koleos yardım çekiş sorunu

meakat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar foruma yeni üye oldum.herkese selamlar
2.0 dci koleos
2010 model koleos aracım var araçta bir sorun var ankarada kimse bulamadı sorunu.
orjinal bilgisayarınamı takdırmadım defalarca tesmi yaptırmadım egr temizlendi nafile.
araç ilk çalıştırıldığında kalkış gidiş süper daha sonra çekişten düşüyor sanki turbo tam açmıyor.
sanki turbo 1 sefer açılıp kapandıkdan sonra birdaha az açılıyor
turbocuya götürdüm turbo basıyor wesgate kontrolü yapıldı ama n70 valfine giden boruya dil ile yapıldı:) sökülüp yapılmadı
n70 valfi değişti ama sorun yine aynı
aracın motoru sıfır sandık takıldı enjektörler tanılıtıldı pompa enjektör zaten sıfır turbo kontrol edildi takıldı..
ankarada benim işimi çözecek birisini arıyorum cotech orhana gittim oda çözemedi sorunu.
acaba yazılım attırsam düzelirmi.araç hiçbir arıza vermıyor elektronik olarak.
acaba turbo basıncı fazla geliyorda araç safe mode a geçiyor diye birşey okudum o olabilirmi
yinede wesgate arızalı olabilirmi yada nasıl bir yol izlemeliyim acil cevap verin lütfen cumartesi yola gidicem

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Forumumuza hoş geldiniz . İnşallah tez zamanda sorun çözülür . Buradan görmeden test etmeden yardımcı olmak zor artık araçlar fazlasıyla elektronik devreye sahip arıza tespiti zor maalesef

meakat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu işimi çözebilecek birisi varmı ankara da işinin ehli.bu wesgate ayrı satılan bir parçamı değiştirsek emin olmak için.yada wesgate in arızalı olmasını anlamanın bi yolu varmı
Forumumuza hoş geldiniz . İnşallah tez zamanda sorun çözülür . Buradan görmeden test etmeden yardımcı olmak zor artık araçlar fazlasıyla elektronik devreye sahip arıza tespiti zor maalesef

Son düzenleme:

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
bu işimi çözebilecek birisi varmı ankara da işinin ehli.bu wesgate ayrı satılan bir parçamı değiştirsek emin olmak için.yada wesgate in arızalı olmasını anlamanın bi yolu varmı
Westgate arızaları ile ilgili genelde yüksek devirde aracın çekişi düşüyor deniliyor (tecrübe etmedim) westgate turbonun gücünü yani aracın performansı nı doğrudan etkiliyor . Benim 1.5 dci de ilk zamanları sorun vardı problem turbo basınç sensörü ne giren soketin dibinden kablo kopmuş ( kablonun dışı sağlam içindeki telleri kopmuş) tamir ettim şimdi keçi gibi Maşallah

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ilkkalkista super demissiniz. Sonra bayiliyor. Bence ilk kalkisi normal yapin şöyle bi 5 10 km turboyu devreye sokmadan ufak ufak ya as gidin motor isinsin. Sonra duruma bakin. Acaba motor isinincami çekiş azaliyor yoksa turbo devreye girip ciktiktan sonrami? Wastegate denen zati muhterem diyelim turbo 1.5 bar hava basmasi gerek. 1.5 u basar 1.5 bardan sonrasini egzoz gazi turbo milini daha fazla cevirmesini önlemek için valf veya kanatciklari acarak turbo mil pervanesine carptirmadan egzoz borusuna gonderir. Buda daha fazla hava basmasini engellemis olur. Zatrn arastirmissinizdir. Ama kontrol edildi yazmissiniz. Bide ilk basta soyledigimi denedikten sonra 2. Olarak isterseniz. Ilk cekis oldu sonra araba zayifladiginda inip o wastegate cubugunu elinizle yitip kapatin sonra binip bir daha bakin cekis ilki gibi olursa sıkıntı zaten bellidir. Yok deilse arastirmaya devam benden bu kadar. :)

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

meakat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ilkkalkista super demissiniz. Sonra bayiliyor. Bence ilk kalkisi normal yapin şöyle bi 5 10 km turboyu devreye sokmadan ufak ufak ya as gidin motor isinsin. Sonra duruma bakin. Acaba motor isinincami çekiş azaliyor yoksa turbo devreye girip ciktiktan sonrami? Wastegate denen zati muhterem diyelim turbo 1.5 bar hava basmasi gerek. 1.5 u basar 1.5 bardan sonrasini egzoz gazi turbo milini daha fazla cevirmesini önlemek için valf veya kanatciklari acarak turbo mil pervanesine carptirmadan egzoz borusuna gonderir. Buda daha fazla hava basmasini engellemis olur. Zatrn arastirmissinizdir. Ama kontrol edildi yazmissiniz. Bide ilk basta soyledigimi denedikten sonra 2. Olarak isterseniz. Ilk cekis oldu sonra araba zayifladiginda inip o wastegate cubugunu elinizle yitip kapatin sonra binip bir daha bakin cekis ilki gibi olursa sıkıntı zaten bellidir. Yok deilse arastirmaya devam benden bu kadar. :)

motor soguk sıcak aynı durum.bu son dediğinizi yarın denicem tesekkurler
yazdıkdan sonra eklemek isterimki ben bunu sıcak olduğu ve cok arkada oldugu için turbo hortumu çekip takıyım zaten onu yapınca kapatıp acıyor vesgate i..acaba bu wesgateden dolayı fazla basınc oluyorda araba safe modunamı alıyor..ama oyle olsa arıza lambası veya bir arıza vermezmi

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Safe modunu bilmiyorum valla :) benim arac o kadar ozellikli deil. 2004 dci kango :) gecmis olsun

meakat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar şimdi internetten ögrendim araç limp moda giriyor yani motoru korumaya alıyor,ama neden?hiçbir arıza ışığı yanmıyor ve kapatıp açınca düzeliyor

ahmet27

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tuhaf. Ilk defa duyuyorum. Yetkili servis biliyordur

meakat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kafayı yemek üzereyim.turbo dendi turbo söküldü takıldı yine aynı...araç yuksek basınc gosterip koruma moduna geçiyor ve hiçbir arıza vermıyor...maf sensörü değişti egr değişti turboya bakıldı wesgate e bakıldı ayarları yapıldı sonuç nafile...yarın bayram tatiline cıkacaktım çıkamıcam pazartesine kaldı map sensörünü değiştirelim dediler..yarın pazar arkadaşlar yokmu elinde m9r map sensörü olan bi takıp denesek yarın