R-Nav Media-NAV güncelleme nasıl yapılır? Detaylı ve resimli anlatım...

ulasatar

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamün Aleyküm arkadaşlar

RFC'de fazla aktif olamasam da sosyal medyada fazlasıyla aktif bir Clio 4 kullanıcısı ve çeşitli uygulamalar yapan biriyim. En çok sorulan konuların başında R-NAV(Media-NAV) nasıl güncelleyebiliriz? geliyor ve buraya detaylı bir şekilde anlatım yapıyım genel herkes faydalansın istedim. Şimdi öncelikle şunu belirteyim her birey yaptığı işlerden kendisi sorumludur. Yani güncelleme sırasında yanlış bir tuşa basar aracı durdurur, güncelleme yarım kalır vs. cihazın başına bir iş gelir ah bu adam yüzünden başıma geldi demesin.

Şimdi başlıyayım.Resimleri foruma yükleyemediğim için dış bir kaynağa yükledim onun için şimdiden özür dilerim. Yönetici arkadaşlar konuyu sabitlerse daha çok kişiye yardımcı olma şansımız olur.

1.AŞAMA
Bu aşamada güncelleme için gerekli cihaz bilgilerini USB ortamına aktaracağız.

1-----) Bir USB belleği PC'ye takıp. Resimdeki gösterdiğim gibi FAT32 seçeneğini seçip formatlayın.

l32dyg.jpg

2-----) Aracı çalıştırın.Media-Navı açın. Açılınca formatladğımız USB'yi Media Nav'a takın.

3-----) Ana ekrandayken "NAVI" ye basın.USB'de medya dosyası bulunamadı diycek OK'a basın tekrar ANA EKRAN'a dönecek tekrar NAVI'ye basıp gelen ekranda "KABUL EDİYORUM" a basıp devam edin.

4-----) Navigasyon açılınca "SEÇENEKLER" e ardından sağdaki oka basıp gelen ekranda "HARİTA GÜNCELLEMELERİ" ne basıyoruz.

5-----) Gelen ekrandan "SEÇENEKLER" e basıyoruz. Bir pencere açılıyor üzerinde "GÜNCELLEME" yazıyor o yazının üstüne basıyoruz.

6-----) Az bekledikten sonra gelen "CİHAZ BİLGİSİNİ TOPLAMAYA HAZIRMISINIZ" penceresinde "EVET" e basıyoruz.

7-----) Bir süre bekledikten sonra Media Nav gerekli bilgileri USB belleğe kopyalıyor. Devamında "CİHAZ BİLGİSİ USB DEPOLAMA ORTAMINA BAŞARIYLA AKTARILDI" yazısı çıkıyor ve "OK" a basıyoruz.

8-----) USB belleği çıkartıp Media-Nav'ı ve aracı kapatabiliriz.

2.AŞAMA

Bu aşamada Reanultun sitesine girip güncellemeleri indireceğiz.

1-----) https://renault.naviextras.com/shop/portal/ bu siteye girip kayıt oluyorsunuz.Resimdeki alanları doldurup kırmızı ile işaretlediğim yere basınca kayıt işleminiz tamamlanıyor.

VP50rq.jpg

2-----) Kayıt işlemi bitince aşağıdaki gibi bir ekran geliyor ve işaretlediğim yere basıp "Renault Media Nav Toolbox PC" yazılımını indiriyorsunuz.

LZ7yD1.jpg

3.AŞAMA
Bu aşamada "Renault Media Nav Toolbox PC" yazlımını bilgisayara kuracağız.

1-----) Bilgisayarımıza inen programa çift tıklayıp program yükleme dosyasını çalıştırıyoruz.

2-----) Açılan pencereden Türkçe dilini seçip OK'a basıyoruz.

1VmLpD.jpg

3-----) Gelen ekranda "İLERİ"ye basıyoruz.

Nl6p8O.jpg

4-----) Gelen ekrandan "KABUL EDİYORUM"a basıyoruz.

njVR90.jpg

5-----) Gelen ekrandan "KUR"a basıyoruz. (Bu ekranda dosya kurulumu için farklı bir yer seçebilirsiniz ama gerek yok devam edin.)

AnQLN0.jpg

6-----) Program kurulması için son aşama burası "BİTİR"e basıp programın açılmasını bekliyoruz.

