Lütfen acil yardim... R19'um beni resmen donduruyor...

ATILGAN1985

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
HERKESE HAYIRLI VE KEYİFLİ SÜRÜŞLER... BENİM BÜYÜK BİR SORUNUM VAR... KALORİFER MOTORUM. 1 YIL OLDU R19 95 MODEL 1.4i RT MODEL ARACIMI... ALDIĞIMDAN BERİ ARADA SIRADA KALORİFER MOTORU BİR DURUYOR, BİR ÇALIŞIYOR, ÇUKURLU BÖLGELERE GELİNCE ÇALIŞIYOR... BİR ARA BİR DURDU BİR DAHA ÇALIŞMADI. BEN DE SİGORTASINDANDIR DİYE BAKTIM GERÇEKTEN DE SİGORTASINDAN DEĞİŞTİRDİM VE SORUN ÇÖZÜLDÜ. AMA BU KIŞA GİRERKEN YAKLAŞIK 2 AY ÖNCESİNDE YİNE ARA ARA DURURKEN BİR DURDU YİNE BU SEFER ÇALIŞMADI BİR DAHA... SİGORTA KABLO FALAN NE YAPTIMSA ÇALIŞTIRAMADIM... BU ARADA ARACIM KLİMALI MODELDİR TEK NOKTA ENJEKSİYONLUDUR... KALORİFER MOTORU DİREKSİYONUN ÖN BÖLÜMÜNDE MOTORUN İÇ KISMINDA KLİMA KOMPRESÖRÜNÜN HEMEN YANINDA... SÜREKLİ GÖTÜRDÜĞÜM OTO ELEKTRİK AKSESUAR USTAM VARDI ONA GÖTÜRDÜM BUNU YAP DİYE... YEMEK YİYORDU DAHA YEMEKTEN KALKMADAN MOTORUN BOZULMUŞ YENİ MOTOR AL GETİR TAKALIM DEDİ... YA UĞRAŞMAK İSTEMEDİ YA DA ARABAYI SESİNİN GELİŞİNDEN ANLARIM DİYEN USTALARDAN GİBİ GERÇEKTEN DOĞRUYU SÖYLEDİ. BİLEMİYORUM... BEN DE USTAMA KIZDIM.ARKADAŞ HİÇ BAKMADAN ETMEDEN BOZULDU DİYORSUN BELKİ KABLO TEMZSIZLIĞI VAR NERDEN BİLİYORSUN DEDİM İLLAKİ BOZULDU DİYE İNAD ETTİ. BEN DE KIZIP ÇEKTİM GELDİM... BÜTÜN VİDALARINI SÖKTÜM HATTA GÖSTERGEYİ SÖKÜP ARKASINDAKİ İKİ VİDAYI DA SÖKTÜM... SALYANGOZA BENZER BİR KUTUSU İÇİNDE OLAN KALORİFER MOTORUNUN HİÇBİR TUTAN VİDASI KALMADI. AMA YERİ DAR OLDUĞU İÇİN ÇIKARTAMIYORUM... MOTORUN AKÜ BÖLÜMÜNDEKİ EK OLARAK VİDALANAN SAC PARÇAYI DA SÖKTÜM KOMPRESÖRÜ BİRAZ UZAKLAŞTIRARAK ÇIKARMAYA ÇALIŞTIM GENE ÇIKMIYOR... BIKTIM ARTIK RESMEN BENİ BU SOĞUK HAVALARDA DONDURDUĞU İÇİN ARACIMDAN SOĞUDUM SÜRMEK BİLE İSTEMİYORUM. LÜTFEN ACİL YARDIM GEREKİYOR... BİLEN BAŞINA GELEN VARSA BANA YARDIMCI OLABİLİR Mİ? YADA KALORİFER MOTORUNU NASIL SÖKEBİLİRİM...

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Motorun kömürleri bitmiş veya kirden tutukluk yapmış olabilir bu yüzden kollektöre basmıyordur, motorun yerinden çıkarılıp kömürlerine bakılması şart...

