Megane 4 şanzıman yağ değişim periyodu nedir ?

maraslimesut

Kayıtlı Üye
46-Kahramanmaraş
Merhaba kolay gelsin. Canlı destekten sorumu sordum fakat verilen yanıt tatmin edici gelmedi.
Öncelikle aracım 2020 model Renault 1.3 Tci touch paket Megane …
Aracın şanzıman yağı 50 bin km de mi değişmesi gerekiyor ? Yoksa araç 3.yaşını doldurdu. Şanzımanda bulunan yağın kullanım ömrü var mı ?
Bazı araba firmaları 3 sene ve 60 bin km hangisi önce dolarsa demiş, Renault için bu durum nedir? Not: Araç 30 bin km de

Canlı destek şanzıman yağının ömürlük olduğunu ifade etti fakat madem ömürlük bir yağ; neden kontrol etmeye ihtiyaç duyuyoruz :) Ömürlük olan değişmez… Eksilme varsa takviye edilir :) Biraz yanıt tatmin edici gelmedi bana.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Merhaba, benim araçta 1.3 TCe EDC Clio, 2 ay önce 3. yıl bakımına soktum fren hidrolikleri ve bujiler değişti, 3 yıl veya 60.000 km de zorunlu dediler benim araç daha 28 bindeydi ama mecburen değiştirdik.
Seneye bakımda ne değişecek dediğim de periyodik bakıma ilaveten motor soğutma sıvısı değişecek dediler, şanzıman yağından bahseden olmadı...
Bu arada senin aracın manuel mi EDC mi?

maraslimesut

Kayıtlı Üye
46-Kahramanmaraş
Merhaba, benim araçta 1.3 TCe EDC Clio, 2 ay önce 3. yıl bakımına soktum fren hidrolikleri ve bujiler değişti, 3 yıl veya 60.000 km de zorunlu dediler benim araç daha 28 bindeydi ama mecburen değiştirdik.
Seneye bakımda ne değişecek dediğim de periyodik bakıma ilaveten motor soğutma sıvısı değişecek dediler, şanzıman yağından bahseden olmadı...
hocam yanıtınız için teşekkür ederim. evet otomatik eda vites aracım. 2020 Aralık trafik çıkışlı araç 30 bin km'de. 3 sene dolu. O zaman benimde değiştirmemde fayda var. Yarın bir gün başka bir şey çıksa üretici firma sen düzenli aralıklarla bakımını yapmamışsın diyerek sorumluluk almıyor. En temizi kuralına uygun davranmak diye düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: *USTA

maraslimesut

Kayıtlı Üye
46-Kahramanmaraş
Peki hocam şanzıman yağını sanayide bilindik bir firma ( c ) veya Renault servisinden mi değiştirsem. Malum artık servis fiyatları da ortada. Ama şanzıman yağını değiştirmek profesyonellik isteyen bir süreçmiş diye okudum

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
hocam yanıtınız için teşekkür ederim. evet otomatik eda vites aracım. 2020 Aralık trafik çıkışlı araç 30 bin km'de. 3 sene dolu. O zaman benimde değiştirmemde fayda var. Yarın bir gün başka bir şey çıksa üretici firma sen düzenli aralıklarla bakımını yapmamışsın diyerek sorumluluk almıyor. En temizi kuralına uygun davranmak diye düşünüyorum
Ben aracı alırken garantisini 2 yıl uzattırmıştım ama öyle olmasa bile gereken değişimleri yaptırırdım.
Şanzıman yağını değiştirmene gerek yok bence, değiştireceksen de serviste bakım esnasında yaptır bunu...

• Sevdim
Tepkiler: maraslimesut

maraslimesut

Kayıtlı Üye
46-Kahramanmaraş
Ben aracı alırken garantisini 2 yıl uzattırmıştım ama öyle olmasa bile gereken değişimleri yaptırırdım.
Şanzıman yağını değiştirmene gerek yok bence, değiştireceksen de serviste bakım esnasında yaptır bunu...
Arabalar olmuş bir kaç milyon; en ufacık şanzıman arızası olmuş 50-100 milyar... O sebeple 2 milyarlık yağ değişiminden kaçmak bana sağlıklı gelmiyor hocam. Tavsiye ve yönlendirme için teşekkür ederim. 35/40 bin arasında yaz geldiğinde servisten değiştireyim.

• Beğen
Tepkiler: *USTA

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Arabalar olmuş bir kaç milyon; en ufacık şanzıman arızası olmuş 50-100 milyar... O sebeple 2 milyarlık yağ değişiminden kaçmak bana sağlıklı gelmiyor hocam. Tavsiye ve yönlendirme için teşekkür ederim. 35/40 bin arasında yaz geldiğinde servisten değiştireyim.

2 bin liraya şanzıman yağı değişmiyor. Befe arkadaşımız değiştirmişti ama belki 1 2 yıl olmuştur. O zaman 5.800 tl idi. Şimdiki fiyatı siz düşünün... Muhtemelen 12 bin tl olmuştur. Bu arada piyasada çok sahte yağ var, dikkatli olun .. yetkili servis haricinde gitmeyin bakıma...

Son düzenleme: