Lastik Ebatları

EskiJapon

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba. Aracımın üzerinde gelen lastikler eskidi hatta yer yer yırtılmalar mevcut.
Size sormak istediğim konu, 205/50/17 ölçülerini değiştirebilirmiyim?

Taban genişliğini ve yanak yükseliğini yükseltmek istiyorum. Biraz daha konforlu sürüş yapmak istiyorum.
Ne önerirsiniz?

215/55/17
215/60/17
225/60/17
225/55/17

Tercihiniz ya da öneriniz hangisi olurdu?
Teşekkürler.

[h=1][/h]

yavuzdilli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende sizin gibi aynı düşüncedeyim ve karar verebilmiş değilim. ayrıca bu değişikliği yaparsak muayene de sorun çıkıyor mu bunu da bilmek ve ona göre değiştirmek lazım.
bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim.
selamlar...

Laguna16

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
225 40 18 benım aracın orjinali buraya kadar yükseltebilirsiniz.

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İyi geceler. Aracınızın lastik ölçülerini değiştirirken toplam çap değerinin değişmemesine dikkat etmelisiniz. Çünkü aracın gerek motorunun zorlanmaması gerekse km saatinizin yanılmaması buna bağlıdır. Lastik ölçüleri içerisinde tabanı genişletecekseniz yanak yüksekliğini azaltmalı, yanağı yükseltecekseniz taban ölçüsünü azaltmalısınız. Eğer daha geniş ve daha yüksek bir lastik istiyorsanız bu sefer jant değerinizi küçültmeniz gerekecektir. yukarıda da yazdığım gibi, aslolan toplam çapın değişmemesidir.

tolgakmg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastik toplam çapı değişmedi ise, sorun çıkartmıyorlar bildiğim kadarı ile. Çünkü fabrika verilerine göre, uygun sertlikte lastik takmadıysanız bile muayeneden kalabiliyorsunuz (benim aracımda olması gereken C sınıfı iken ben normal lastik takmıştım. Muayeneden geçmedi mesela)

mstctp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim aracımın da orjinal ebatları 205/50/17 ancak yazlık lastikte 225/45/17 Michelin Pilot Sport 4 kullanıyorum kışlıkta ise taban genişliğini dar tutmak adına orjinal ebat Goodyear UltraGrip kullanıyorum. Ebat değiştirirken dönme çapında olabildiğince az oynama olması gerekli ve bu miktar +- %3 gibi bir rakam sanırım. Buna dikkat ederek seçiminizi yapmanızı tavsiye ederim belirttiğiniz ebatlardan bazıları bu çapı yükseltecek gibi görünüyor olabildiğince orjinal çapa yakın olması güvenli sürüş için gerekmektedir neticede araçtaki ekipmanlar ona göre davranıyor. online hesaplama araçları var başka sitelerin linklerini vermemek adına "lastik ebat hesaplama" gibi terimlerle internette arayarak ulaşabilirsiniz, birçok hesaplayıcı ve aradaki yüzdelik değişimi gösteren araç mevcut.

EskiJapon

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mesajlarınız için teşekkür ederim. Bazı sitelerde lastik çapı ölçümü var. Geçmek istediğiniz lastik ölçüsü oranı %3 farkı geçmemesi gerekiyormuş.
Sanırım ben bu durumda taban aynı kalıp sadece yanak genişiliğini yükselticem.

HDUB

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
215/55/17

NRS74

Kayıtlı Üye
41-Kocaeli
benim aracım 2016 icon
aracımda 225/40/18 lastikler var ben bu lastikleri anladığım kadarı ile
17 jant ile değiştirmek istersem 40 olan değeri daha yüksek tutmalıyım doğrumu anlamışım

asill

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim aracım 2016 icon
aracımda 225/40/18 lastikler var ben bu lastikleri anladığım kadarı ile
17 jant ile değiştirmek istersem 40 olan değeri daha yüksek tutmalıyım doğrumu anlamışım
Jantı değiştirdiniz mi