Renault 5' in Ustası Aranıyor

KuralZ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese selam arkadaşlar

Kendim için bütçeme de zevkime de uygun bir araç ararken renault 5' te karar kıldım, bu nedenle forumu bir süredir takip ediyordum. Yaklaşık iki hafta kadar önce bir 1991 model 1.4 R5 sahibi oldum. (LPG'li olarak aldım, önceki sahibi taktırmış)

Malum trafik sigortası kazığını afiyetle yedim (%15 hasarsızlık indirimi ile 650TL :sinirli), haliyle temel birkaç elektrik arızası ve alarm, motor blokaj için kesme rölesi ile merkezi kilit ihtiyacını daha önceki oto elektrikçimde karşıladım, karbüratör sükülüp dağıtılıp temizlendi, distribütör sökülüp temizlendi, bujiler ve platin meksefe değişti.

Sonuç: Arabayı yanlışlıkla bir kez stop ettirdikten sonra çalıştıramadım. Aslında motordan anlarım, benim de mesleğim ancak LPG' den zerre anlamadığım için bilen bir usta çağırıp yaptırmak istedim; ki o da bütün itirazlarıma rağmen ısrarla duman çıkarttırmayı başararak yeni meksefeyi yaktı hehe

Sonuçta benim anladığım kadarı ile araçta kullanılan platin kumandalı transistörlü ateşleme sisteminin transistör grubu (platine akımı düşürerek gönderen, kaput altında göğüse bağlı gümüşü mini kutu, bendeki orjinali ise VALEO marka...) arızalı. Bu parçayı, yeni platin meksefe grubu ile birlikte değiştirerek sorunu çözebileceğimi düşünüyorum. Nitekim tam bayrama denk geldiği için bu parça bulunur mu bulunmaz mı, ille kendimiz mi yapıcaz onu da bilemiyorum. Eğer parça bulunmaz ise transistöre ihtiyaç duymayan bir platin meksefe grubu ile (tofaş veya R12 misali) geçici çözüm elde edebilirim sanırım.

Sizden ricam, İstanbul' da Renault 5' in elektrik, kaporta, mekaniğinden anlayan ustalarımın bilgilerini paylaşabilir misiniz? Telefon vermek sıkıntı olur ama en azından hangi oto sanayide hangi dükkan, hangi usta, onu söyleyebilirseniz çok sevinirim.

Arabayı toplarım derken dağıtan, bu arabayı niye aldın ki şusu busu bulunmaz diyen çok sevgili ustalardan değil de, Sizin de güvenerek aracınızı teslim edip, istediğiniz yapılmış şekilde alabildiğiniz ustalarınızla tanışmak isterim.

FelixCrail

Ömer Sirel, Renault Modus 1.6 Dynamique,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çengelköy emir oto diye google da arama yaparsanız osman ustayı bulursunuz.

gemsazr9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ebaydaki satılmış zaten eski ilan . kaporta ustası özel olamaz . ama topkapı tim 2 de çok iyi lpg ve ateşleme karburatör ustası var . ismi solex karbıratör atolyesi .