Laguna 2__ Sağ ön cam kendiğinden açılıp kapanıyor

ErenB35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi günler arkadaşlar.

aracım 2004 model Renaul-Laguna 2, benzinli bir araç Ağustos 2022 de aldım, daha önceden de babam bu araçtan kullanıyordu.

Sorun: 2 gece önce yolda giderken sağ ön cam, kendiliğinden açıldı, sonra kapatmayı denedim çalışmadı. Arabayı park ettim ve sırasıyla şunları denedim.
Kolum mu deydi diye düşünürken, kendi, kendine bir kısmı kapandı, acaba dedim tuş mu takıldı arabayı park ettim ve sağ ön kısma oturdum ve camı açmayı kapamayı denedim, ne açıldı ne de kapandı.

1.) Sürücü koltuk kısmına geçtim ve tekrar açmayı kapamayı denedim yine olmadı. (Gece saat 3 civarı, insan endişeleniyor havada buz gibi)

2.)Arabanın kartını çıkardım, kapıları kilitledim, bir süre bekledim ve tekrar kartı takıp, denemeye başladım sağ ön cam yine çalışmadı, diğer bütün camlar çalışıyordu.

3.)Bende OBD2 cihazı var amatörüm bir uygulama satın aldım dedim uygulamadan bakayım, belki arıza varsa, silerim düzelir, son çare olarak, arabanın kartı taktım OBD-II cihazını bağladım ve o anda tekrardan, daha uygulamaya bağlanmadan camı kapama kısmına tıkladım ve camı kapadım.Sonrasında OBD cihazını söktüm.

4.)Hemen dedim arabayı kilitleyip eve gideyim yarın bir servise gösteririm arabayı kilitledim tam gidiyordum cam 10 cm kadar kendiliğinden açıldı işte o anda dedim ne oluyor araba kilitli akü devre dışı olması gerekli...

5.)Sonra tekrar arabaya döndüğümde cam halen çalışıyordu, tekrar kapadım kapıları kilitledim bir süre bekledim 15 dakika kadar, cam açılmadı ve eve gittim.

6.)Sabah uyandım arabayı kullanmak için cam normale dönmüştü.

7.)Ama dün gece arkadaşımı otogardan aldım dışarısı buz gibi klima açık bir baktım cam açıldı, arkadaşa dedim sen mi açtın hayır, dedi ve içime tekrar şüphe düştü,bu sabah servise gittim hiçbir sorun yok dediler.

Ekstra olarak şunu ilave etmeliyim belki alakası vardır bir yol gösterebilirisiniz bana:
Sağ ön kapı da önceden şu sorunda vardı(arabayı aldığımda). Arabaya ilk binişte karttan kapıları açtığımda sol ön ve arka kapılar açılıyor, ama bu sağ ön kapı açılmıyor,
kilitlediğimde bütün kapılar kilitleniyor. sağ ön kapıyı amak için arabanın içinden açma tuşuna tıklayınca açılıyor.
Not: OBD2 cihazını bağladığımda mesela ECU gözükmüyor onun içinde youtubedan çözüm öğrendim onu yapıyorum cihazı zamanında 50 TL aldığım için acaba cihazda mı problem var yoksa ECU da mı onuda bilmiyorum kafam çok karışık

Bana tavsiye verebilirmisiniz başına gelen var mı bundan ne yapmalıyım yada nereyi kontrol ettirmeliyim servise. Bana aküdendir dediler aküyü değiştim ama halen aynı sorun.

CLIO-IV

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kapı dış bağlantı ve iç kısmında ilgili soketlerde oksitlenme, kablolarda daha önce işlem yapılmışsa kopukluk vs. de olabilir.