNCE,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Paylaşım için teşekkürler güzel bir bilgilendirme olmuş [emoji106]🏻

Sent from my iPhone using Tapatalk

mehmet_ozturk05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Vay be daha önce hiç duymamışdım bunu hakan bey. Saolun bilgi için. Keyifli forumlar dilerim.

Son düzenleme:

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Paylaşım için teşekkürler güzel bir bilgilendirme olmuş [emoji106]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Vay be daha önce hiç duymamışdım bunu hakan bey. Saolun bilgi için. Keyifli forumlar dilerim.

Teşekkür ederim değerli kardeşlerim. Tarihimizde çok önemli bir yeri var. 54 yıl önce bu proje devam etmiş olsaydı bugün çoğumuz kendi üretimimiz arabalara biniyor olacaktık. Ama yine de bence geç sayılmaz. İnşallah en kısa zamanda kendi markamızı görmek nasip olur hepimize.

murat66can

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sayın abilerim inşallah bir daha buluşmamız olursa koşa koşa gelecek dedem benim dedem de bu araç yapılırken çalışan mühendislerden kendisi 28 sene TCDD de demir yollarinda çalışmış birisi ve kendisini mühendisliğe adamış birisidir bizde yolunda gidiyoruz işte :) bu aracın dedikodusu 1959 da çıkmış ve turkiyeden en seçili mühendisler toplanmıştır hatta dedem almanyada okurken okulunu yarım bırakıp yerli uçak için turkiyeye gelmiştir bana hep anlatır seve seve dinlerim inşallah buluşma olursa oda gelecek kendisi Yüksek Mühendis Murat Murat hatta bu film çekilirken dedemide gelip dinlemislerdi :)

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sayın abilerim inşallah bir daha buluşmamız olursa koşa koşa gelecek dedem benim dedem de bu araç yapılırken çalışan mühendislerden kendisi 28 sene TCDD de demir yollarinda çalışmış birisi ve kendisini mühendisliğe adamış birisidir bizde yolunda gidiyoruz işte :) bu aracın dedikodusu 1959 da çıkmış ve turkiyeden en seçili mühendisler toplanmıştır hatta dedem almanyada okurken okulunu yarım bırakıp yerli uçak için turkiyeye gelmiştir bana hep anlatır seve seve dinlerim inşallah buluşma olursa oda gelecek kendisi Yüksek Mühendis Murat Murat hatta bu film çekilirken dedemide gelip dinlemislerdi :)

İnşallah kardeşim. Çok memnun oluruz kendisiyle tanışmaktan. Saygılarımızı ilet.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Filmini izledim çok harika. Ama bizim saçma sapan devlet politikaları yüzünden neyse....

EndSpeed

Erdem,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen filmini izlemiştim yapılması için çok çaba harcandı bazı kesimler engelledi ama sonunda inananlar kazandı.

SM-G800HQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
​Elinize emeğinize sağlık :eyv :bravo