Fluence'lerimizin Yakıt Sarfiyatı Paylaşımı

KAYAY

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar,araçların yakıt tüketimlerinin farklılık göstermesi normaldir.Çünkü yakıt tüketimini doğrudan etkileyen o kadar çok neden var ki.Aracınınızın rutin bakımlarının eksikliklerinden altındaki lastiklerden tutunda tercih ettiğiniz akaryakıta,gittiğiniz yolun durumuna kullanım sırasında gaz,debriyaj ve fren tepkimelerine kadar.
Şöyleki:Aynı marka ve modeldeki iki farklı araçla 420 km yol yaptık.Biri diğerinden %15 daha az yakıt tüketti.

semovet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arabamı sıfır aldım. istanbulda fulledim ve mengende tekrar doldurdum. ilk kullanım olmasına rağmen 16 krş yaktı. benim için çok iyi :)

FatihR

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yakıt Göstergesingesindeki değerlere güvenmelimiyim?

Merhaba,
Benim yakıt göstergesi ve kalan yakıt kilometresine bakınca değerler çok yüksek görünüyor. Aracımı İstanbul trafiğinde kullanıyorum ve şehir içinde yüksek devirlerde kullanırım. Yakıt 4,9-5 sevilerinde, Acaba benim aracın gösterge panelindeki değerlere güvenmelimiyim. Bu değerlerde gitmeyeceğini biliyorum fakat yinede çok yüksek...

d3LLon.jpg

VaQQAj.jpg

HTU

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Harcanan yakıt ortalaması yazılırken, yol bilgisayarında görünen sürat ortalaması da yazılırsa çok daha açıklayıcı olur.
İlave olarak gaza basma tarzı da yazılırsa, akıllarda hiç şüphe kalmaz.

FatihR

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Harcanan yakıt ortalaması yazılırken, yol bilgisayarında görünen sürat ortalaması da yazılırsa çok daha açıklayıcı olur.
İlave olarak gaza basma tarzı da yazılırsa, akıllarda hiç şüphe kalmaz.
Merhaba HTU,
İstanbul trafiğinde kullandığımı yazdım Hız Ortalama olarak az çok tahmin edilibilir(ort:72km/h). Gaza basma demişsiniz, yüksek devirlerde kullandığımı da belirttim. Bu verilere göre gösterge paneline güvenmelimiyim?

tosunpasha26

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar lastik basıncı ve lastiğin kalitesi yakıt üzerinde çok etkilidir. Lastiklerin iyi olmasi ve sürtünme katsayılari çok önemlidir. Mesela lastik alırken lastiğin üzerindeki etikette yakıt tasarrufu , frenleme mesafesi ve yağmurda tutunma ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilir. Bunlara dikkat etmeliyiz. Mesela ben istanbulda yaşıyorum ve ortalamam 7.8 in altina hic düsmedi. Lastiklerim D sinifi yakit tasarrufu sagliyor. Yani pek tasarruflu lastikler değil :)

Notbeş ile gönderildi.

tozer

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Adana osb'de fulledim 185 tl'ye. Gaziantep'e geldim epey bir sehir ici dolastim yaklasik 6-7 gun. Bazen seri kullandim trafik akisina gore. Totalde 885 km'de henuz isik yakmadan dijitalde iki tik varken depoyu fulledim. Oldukca basarili gorundu bana.

tozer

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu arada unutmusum yazmayi (yeni uyeyim alismaya calisiyorum:)) aracim 2015 fluence 1.5 dci 110 luk 6 ileri 22 bin'de. Metalik bulut gri, 17" akihiro jantli.

AliKocubaba

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracımı daha yeni aldığım için depoyu ağzına kadar fulleyip 1 haftalık deneme süreci belirledim kendime yani hangi viraja kaçla girer, nerde kayar, kaça çıkar, hangi hızda nasıl durur gibi baya test ettim. 1 haftada 865 km yol yaptım ve fullemeye gittiğimde 181 TL aldı. Çarpıp bölersek 0,2092485549132948 gibi karmaşık bi değer çıkıyor ama 21 Krş diye yuvarlamak faydalı olur sanırım. ancak belirtmem lazım ki deneme süresi bitti ve şuanda normal bi kullanım yapıyorum 16 KRŞ civarına kadar düştü. bence gaaayet makul.

Ek bilgiler;
motorin litre fiyat: 3,67 Tl
araç: 2015 fluence edc 110 hp

Winston75

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Işık yandıktan hemen sonra 200 tl yakıt aldım. Almaz diye düşünürken bana misin demedi. Fulün üstüne çıktı. Ortalamam doğru bilgi veremeyecek çünkü sıfırlamadım. Bir test yapılmıştı ortalama 9.5 lt idi.
400 450 km kadar yol yaptım. Çeyrek depo bitti. Trafikten dolayı yavaş sürdüm. Ara ara 130. Gittim. Menzil müthiş bana göre. Hala izmire gidip gelecek menzil var 😁
dc1519537733f270f861cf00dcc1a2a9.jpg

Tapatalk işkencesi ile yazdım.