Periyodik Bakımda Farklı Bir Motor Yağı Kullanmak?

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konuyla ilgili MAİS genel müdürüğüne mail atıp görüş sormuştum. Beni telefonla arayıp kendilerinin Castrol yağ önerdiğini ve bunun dışında yağ kullanılması durumunda markanın aracı garanti kapsamından çıkarabileceğini söylediler. Ancak yetkili servis kendisi inisiyatif alıp böyle bir işlem yapmak isterse sorumluluklarını da üstlenip yapabilir dediler.

Farklı konuda paylaşmıştım ama burada da net yazayım.
2 kere Renault Genel Müdürlüğü de aradım ve 2 kere yetkili serviste farklı yağ da koydurdum.

Renault Türkiye'ye Renault Merkez (Fransa) tarafından bu yağı kullanacağım diyebiliyorsunuz. İlkinde bir kayıt numarası verdiler. İkincide hiç gerek kalmadı.
Renault Yetkili servis tabi size dışardan yağ almıyorum diyebilir. Burada ikili ilişkiler önemli. Zaten her yetkili servis farklı yağlar kullanıyor şu sıra. Hatta benim gördüğüm bazı DPF'li araçlarda yanlış kullanılan yağlar da oldu/olmuş.

Motor yağının faturasını tutmanızı yetkili servis formuna örnek Motul 8100 X-cess 5W-40 yağ konulmuştur denilmesi yeterli. Tabi ben burada daha fazlasını yazdırdım.