Kangoo 3 OBD II P0685 ve EMM B1210 hatası

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi akşamlar herkese. Bugün akşam saatlerinde başıma gelen bir durum. Bilgisi yada tecrübesi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Aracımı akşam saatlerinde çalıştırmak için kontağı açtım. Göstergede ısıtma bujisi yamıyordu ve tüm uyarı ışıkları yanmaya başladı ve araç soğutma fanı devreye girdi. Ne oldu diye kontağı kapattım ama fan hala devredeydi. Birkaç dakika bekledim ancak fan susmayınca, aküyü söküp tekrar bağladım ve fan sustu.

Tekrar denediğimde yine aynı durumla karşılaştım. Marş hiçbir şekilde basmıyor ve aracın soğutma fanı devreye giriyordu. Aküde sorun yok. Ölçümü yaptım. Telefonum ve OBD cihazı ile beyne bağlanmaya çalıştım ancak bağlantı olmadı.

Birkaç kez kontağı açıp kapattıktan sonra araç kısa bir süre normale döndü. O arada telefonum ve OBDII cihazı ile bağlandım. Araçta P0685 OBD II ve Motor kontrol ünitesi hatası ile B1210 EMM hatası algıladım. Hata kodlarını sildim. Tekrar denememde araç çalıştı. Ancak çok kısa bir sürede tekrar stop etti ve bağlantı tekrar kayboldu.

Bu arızayı yaşayan yada bilgisi olan var mı? Ne yapılabilir...sorun nerede olabilir?

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şu anda araç rastgele çalışıyor. ancak kısa sürede stop ediyor. Bu şekilde tamirciye gitmesi mümkün değil. Çekici ile götüreceğim. İnternette araştırmamda ana röle arızasından bahsedildi. Ara ara çalışmasını ona bağlıyorum. tecrübesi yada bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Merhaba geçmiş olsun. Renault uyumlu çipli obd ve pyclip programı ile bağlanmıyorsunuz galiba. Genel uygulamalar çok sağlıklı sonuç vermeyebilir.

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim Coşkun bey. Kullandığım OBD modülünden daha önce birçok arıza kodunu silmiştim. Car Scanner Pro kullanıyorum ve memnunum. Sorunum arıza olduğunda aracın bu OBD cihazı ile olan bağlantısın da kesilmesi. Genel olarak bir röle arızası deniliyor ancak bu röle nedir ne değildir bilgi bulamadım. Yarın çekici ile tamirciye gideceğiz bakalım. Umarım ekonomik bir şekilde hallolur.

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç 3 gündür beyincide. Sorunu sigorta kutusundaki birkaç röle ve kısa devre olarak tespit edildi ancak kesin olmadığı için çözümlenemiyor. Kış aylarında sık karşılaşılan bir durum olduğunu söylediler. Bıktım bu renaultun arızalarından artık. 1.5 senedir bende elektrik arızası bitmedi. Kapısı egrsi airbagi durup dururken bozulan silecekleri, şimdide beyni...