ATILGAN1985

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Motorun kömürleri bitmiş veya kirden tutukluk yapmış olabilir bu yüzden kollektöre basmıyordur, motorun yerinden çıkarılıp kömürlerine bakılması şart...
İlgi ve alakanız için teşekkürler Mustafa ustam... Sizin kadar olmasa da geçmiş dönemde çıraklıkla başlayan elektrikçi babam ve elektronikçi abimle kendimi geliştirdiğim bir oto elektrik tecrübelerim vardır... kendi şahsıma güvenerek bunun sorununu bulabileceğimi sanıyorum ama bir türlü yerinden çıkartamadım arkadaş...yani acep var mıdır bunun bir püf noktası onu mu göremiyorum diye düşünüyorum ama bulamıyorum... Lütfen nasıl çıkarıldığı konusunda bilginiz varsa beni de bilgilendirin...

cnksrp41

Cenk GİRAY,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu aşamaları izleyebilirsin
1 - sigorta
2-rezistans (büyük ihtimal arızan burdan olabilir.motor tarafı cam altı plastiklerini sök şöför tarafındaki klima kutusuna iki vida ile vidalanmış soketli bi parça. Genelde soket eritebiliyo)
3-kumanda paneli çıkış veriyomu?( eğerki düğmedeyse sıkıntı yenisini veya çıkmasıyla değişin daha ucuz maliyetli olarak lada samara kalorifer düğmesini biraz işlem ile kumanda paneline oturtup kullanabilirsin
4- motor

ATILGAN1985

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu aşamaları izleyebilirsin
1 - sigorta
2-rezistans (büyük ihtimal arızan burdan olabilir.motor tarafı cam altı plastiklerini sök şöför tarafındaki klima kutusuna iki vida ile vidalanmış soketli bi parça. Genelde soket eritebiliyo)
3-kumanda paneli çıkış veriyomu?( eğerki düğmedeyse sıkıntı yenisini veya çıkmasıyla değişin daha ucuz maliyetli olarak lada samara kalorifer düğmesini biraz işlem ile kumanda paneline oturtup kullanabilirsin
4- motor
teşekkürler ilginize, kumanda paneli düzgün olarak çalışıyor ama rezistans olayını hiç düşünmemiştim. ona da bir bakayım ondan sonra duruma göre hareket edeyim... eğer sorunum rezistans ise işim biraz daha kolaylaşır gibi... onu kontrol ettikten sonra durumu bildiririm.. görüşmek üzere...

cnksrp41

Cenk GİRAY,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kumanda panelin sağlamsa %90 rezistans ya kendi bozuk ya soketi erimiştir.motorda sıkıntı olacağını sanmıyorum

ATILGAN1985

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kumanda panelin sağlamsa %90 rezistans ya kendi bozuk ya soketi erimiştir.motorda sıkıntı olacağını sanmıyorum

teşekkürler kardeşim... dediğin gibi kumanda panelim sağlam ve sorunumuz bulundu. söylediğin gibi rezistans... rezistans alman gerekli dedi usta. ama bir de ayrıyeten rezistansa bağlı kalorifer tesisatı da gerekli dedi soketi eridiği için... rezistans bulunur ama şu 1 metreye yakın kablo topluluğu olan ucunda soket bulunan tesisatı nasıl bulabilirim. parçacılarda bulunan bir kablo seti midir ve ayrıca fiyat konusu hakkında da bilgi sahibi olan var mıdır...?

cnksrp41

Cenk GİRAY,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O elektrikçine söyle o rezistansı dışarı alıcak lehimle uç çıkarıp ek yapıcak tesisatı değişmene gerek yok

ATILGAN1985

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O elektrikçine söyle o rezistansı dışarı alıcak lehimle uç çıkarıp ek yapıcak tesisatı değişmene gerek yok
Önerinize uyup tecrübemden de faydalanarak rezistansın eriyen uç yerlerinden olan 2 uçtan lehim yaparak 2 kablo çıkardım... gece boyunca sırf bunun için ve bayağı bi tozlanmış olduğundan dolayı temizliği için uğraştım kalorifer parçalarında... bakalım daha henüz denemedim... malumunuz ankarada yaşıyorum ve burası güneş olmadığı zamanlarda araçla uğraşılacak bir havayı yaşamıyor şu anda... gelişmeleri buraya aktarırım denedikten sonra... inşallah sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamış olurum sizlerinde yardımı ve önerilerinizle... Saygılar...

cnksrp41

Cenk GİRAY,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Saygılar bizden :)