Renault Kangoo ESP Montajı

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Sayın Forumseverler,

İlk Projemiz olan cruise controlu gerçekleştirmenin sevinci ile 2. Projemiz olan ESP montajının resimlerini bir inernet sitesinden bularak sizlerle paylaşıyorum....Tabi bu işlem cruise control kadar kolay değil biraz zahmetli :)

İlk ihtiyacımız olan açıp kapatma tuşumuz bir çok araçta far yükseklik ayarının arkasındaki soketi mevcutttur:)
ad85fecs-480.jpg

2. İşlem olarak Aracın taban halısı kaldırılarak ivme sensörünün montajnın yapılması gereklidir. Soketi hazır bulunan sensör servislerden temin edilebilir.
attachment.php

attachment.php

3. İşlem aracımızda elektrik destekli direksiyonun açı sensörü olup olmadığına bakmak eğer açı sensörü yok ise açı sensörlü elektrikli direksiyon merkezi almak işaretli siyah plastık parça varsa sıkıntı yok demek:)

c16cb1cs-960.jpg

image.php

2e6cb1cs-480.jpg

7e6cb1cs-960.jpg

4. işlem ve sırada espli olan fren merkezini takmak gene servis veya çıkmacılardan bu espli olan fren merkezi edinilerek işlemin son kısmı tamamlanır ve çalışır hale gelir artık kangoonuz espli hale gelmiştir.

966cb1cs-960.jpg

f66cb1cs-960.jpg

Sonuçta espli olmayan kangooya esp yapılmış ama önceden fabrikandan hazırlık yapılmış olan sisteme eksik parçaların eklenmesiyle oluşturulmuştur. Sadece örnek olması için paylaştım ülkemizdeki araçlar bu sistem incelenmeli ve sistemin nasıl hayata geçirileceği üzerinde tartışılmalıdır.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Çok güzel bir paylaşım olmuş kardeşim, bizim bunu hayata geçirmemiz çok zor görünüyor...

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Zor dan ziyade parçaları bulmak biraz zor gibi geldi bana parçaları bulsamda bende tesisat yok

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Zor dan ziyade parçaları bulmak biraz zor gibi geldi bana parçaları bulsamda bende tesisat yok
Benimkinde tesisat vardır mutlaka...

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kesin vardır far ayar dugmesinin altındaki gri soket

furcanoco

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sistemi hazir olan araca montaji boyle fakat eski model bi araca yabi hazirliksiz bi araca takmak mumkunmu mesela kangoo1 e yada megane1 e r19 ford escorda vb. Takilmasi mumkun mu

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O serilerde ESP var ise takılabilir renault diyalogs bakılır tesisat çekilir

Emir

Emirhan SERKUŞ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çağatay kardeşim bunu da yaparsan varya renault peşine düşer argemize katil diye...
Paylaşım için teşekkür :eyv

Emir

Emirhan SERKUŞ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim kangoo da çift soket var.