Pasta Cila ve Genel Temizlik Tavsiyeleri

RandG

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba, uzun süredir hobi olarak aracımda detailing konusuyla ilgileniyorum. Bugüne dek tecrübelediğim araç yıkama, pasta ve cila ile ilgili bilgilerimi sizlere de aktarmak istedim. Öncelikle yılda bir yapılması önerilen kil-pasta-cila üçlüsüne değineceğim. Ben öncelikle bu konuda fiyat araştırması yaptım ve güvenilir yerlerin 350-400 liradan başladığını gördüm. Bu nedenle kendim MEGUİARS ürünlerini sipariş ederek kendi aracımda uyguladım. Aracım profil ve imzamda görülen Laguna III 1.5 dCi dır. Uyguladığım adımları sırasıyla şöyle anlatayım:

1. Araç yıkama: Meguiars Ultimate Wash/Wax şampuan ile aracı 2 kova tekniğiyle yıkama. Öncelikle aracı ıslatın sonra bir kova köpüklü su diğeri temiz su olacak şekilde iki kova hazırlayın. Aracı süngerle yıkamayın, çizebilir. Ben migrostan aldığım mikrofiber yıkama eldivenini kullanıyorum. İlk kovadan köpük alıp aracın tepesinden yıkamaya başlayın. Bez kirlenince su olan kovada bezi yıkayın ve temiz bezle tekrar köpük alıp aşağı doğru aracı yıkayın.
Lastikleri en sona bırakın ve kalan köpüklü kova ve artık kirlenmiş fakat mikrofiberi yıkarken köpüklenen :D başta su doldurduğumuz kova ile bu kez süngerle lastik ve jantları temizleyin. Lastiklerde bitince aracı durulayın ve su kurumadan mikrofiberle kurulayın.
2818_lg.jpg

2. Clay(Kil):
Meguiars Clay Kit ile öncelikle 25 gr lık bir parça kil kullanın. Yüzey temizleme sıvısını yüzeye püskürtün, bir fısta elinizdeki kile püskürtün ve dikey hareketlerle yüzeyi temizleyin. Dairesel hareketler boyayı çizebiliyormuş. Ben bu kadar fark edeceğini sanmazdım ama kil resmen kapkara oluyor ve işlem bitince sanki cila yapmış gibi su kayıyor. Birde elinizi sürünceki kayganlık var tabi.
k2-_db21deef-803f-4553-9f56-268e5a1f741c.v1.jpg

3. Aracı clay sonrası tekrar yıkayın.

4. Pasta: Meguiars Ultimate Compound kullanarak ve matkapa takılabilen polisaj tabla-süngeri ile uyguladım. Çok fazla ürün kullanmamaya dikkat edin. Aynı noktadan 3 defa geçin, 3. de zaten ürünü yüzeyden temizlemiş oluyorsunuz. İnternetten polisaj tekniğiyle ilgili videolar izleyebilirsiniz. Fakat ürünü el ile ped yardımıyla da uygulayabiliyorsunuz ki bence benzer sonuçlar oluyor.
7_buyuk.jpg

5. Aracı tekrar yıkayın.

6. Cila: Son adımda el ile ped kullanarak Meguiars NXT 2.0 cila uyguladım. Yine az miktarda ürün kullanarak dairesel hareketlerle uygulayın ve 5 dk kuruduktan sonra mikrofiber bezle temizleyin.

2788_lg.jpg

7. Lastiklerin parlatılması: Migrostan aldığım Carwax ın lastik parlatıcısını lastiğe sıkın ve sünger ile yedirin. Bu ürün kışın bile en az 2 hafta gidiyor.

8. Plastik parçaların parlatılması: Yine Migrostan aldığım torpido parlatıcı sünger+sıvı seti ile plastik parçaları parlatabilirsiniz.

Sonuç olarak işlem 7 saat civarı sürdü. Derin çizikler onarılmadı fakat harelenmeler ve ince çizikler kayboldu. Aracın rengi siyah olduğu için muhteşem bir görüntü ve parlaklık oluyor Akşam güneşi batarken izlenmesi ayrı bir zevk.

