Megane III EDC şanzıman arızası (vites kutusunu kontrol ettiriniz)

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben de EDC'den değil ama forumdan soğuyacağım diye korkmaya başladım. Burada şikayet yazan bir kaç arkadaşımız haricinde kanıtla konuşan pek kimse yok. Forum yönetiminden bir ricam var. Lütfen bu tür ciddi sorunlarda mesaj atanlar bu ciddi sorunlarını kanıtlamakla yükümlü olsunlar. Plaka noları, gerçek isimleri ve başvurdukları yetkili servis ismi gibi. Bunu alenen burada bize değil yönetime ispat etsin ve lütfen forum ana sponsoru olan yetkili servis İnanlar Mais kayıtlarından bunu bizlere teyit etsin. Bu forum sıradan bir dedikodu forumu değil, bir markayı temsil ediyor, çok faydalandığımız ve severek takip ettiğimiz bir forum. Bu kadar serbestçe, isimsiz cisimiz mesaj atılan bir yer olmamalı diye düşünüyorum. İnanın en küçük bir şikayetim olmayan aracımdan şüphe eder endişe eder duruma düşmeye başladım. Tahmin edersiniz bu çok can sıkıcı. Alnımızın teriyle zar zor aldığımız bir aracımız var ve severek keyifle binmek istiyorum. Satayım gitsin mi? Bu mudur? Böyle devam ederse severek takip ettiğim forumu takip etmekten vaz geçeceğim diye de çok üzülüyorum.

ndipi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hakan bey gerçekten ciddi manada okuduklarım harbi çok etkilendim hemde çok bir konudan bu kadar etkileneceğimi hiç sanmazdım ama harbi kafam şimdi sadece bom boş oldu.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hakan bey gerçekten ciddi manada okuduklarım harbi çok etkilendim hemde çok bir konudan bu kadar etkileneceğimi hiç sanmazdım ama harbi kafam şimdi sadece bom boş oldu.

Haklısınız dostum. Diyorum ya ben bile kendimden şüphe etmeye başladım, siz haydi haydi edersiniz.

"Dün sabah galeriden sıfır Mercedes aldım. Akşam eve giderken şanzuman yolda kaldı. Yetkili servise götürdüm hiç bir şeyden anladıkları yok! Yenisini alacaksın, garantiye girmez fiyatı da 25.000TL dediler. Beynimden aşağı kaynalar sular döküldü. Mercedes markadan soğudum abi. Bir daha adını bile anmam! Sattım gitti!...."

Şimdi bu yukarıda yazdığım elbette şaka mesajı internette önüne gelen yere yazsam bir süre sonra bu kulaktan kulağa ağızdan ağıza yayılır gider. Kimdir? Hangi servise gitmiştir? vs.vs. Kimse bunu sorgulamaz ama olan markanın itibarına olur. Bilmem anlatabiliyor muyum. Bu tür ciddi konularda şikayetçi olanlar kesin kanıtıyla bunu ortaya koymalı. Özellikle böyle ciddi forumlarda diye düşünüyorum. Biz de buna göre arabamıza binelim mi yoksa satalım kurtulalım mı bilelim.

ndipi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Haklısınız dostum. Diyorum ya ben bile kendimden şüphe etmeye başladım, siz haydi haydi edersiniz.

"Dün sabah galeriden sıfır Mercedes aldım. Akşam eve giderken şanzuman yolda kaldı. Yetkili servise götürdüm hiç bir şeyden anladıkları yok! Yenisini alacaksın, garantiye girmez fiyatı da 25.000TL dediler. Beynimden aşağı kaynalar sular döküldü. Mercedes markadan soğudum abi. Bir daha adını bile anmam! Sattım gitti!...."

Şimdi bu yukarıda yazdığım elbette şaka mesajı internette önüne gelen yere yazsam bir süre sonra bu kulaktan kulağa ağızdan ağıza yayılır gider. Kimdir? Hangi servise gitmiştir? vs.vs. Kimse bunu sorgulamaz ama olan markanın itibarına olur. Bilmem anlatabiliyor muyum. Bu tür ciddi konularda şikayetçi olanlar kesin kanıtıyla bunu ortaya koymalı. Özellikle böyle ciddi forumlarda diye düşünüyorum. Biz de buna göre arabamıza binelim mi yoksa satalım kurtulalım mı bilelim.

Aynen öyle bu siteye üye olma nedenim Dacia idi sonra eski bir renocu olarak diğer konuları da okumaya başladım ama harbi çok sayıda konu okudum. Kimi ses diyor kimin rüzgar sesi diyor kimi kapı yalıtımı diyor en son yeni mesajlar bölümünden bu konuyu okudum. Ve son mesaja geldiğim de resmen nefesim kesildi.

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu teyit olayi olmaz. Demek istediginizi anliyorum fakat bununla kimse ugrasmaz. Bende EDC arizasi cekenlerdenim. Acikcasi bunu teyit etmeyede hic ugrasmam. İnanlar'ın teyit edecegini hic düsünmem.. Burdaki yazilarin şikayetlerin hepsi yaşanmış/ yaşanma ihtimali yüksek arızalardır.. Çok km olmadan satın. EDC uzun ömürlü bir şanzıman değil. Ben sattım manuel e geçtim.. Beyin olayı defalarca değişecek bikere.. Baski balata zamani geldiginde fiyattan deliye döneceksiniz.. Gibi gibi..

