Ehliyet sınavlarında değişikliğe gidildi.

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
[h=1]Ehliyet sınavlarında değişikliğe gidildi..!![/h] Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi'nde değişikliğe gitti.
ehliyet-sinavlarinda-degisiklige-gidildi-1427282497.jpg

Sürücü adaylarının kâbusu olabilecek değişiklikle, geri park edecek araçların sürücülerinin, aracın bir buçuk katı uzunluğunda ve aracın genişliğinden 50 santimetreden fazla olan iki araç veya konilerin arasına, tek hamlede girmesi isteniyor.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ehliyet sınavlarında, usta öğreticilerin değerlendirme komisyonu üyelerine müdahalesini önlemek için tedbir alarak, komisyonun çalışmasını engelleyici davranışlarda bulunan usta öğreticilerine, sınavlarda bir yıl görev alamama cezası getirdi.
Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi'nde değişikliğe gitti. İllere gönderilen yeni yönergeyle, sınav sürecinin daha sağlıklı şekilde yürütülmesi, sınavda yaşanan aksaklıkların önüne geçilmesi ve ehliyet sınavlarında denetimin artırılması amaçlanıyor.
TEK HAMLEDE GERİ PARK ŞARTI
Yönergeye göre, "A1", "A2" ve "H" (motosiklet)" sınıfı araçlar hariç, geri park edecek araçların sürücüleri, aracın bir buçuk katı uzunluğunda ve aracın genişliğinden 50 santimetreden fazla olan iki araç veya konilerin arasına yatay ve dikey çizgilerle belirlenen alana tek hamlede girmeye çalışacak. Direksiyon usta öğreticisi sınava gelmediğinde durum tutanakla tespit edilerek kursta görevli başka bir direksiyon usta öğreticisiyle direksiyon eğitimi dersi sınavının yapılması sağlanacak. Direksiyon uygulama sınavlarında, denetim maarif müfettişlerince yapılacak. Maarif müfettişlerini de il milli eğitim müdürü ve maarif müfettişleri başkanı kontrol edecek. Hatalı değerlendirme yapan, sınav komisyonu başkan ve üyesi bir yıl görev alamayacak. Böylece, denetimlerin de daha sağlıklı yapılması sağlanacak.
Direksiyon eğitimi dersi uygulama ve değerlendirme komisyonu başkanı, kursiyerin direksiyon eğitimi dersi sınavında can ve mal güvenliği ile trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanması durumunda direksiyon ve pedallar yardımıyla gerekli müdahaleyi yaparak sınavı sonlandıracak. Bakanlık, ehliyet sınavlarında, usta öğreticilerin değerlendirme komisyonu üyelerine müdahalesini önlemek için de tedbir aldı. Direksiyon eğitimi dersi sınavında, sınav uygulama ve değerlendirme komisyonuna müdahale ederek, komisyonunun çalışmasını engelleyici davranışlarda bulunan direksiyon usta öğreticileri, bu dersin sınavlarında bir yıl görev alamayacak. Sınavlarda komisyonların veya diğer görevlilerin çalışmasını tehdit veya zor kullanarak engelleyen ya da engellettiren kursiyerler de 4 ay sınavlara giremiyor.
VİDEOLU EĞİTİM
Bakanlık ayrıca direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonunda görev alan personelin uygulama sınavlarını daha sağlıklı yapabilmeleri için "Direksiyon Dersi Eğitim Uygulama ve Değerlendirme Sınavı Videosu" hazırladı. MEB Özel Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen yazıyla, videonun sınav yapılacak günlerde direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonunda görev alan personel ile sınavdaki diğer görevlilere izletilerek sınavlara başlanması istendi.

r_caliskan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
TEK HAMLEDE GİREMEDİ DİYE AKRABAM GEÇEMEDİ DİREKSİYON SINAVINI, BİRAZ KATI KURAL OLMUŞ.
:maryo

EndSpeed

Erdem,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
En azından önüne gelen ehliyet alamaz diye düşünüyorum ama tabi para konuşmazsa . Benim ehliyet zamanımda ben almayla uğraşırken uygulama derslerine katılırken nelere şahit oldum .sonuncu duyduğım ise direksiyona girmeden geçenler oldu . Çokkk eski senelerden eniştem parayla ehliyet almış ve okuma yazma yok ama para var trafikte tabelaların anlamını bile bilmiyor tehlikeden başka birşey değil ama kimsede dur demiyor görmezden geliyor. İşallah sorumlu duyarlı insanlar artar.

Emre3444

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence ne kadar zorlaştırırlarsa o kadar güzel o kadar iyi trafikteki acemi şöforlerden dolayı yüzlerce kaza meydana geliyor yüzlerce can kaybı oluyor.
Bu uygulamayı begendim ama bence halen az bile zorlu bir eğitim olması gerekir

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
ehliyeti olanlarida soksunlar sinava 5 senede bir. park yerinde vurup kacan cok insan var Bunlarda kalsin.

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arabayı bir seferde istenilen yere park etmesini öğretmişsin ne olacak. Adam hiç bir kural tanımıyor, önce insan olmayı öğretmeliler. Sonra insanlığına göre ehliyetler verilsin.ıslık