Sadece CLIO 4 1.5dci S&S için

sinan1813

Sinan KAYAOĞLU
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benim aracımda 5.5 lt şehir içi .

clio4gkn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Merhaba,

Clio 4 1.5dci s&s aracı olanlar için yeni bir konu açmak istedim. Farklı motor seçenekleri olduğu için karma konular oluşmuş.

Aracım 8.000km 'de şehir içi ortalama hızım 20km/h Ş.içi yakıt 5,5l
Mazot Shell Nitro.

Aynı motor araç sahipleri bu konu başlığı altında toplanabiliriz.

İyi forumlar.

iyi günler. benim aracımda clio4 1.5dci s&s 90 beygir olanlardan. yakıt tasarrufu olarak öneri ve izlenimleri hemen arz edeyim.
1.start-stop olayını çok sık kullanma. (10-15 saniye durmalarda pek kullanma.) ışıklarda veya rölantide 1dk geçirmeden kullanman 10-15 % tasarruf sağlar.çünkü yeni nesil araç motorları tüm markalarda rölanti halinde yakıt harcar.
2. eco modu sadece şehir içinde kullan. ecomod konumundayken debriyaj biraz sertleşiyor ve araç hemen devir almıyor. araca ani hız verme.2000deviri aşma.
3. uzun yolda mutlaka aracı ecomoddan çıkart. aracı tasarlayan mühendislerin önerisi.
4. aracın lastiklerini sık sık kontrol et. mümkünse NİTROJEN bastır.lastik hemen inmez. (ben nitrojen bastırdım.)
5. mazotu sakın değiştirme. en iyisi shellnitro.motoru temizleme özelliği var. opet veya diğer markaların mazotları kalındır ve çok yakar. (aracı aldığım ilk günden beri shellden başka mazot koymadım.)

bu saydığım özelliklerle aracımı 1,5senedir kullanıyorum.özellikle yakıt konusunda. şehiriçi en kötü 5.2/5.3 şehirdışında ise 4.1 olarak tüketim sağlıyorum.
saygılar :) iyi günler :)

clio4gkn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uzun yolda duz guzel bir guzergah bulursan 2.5 e kadar duser. Polatli'dan Ankara'ya donerken kaydedilen tuketimim 90bg icon S&SEkli dosyayı görüntüle 13945

yanlız o anlık tüketim. anlıkta 1litreye kadar düşüyor. rampada 4e kadar çıkıyor. polatlı ankaraya yolundan devamlı geçiyorum. sivrihisar- eskişehir arası bi düzlük var. her geçtiğimde bitmeyen yol dediğim yer :D uygun olursan bide orda dene aracını, farkı göreceksin :)

DÜLDÜL

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
iyi akşamlar herkes benim aracımda dizel deney,mlerimi sizinle paylaşıyım yakıtı shelden aldığımda aracım fazla yakıyo çekişi artıyo ataklaşıyo po dan aldığımda ise daha fazla yol yapıyorum yakıt düşüyo fakat performansta düşüyo araç sanki eco moddaymiş gibi çalışıyo . şehir içi şuan 5.5 şehir dışı 3.5 yakıt tüketim.

Ciancarlo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben %90 PO'dan alıyorum. (Evime yakın olduğu için) Ortalamam 4.2 ECO mod genelde kapalı ve start stop u da şehirler arası yollardaki ışıklarda dururken kullanıyorum. İzmir'in trafiği sakin olduğu için bence bu ortalama normal. Uzun yolda 3.7-3.8 Lt'e kolayca düşüyor. Açıkçası bu benim fabrika verilerine en çok yaklaştığım arabam diyebilirim.

hayrano

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sistem R-link,, r-nav degil malesef, Ecodrive sistemi surus asistani ve yolculuk raporu veriyor. Yuksek puan almisim gayet sakin surmusum ondandir 98/100. Bu sivrihisar duzlugu degil Ankaraya yakin olan kisim biraz rampa var yani tam duz degil. 48dk boyunca elde edilen ortalama tuketimdir anlik tuketim degil.