GPQBXZ.jpg

4.AŞAMA
Bu aşamada eğer mevcut bir güncelleştirme varsa onları "Renault Media Nav Toolbox PC" yazılımı sayesinde USB'ye indireceğiz.

1-----) Programı çalıştırmıştık zaten.Eğer çalışmıyorsa çalıştırın ve USB belleği pcye takın.

2-----) USB belleği tanıdığı zaman sizden kulanıcı adı ve parola istiyor.Yukarıda oluşturmuştuk onları giriyoruz.

3-----) Eğer sisteminiz için bir güncelleme mevcutsa size bir uyarı veriyor. "KULLANABİLECEĞİNİZ BİR SİSTEM GÜNCELLEMESİ VAR" diye "TAMAM"a basıyoruz. Güncelleme inince tamama basın.

4-----) Güncellemeden sonra bir güncelleme daha var gibi bir sayfa çıkabilir onada "TAMAM" deyip yükleyin.

5-----) Programı kapatıp. USB aygıtı bilgisayarın sağ alt köşesinde bulunan USB resmine tıklayıp USB mizi bulup "AYGITI ÇIKAR"a basıp güvenli bir şekilde çıkarıyoruz.

DBVPvm.jpg

Evet güncelleştirmelerimiz başarıyla USB'ye aktarıldı.

5.AŞAMA
Bu aşamada indirdiğimiz güncelleştirmeleri Media-NAV' a yükleyeceğiz.

1-----) Motoru ve Media-NAV'ı çalıştırıyoruz.

2-----) USB belleğimizi Media-Nav'a takıyoruz.

3-----) Media-Nav otomatik tanıyıp yeni bir güncellemenin olduğunu söylüyor. Alttaki "GÜNCELLE"ye basıyoruz ve cihaz güncelleştirmeyi otomatik yüklüyor.

Önemli 1-----) Güncelleştirme sırasında sakın USB'yi çıkarmayın.
Önemli 1-----) Güncelleştirme sırasında sakın Motoru Durdurmayın.

ARTIK MEDİA-NAV CİHAZINIZ GÜNCEL. BU YAZI VE RESİMLER 3 SAATİMİ ALDI. LÜTFEN EMEĞE SAYGI İÇİN BİR TEŞEKKÜRÜ ÇOK GÖRMEYİN.

Not: Kendi aracımda Media-Nav olmadığından dolayı bazı resimleri yüklemedim onlar içinde ayrıca özür dilerim.

Bir sonraki konum: Medi@Skin v2 4.0.3 / 4.0.6 / 6.0.3 cihazlara nasıl yüklenir. Takipte kalın.

tals

Mustafa SEVER,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba aracımda nav. yok ama konuyu büyük bir keyifle okudum eline sağlık...

Barsoom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba clio 4 yazılım 5.2.8 için uygulanırmı bu işlem

ulasatar

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba clio 4 yazılım 5.2.8 için uygulanırmı bu işlem

Merhabalar.Yazdığım işlemleri yaparak cihazınıza uygun güncelleme var mı diye kontrol etmeniz gerekir.Kafadan bişey söylemek doğru değil.

İSMAİL 54

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
emeğine sağlık . Allah razı olsun.

Barsoom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ilk işim güncelleme yapmak oldu.yazdıgın gibi işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra 10 dakika sürüyor. sistem 7.0.5 yüklendi emegine saglık teşekkür ederim.

osscan

Özcan ÖGÜL,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Emeğinize sağlık

ulasatar

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
ilk işim güncelleme yapmak oldu.yazdıgın gibi işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra 10 dakika sürüyor. sistem 7.0.5 yüklendi emegine saglık teşekkür ederim.

Rica ederim. İyi günlerde kullanman dileğiyle..

SML66

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2013 joy aracımın teybini 2017 çıkma bir navi r nav ile değiştirdim. Bu söylediğinizi yapmaya çalıştığımda 10 dk beklememe rağmen usb ye teypten güncelleme dosyası aktarılmıyor. (fat32 ile formatlama vs yapıldı) Acaba sorun ne olabilir. Teşekkürler

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tesekkurler guzel anlatim .guncelleyen arkadaslar eskisine gore bi fark gorduler mi acaba harita guncellemesi haric.ben bi fark ğoremedim neyi guncelliyor anlamadim.yada telefonlardaki gibi goruntu felan degisek diye bekledigimdendir.