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu teyit olayi olmaz. Demek istediginizi anliyorum fakat bununla kimse ugrasmaz. Bende EDC arizasi cekenlerdenim. Acikcasi bunu teyit etmeyede hic ugrasmam. İnanlar'ın teyit edecegini hic düsünmem.. Burdaki yazilarin şikayetlerin hepsi yaşanmış/ yaşanma ihtimali yüksek arızalardır.. Çok km olmadan satın. EDC uzun ömürlü bir şanzıman değil. Ben sattım manuel e geçtim.. Beyin olayı defalarca değişecek bikere.. Baski balata zamani geldiginde fiyattan deliye döneceksiniz.. Gibi gibi..

Peki ama bu EDC şanzuman Almanya'da Getrag firması tarafından üretiliyor. Bu şirket 81 yıldır (1935'den beri) dünyanın hemen hemen bütün markalarına şanzuman üretiyor. Bizim kullandığımız çift kavramalı şanzumanlar ise (adı firmalar göre farklı sadece) BMW sinden Volvo'suna Ford'undan Renault'una bir çok ünlü markada kullanılıyor (linki aşağıda açın bakın lütfen). Nasıl olur da böyle bir firmanın şanzumanı kısa ömürlü/kalitesiz vs. olur? Mantıklı mı bu sizce? 1935 den beri üretim yapan bir firmanın imalatına mı güveneyim yoksa çeşitli ortamlarda kim olduğunu bile bilmediğim bir kaç şahsın yorumlarına mı? Ama insanların kafasını karıştırıyorlar, endişeye düşüyorlar. Bu nedenle ispatlı olmalı diyorum. Bu iş rüzgar sesi, göğüsten tıkırtı vs. gibi sıradan ufak tefek bir şikayet değil.

http://www.getrag.com/en/products/powershift/Dual_Clutch_Transmissions.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Getrag

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla benim kesin kanaatim uzun ömürlü olmadığı. Bizde 2 tane Edc , şirkette 10 tane kiralık edc var. 4 tane beyin değişti :) babamin araci 30 binde. Sanziman degismesi gerekiyor. Neden ? 6 dan 5 e duserken garç diye ses cikartiyor. Kendi aracimin beyin degisti. Sorun aracimi satmadan 1 ay once nüksetti. Benikininde sanzimani degismesi gerekti. Kalkista titreme yapiyordu. Bide lanet tambur arızasi var :) o kadar tecrubem var ki bu sanziman garanti süresince çok iyi. Fakat bittikten sonra ne kadar iyiniyet garantisi olsada sizi bir sıkıntıya sokuyor.
Ben bu yüzden aracimi sattim. Maniel aldim. Babaminkinide saticaz. Şirket arabalarida umurumda değil..
not : aracı çok sakin ve kurallara uygun bir şekilde kullaniriz. Ve başimıza hep bunlar geldi..
Edc kullanıcıları mutlak suretle beyin arızası, tambur,çatal ve şanziman arizasi ile karsilasacak..
debriyaj baski balata degisimide 3000 tl uzeriydi. Masraflar korkutuyor.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O zaman Ford, BMW, Volvo, Mini, Renault, Qoros, Smart, Ferrari, Mercedes-Benz tüm bu markaların dual clutch otomatiklerinden uzak duracağız öyle mi? Yapmayın Allah rızası için. Bu firmalar böyle kronik bir sorun olsa bu şanzumanı arabalarına takar mı? Bu kadar kolay mı bu riski almak? Dünkü markalar mı bunlar?

ndipi

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar forumların en güzel yanı çözüm odaklı ve sorunlara cevap odaklı olması ve herkesin açık fikir beyanları. Ama burada firmayı karalamak yada uzaya kadar çıkarmak bizlere hiç bir şey kazandırmaz. Türkiye de para kazanmak çok zor şimdi kendim için söyleyeyim dişimden tırnağımdan para biriktirip ve bir araç alacağım ama araç 30-40 binden sonra resmen dağılmaya özellikle şanzuman otomatik için söylüyorum o zaman yandık demektir.

Her arkadaşın yorumu gerçek mana da benim için değerli.Ama çok fazla araştırma içindeyim ve sadece bu firmaya değil de bu kuru kavrama üzerine kurulan sistemler ekonomi olarak evet ama sorun olarak da evet.

Klasik sistemler sağlam ekonomi aramamak gerek neticede klasik ve dört biraz gelişmiş sistem 6 ileri şekilde. Ona göre artık insanlar tercih etmesi gerek.Şimdi ben ekonomiyi bir kenara bıraktım misal sağlamlık benim için çok önemli.Ekonomiyi bir şekilde sağlarım klasik şanzuman klasik motor benzinli ve üzerine LPG ile ekonomi sağlanır. Ama belli km içinde çok sayı da sorun demek işte o zaman işin içinden çıkılmaz.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
https://www.sikayetvar.com/arama/edc+şanzıman+sorunu

Şimdi baktım çözüm bekleyen toplam 8 şikayet var. Bu araçtan binlerce adet satıldı satılıyor bu ülkede. Hiç şikayet yok demek gibi bir şey bu. Ben de piyango parasıyla almadım, baba parasıyla almadım. Alın teri saydım ve saymadan önce bir tüketicinin yapabileceği tüm araştırmaları yaparak kararımı verip aldım. Yetkili servis 100-150 bin km başını ağrıtmaz dedi mesela. E o kadar km sonra bir miktar masraf yapacağım tabi. Yıpranacak sonuçta. Bir malı alırken daha nelere bakayım arkadaşlar? İnsaf yahu. :)
Herkese iyi forumlar iyi geceler.