Europa 19 1.4 rna karbrotörlü tekleme-zor çalişma-egzoz

caliskan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracimi alali 1 - 2 ay oldu ve yavaş yavaş sikintili konular ortaya çikmaya başladi;
1-çalişmada zorluk ve rolanti sorunu vardi usta bujileri değiştirdi, gaz ayari yapti, jonta yakmiş motor dedi jontayi yapti, yaği, suyu, hava filitresi yenilendi karbrotör temizlendi bir nebze çalişma düzeldi... Fakat eksozdan pot pot sesler çikmaya başladi usta normal dedi ( araç isininca eksoz sesi hariç tüm sikintilar düzeliyor) bu arada araç biraz fazla yakiyor 30 - 33 kuruş gibi...(şehir içi)
2-birde benzinde deneyim diyerek benzinde kullanmaya başladim araci ; benzinde araba çok rahat çalişiyor fakat pot pot edip hemen stop ediyor ( çaliştirinca gaza basiyorum gazi yemiyor ibre direk düşüyor ve stop ediyor) tekrar çaliştiriyorum gene ayni yolda giderken ileri geri sallanma yapiyor sanki bir şey tikaniyormuş sonra açiliyormuş gibi ( eksozdaki pot pot sesi gene devam ediyor ) ...
3- araç ilk çaliştiğinda jikleyi çekmez isem stop ediyor rolanti düşük yani isininca normale geliyor .... Bu sorunlara bir çözüm yolu gösterebilecek veya başina gelen var mi arkadaşlar....

muslumm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
öncelikle aramıza hoşgeldiniz.evet sizin de bizim gibi çileniz başlamış hayırlı olsun.tam emin olduğum ve benim aracımın da aynı sorunu olduğu 3 numaralı konudan başlıcam aslında sorun deil bu renaul 19 ların genel bir problemi.
cevap3 :kardeşim renault 19 ların karburatörlü arabalrına rolanti motoru yok yani;aslında tüm arabalarda ilk çalıştırmada illaki bir rolanti düşüklüğü olur ama otomatik jikle (rolonti motoru) denilen alet rolantiyi kendisi ayarlıyor yaz kış fark etmez otamatik ayarlıyor.ama bizim araçlarımızda rolanti motorunun manueli yani jikle var.bu sorun hepimizde var yazın bile bu böyle ya 1 dakka gaz verip rolantiyi hafif yükselteceksin yada aracın stop edecek tekrar çalıştıracaksın eğer stop edip tekrar çalıştırım dersen araba biraz daha zor çalışıyor sanki marş süresi uzuyor araba boğulduğu için.bu sorunu tek çözümü rolantiyi 10-11 ayarlıcaksın ozaman araban stop etmez.

cevap2:benzin ateşlemeye lpgden birazdaha az önem verir lpg göre yanlış anlamayın.lpg ateşlemede affetmez.(yolda giderken ileri geri sallanma yapiyor) bu tekleme yapıyor anlamına geliyor.karburatörde benzin memeleri vardır onların düzgün çalışıp çalışmadığına baktırınyırtık olobilir özelliğini yitirmiş olabilir..yani karburatörden anlayan birine karbüratörü baktırın üstün körü temizletmeyin.usta bir karburatörcü karburatörü paranparca edip tekrar düzen kişidir.
pat pat sesler bana sanki pistonun biri tam ateşlenmiyor gibi geldi.buji kablolarını ve tevzi makarasını ve distiribitör kapağını kontrol edin.arabayı çalıştırın ön kaputu açın kabloları dinleyih pat çat diye şaseleme varmı diye.

bunlara bir bakın tüp ayarını iyi yapan birine yaptırın buda önemli bir konu iyi yapılmayan bir tüp ayarı arabanın çalışmasından gaz yemesine kadar etki yapar.birde hava ayarına bir baktırın.ekliyorum ateşlemeye baştan aşağı baktırın.saygılar

Son düzenleme:

caliskan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hoşbulduk Alper bey, çok açık ve net cevaplamışsınız ilginiz ve alakanız için öncelikle teşekkür ederim. dediğiniz bir iki işlemi cevabınızı okumadan yaptırdım gaz ayarı yaptırdım rolantiyi ise 10 - 11'e getirttirdim. gaz borularından biri çatlamış onu değiştirttim, fazla yakıyormuş o yüzden, bir nebzede olsa sorunlarım çözüldü. cevap2'ye bu hafta sonu baktıracağım buji kablolarını ise öğle arası dinleyeceğim gelmiyor öyle bir ses diye düşünüyorum ama kulak verip dinleyeceğim.... bu pat pat sesi motor jontası yenilendikten sonra ortaya çıktı pistondan olabilir ( LPG de 2. vitese takıyorum rolantide araç bir ileri bir geri bir ileri bir geri salıncak misali ama azcık gaza yükleniyorum problem sıfır hiç bir sıkıntı kalmıyor.) araçta başkada değişecek veya bakılacak bir yer kalmadı gibi nerdeyse herşey elden geçti gibi....

caliskan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu sorunum çözüldü devir sensörü değişti tek marşta çalışıyor araç, tekleme felanda kalmadı, eksoz ise alttaki bağlantılardan kaynaklanıyormuş araç zorlandığıan kalkışlar gibi eksoz araç altına değerek ( titreme gibi) araç içerisine ses veriyormuş

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu sorunum çözüldü devir sensörü değişti tek marşta çalışıyor araç, tekleme felanda kalmadı, eksoz ise alttaki bağlantılardan kaynaklanıyormuş araç zorlandığıan kalkışlar gibi eksoz araç altına değerek ( titreme gibi) araç içerisine ses veriyormuş
pat pat seside gaz ayarı tekrar yaptır çiğ attığı için olabilir değilmi oda düzelir güzel araba sorunları bitince çok keyifli oluyor bu arabalar bende ilk başlarda nerden aldım dedim ama şimdi iyiki aldım dedim km 19 kr yakıyor şehir içi daha ne olsun

caliskan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ewet ayarlar yapilinca dediğiniz gibi 19 kr ile 22 kr arasi yakiyor.... Bilgisayarli gaz ayari yaptirdim. Vakit bulduğumda baski ve balatayi değiştirmeyi düşünüyorum firenlerden ses geliyor, kalkişlarda araç bazen titriyor bazen titremeden kalkiyor 10.000 km geçmiş değişeli ...

memolikk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ewet ayarlar yapilinca dediğiniz gibi 19 kr ile 22 kr arasi yakiyor.... Bilgisayarli gaz ayari yaptirdim. Vakit bulduğumda baski ve balatayi değiştirmeyi düşünüyorum firenlerden ses geliyor, kalkişlarda araç bazen titriyor bazen titremeden kalkiyor 10.000 km geçmiş değişeli ...
daha çok bakarsın bende bitti değişecek bişeyi kalmadı dedim 3 defa daha 500er tl lik harcama yaptım ensonda jantlarıdeğiştim bakalım bi ön tampon kaldı ama gerek yok dediler düşene kadar önemli değil hepsinde ayrık duruyor diyor usta da bıraktım tamponu bende

caliskan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
:) haklısın bak bu konuda bitmiyor bir türlü kabutun altında değişecek tek bunlar kaldı ( baskı balata), jant bende bakıyorum hurda araçlarla uğraşan arkadaşlara söyledim çelik jant bulursam benimki ile değiştircem bakalım hayırlısı artık