Gaz ve frene basarken gelen tak sesi [ÇÖZÜLDÜ]

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar değerli arkadaşlar.
Son zamanlarda bir yoğunluktur gidiyor. Çifte düğün hazırlıkları ve iş yerindeki ağaç dikim işleri ile uğraşırken birde arabamızda önde rahatsız edici bir şekilde tak tak diye ses gelmeye başladı. Bu her kalkışta gaza bastığımda ve her duruşumda frene dokunduğumda gelen ses gün geçtikçe kulağa daha tırmalayıcı gelmeye başladı. Bende götürdüm servise. Servis ilk başta tüm ön düzeni kontrol etti ve hiç bir şey bulamadı. Ardından hidrolik direksiyon bölümüne götürüldü ve burada alt traves sacında kılcal çatlak olduğuna karar verildi. Orjinali 1550 TL yan sanayisi 350 TL olan bu sacı değiştirmeden önce son bir kez daha servise sokmaya karar verdim. Servis ustam Ahmet bey, abi aracı 1 gün bırak bir inceleme yapalım dedi. Ama aynı zamanda ön sağ amortisörün patlak değişmesi lazım dedi. Bende takım olarak değiştirin dedim. Kule bilyaları ve lastikleri denge kolu lastikleri tüm bu parçalar orjinali ile değiştirildi. Gelelim esas konuya, bunlar değiştirilirken bir yandan da sesin geldiği yer araştırılmaya başlandı. Traves sacı söküldü film çektirildi çatlak falan yok, yani değiştirseydik ses yine kesilmeyecek paramız boşa gidecekti. Filitreler ve traves sacı sökülünce anlaşıldı ki klima borusunda ki bir lastik parçası eskimiş ve her gaza, frene basışımızda traves sacına vuruyormuş. Yeni lastiği alındı takıldı ve araç tamamıyla toplandı. Teste çıkıldı tık ses yok yağ gibi gidiyor. Başınıza böyle bir olay gelirse klima borusuna baktırmanızı tavsiye ederim.

Parçalar:
Amortisörler : 220
Kule latikleri: 50
Kule bilyaları: 110
Denge kolu lastikleri:20
İşçilik: 160 TL olarak ödendi.

Moderatörün son düzenlenenleri:

weyselaysel

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçta da vardı 2 yıl önce. Arka amortisörler patlakmış değişince düzeldi.