Renault Aktif Fren Sistemi Çalışmıyor

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Arkadaşlar daha önce clio kullanıyordum şimdi ise megane 4'e geçiş yaptım. Her haliyle bir çok c segmenti modele göre daha oturaklı bir araç olduğunu düşünüyorum.

Soruma gelecek olursak...

Araç 2020 model 1.3 tce ve sürüş destek paketi mevcut. RLink araç ayarlarından kontrol edip açıp kapatmama rağmen aktif fren sistemi çalışmıyor. Aracı algıladığını görebiliyorum, çünkü kadranda yaklaşınca araç yeşilden kırmızıya dönüyor ama hicbir şekilde ne bir sesli uyarı, ne de fren çalışmıyor... Bu sistem 30 ile 140 km/s hız aralığında çalışıyormuş ama bende çalışmıyor...

Aktif fren sistemi çalışan var mı? Yoksa çalışması için birşey mi yapmak gerekiyor?

Yardımlarınızı bekliyorum...

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Güncel...?

ErdlK

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Aracınız hayırlı olsun öncelikle , sistemin çalışmadığına nasıl kanaat getirdiniz acaba ?

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Aracınız hayırlı olsun öncelikle , sistemin çalışmadığına nasıl kanaat getirdiniz acaba ?

Yönergede belirtilen senaryolarda (7 ile 170 km/s arasında aynı yönde hareket eden araçlarda vb.) aracım hızlı biçimde yaklaşmasına ve çarpmaya 10 metre belki daha az kalmasına rağmen sistem fren uygulamıyor. Normalde fren uygulaması gerekir... Ben kaçma manevrası yapmak zorunda kalıyorum yoksa kaza olacak.

ErdlK

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Aracınızda bu özellik varsa ve ekranınızda bu lamba yanmıyorsa sistem devrededir bence, bildiğim kadarıyla çarpışma riski tespit ettiği anda devreye giriyor, yani denemelerinizde çok risk tespit etmemiş olabilir diye düşünüyorum . Talisman el kitapçığı bilgisi aşağıda , sizde manuelinizden kontrol edebilirsiniz.

abilax6.jpg

6z8h38p.jpg

Son düzenleme:

ercan_kocak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araçta Adaptif Cruise Control var mı. Bildiğim kadarıyla bu özellik varsa Aktif Fren Destek Sistemi çalışıyor. Zira benim araçta seyir halinde ACC devrede ise kendisi frenleme yapıyor. Ayrıca takip esnasında öndeki araca çok fazla yaklaştığımda tehlike anında veya mesafenin riskli şekilde kısaldığı durumlarda ACC devrede olsun olmasın sesli uyarı veriyor, aktif olarak fren yapmasını bir kez yaşadım. O durum da benden kaynaklandı telefonla uğraşıyordum dalmışım, araç kendisi ani fren yaptı ve dörtlü uyarı ışıklarını kendisi yaktı. Araç 2016 model 1.5 DCI EDC Icon full donanım.
pwd463w.jpg
[/URL][/IMG]

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Araçta Adaptif Cruise Control var mı. Bildiğim kadarıyla bu özellik varsa Aktif Fren Destek Sistemi çalışıyor. Zira benim araçta seyir halinde ACC devrede ise kendisi frenleme yapıyor. Ayrıca takip esnasında öndeki araca çok fazla yaklaştığımda tehlike anında veya mesafenin riskli şekilde kısaldığı durumlarda ACC devrede olsun olmasın sesli uyarı veriyor, aktif olarak fren yapmasını bir kez yaşadım. O durum da benden kaynaklandı telefonla uğraşıyordum dalmışım, araç kendisi ani fren yaptı ve dörtlü uyarı ışıklarını kendisi yaktı. Araç 2016 model 1.5 DCI EDC Icon full donanım.
pwd463w.jpg
[/URL][/IMG]

Merhabalar...

İlk mesajımda belirttiğim üzere aracımda sürüş destek paketi mevcut. Dolayısıyla araçta ACC de var ve ACC düzgün olması gerektiği gibi çalışıyor. Ancak aktif fren sistemi (AEBS olarak geçer) çalışmıyor.

Hızlı bir şekilde öndeki araca yaklaşmama rağmen ve mesafenin 5 ila 10 metreye düşmesine rağmen sistem otomatik fren yapmadı. Neredeyse araca arkadan vuruyordum...

Servisi aradım detaylı bir şekilde incelememiz gerekli dediler...

Bu sistemin düzgün çalıştığını henüz duymuş değilim...

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Aracınızda bu özellik varsa ve ekranınızda bu lamba yanmıyorsa sistem devrededir bence, bildiğim kadarıyla çarpışma riski tespit ettiği anda devreye giriyor, yani denemelerinizde çok risk tespit etmemiş olabilir diye düşünüyorum . Talisman el kitapçığı bilgisi aşağıda , sizde manuelinizden kontrol edebilirsiniz.

abilax6.jpg

6z8h38p.jpg

Bunların hepsini zaten okudum ve sistemin olması gerektiği gibi çalışmadığı için mesaj yazmak zorunda kaldım... Yine de sağolun...

TARIK TOSUN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Otomobili "Adaptif Cruise Control-ACC" ile mi kullanıyorsunuz. Zira bu sistem, otomobil sadece ACC, örneğin 90 km hızda ACC devrede iken çalışıyor. Eğer otomobilin gaz pedalına basarak, otomobilin hızını siz ayarlıyorsanız bu sistem devreye girmez.