Bütçeden bahsedersek oda şöyle:

Meguiars Clay Kit:120
Meguiars Ultimate Compound: 50
Meguiars NXT 2. Cila: 70
Meguiars Ultimate Wash/Wax şampuan(500ml): 25
Lastik parlatıcı: 10
Plastik / Vinil Parlatıcı: 10
Mikrofiber set: 15
Matkap Polisaj pedi ve tabla adaptörü: 30
Toplam:330 TL

Kısaca bir seferliğine 350 400 TL yi vermektense malzemeleri alıp kendi emeğimle bu uygulamayı yaptım. Malzemeler ise kolay biten türden değil :D En azından 3-4 yılda anca bitirebilirim.

Edit: Bu anlattıklarım kendi kullandığım yöntemdir. Eklemek istediğiniz ya da farklı düşündüğünüz konuları yazarsanız sevinirim. Belki yanlış bildiğimiz şeyleri tartışıp aydınlatabiliriz..

Moderatörün son düzenlenenleri:

selim_ugur

Selim Uğur ŞAHİNTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben Biraz resim ekledim, aracın yapıldıktan sonra resimleri varsa paylaşırsanız sevinirim....

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
teşekkürler güzel konu olmuş. şu her defasında aracı yıkama işi komple köpüklü yıkama mı yoksa su döküp kurulamak mı?

or_by

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
birde torpido sütü denen sıvıyı uygulayan varmı? bu tür ürünleri iç aksamlarda kullanmalımıyız?

kaan41

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
birde torpido sütü denen sıvıyı uygulayan varmı? bu tür ürünleri iç aksamlarda kullanmalımıyız?

Piyasada Torpido sütü ve buna benzer ürünlerin birçok çeşitleri mevcut olmakla birlikte hemen hemen hepsi aynı amaçla kullanmak için üretilmiş ürünlerdir.Özellikle araçlarımızda torpido dediğimiz ön konsol aracı kullanırken daima gözümüzün önünde olan kısımdır.Bu kısımlara yapacağımız temizleme ve parlatma işleminde kullanacağınız ürünleri uygulamadan önce nacizane tavsiyem arabanın göz önünde olmayan kısmında deneme yapmanız.Daha sonra dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşmamak ve keşke dememek için....

RandG

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eklediğiniz resimler için teşekkürler Selim Bey. Aracın son halide bu şekilde

taeNFTE.jpg

Aracı her defasında komple köpükle ve 2 kova tekniğiyle yıkadım. Belki gereksizdi ama bilmiyorum birazda zevkten :D

Plastik vinil parlatıcıdan kastım, migrostan aldığım Autokit marka süngerli torpido bakım seti. Şahsen ben torpidoda kullanmaya cesaret edemedim. Kapı içlerinde ve dış çitalarda, aynaların plastik kısmında uygulayıp daha siyah ve ıslakmış gibi bir görüntü elde ettim. Zaten torpidonun parlak olmasındansa mat olması daha iyi çünkü güneşte cama yansıma yapıyor ve yolu görmenize engel oluyor.

Son düzenleme:

mehmet_ozturk05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla Bülen Çelik abi var o daha iyi bilir bu tarz ürünlerin hangisinin iyi olduğunu .

bazdu

Batuhan Dursun BAZDU,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
megiuaris abd nin öncülerinden bunun dışında sonax var onuda tavsiye ederim

SYSOP

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
@RandG Elinize sağlık.
Ben kile o kadar para verilmesine karşıyım Meg. çok para :( NoName (isimsiz) killerde iyi performans veriyor aslında.
Ayrıca sıvı cila uygulaması basit ama kalıcılığı katı cilaya göre az bir ürün. İmkan ve zaman varsa onları kullanmakta fayda var.
Bizim araçlar siyah olduğundan böyle bilinçli uygulamalarla sonucu her türlü göz alacaktır :)

teşekkürler güzel konu olmuş. şu her defasında aracı yıkama işi komple köpüklü yıkama mı yoksa su döküp kurulamak mı?

Jantlar için ayrı, zift, böcek, kuş pisliği gibi şeyler için ayrı ürünler kullanmak gerekebiliyorken su kirleri sökmeye yetmez.

RandG

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kil konusunda haklısınız, piyasada daha ucuza birçok kil mevcut. Fakat ben bu konuda tecrübesiz olduğum için meguiars gibi tanıdık marka alayım dedim. Zaten içerisinden çıkan 160 gr kilin 20 gramını kullanabildim ancak. Yani 8 kullanımlık diyebiliriz. Buda 4 sene yeter bana. Sıvı cila olarak meguiars quick wax var elimde ve her yıkama sonrası kullanıyorum. Hem parlaklık hemde araç üzerindeki katı waxın dayanım süresini artırmak için.