Scenic 3 Navigasyon Değişimi ve Montaj

zacman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle herkese slm.lar. 2004 model Scenic 2 aracımdan yıllar sonra tekrar 2013 model Scenic 3 1.5 DCI 110 BG otomatik aracımla forumunuza İstanbul'dan yeni katıldım. Umarım paylaşımlarınıza katkım olur.
Evet arkadaşlar bu aracı aldıktan sonra gördüm ki Tom Tom navigasyon sisteminin tam bir işkence (tabi bana göre öyle herkese olmayabilir) olduğunu gördüm ve yaptığım tüm inceleme ve araştırmalar sonunda orijinal tom tom ekranına sonradan kamera bağlanmasının külfiyetli olması ve navigasyon haritalarının kullanışsız olması nedeniyle aracın cihazını değiştirmeye karar verdim. Nette gezerken sahibinden sitesinde bir arkadaşın android sistem taktırdığını gördüm ve yapmaya karar verdim. Aldığım cihaz montaj dahil 1500 TL.ye 6 taksite mal oldu. detaylar ile ilgili hazırladığım resimler aşağıdadır. firma ve kişi bilgilerini reklam amaçlı değil yardımcı olabilecekleri için paylaşıyorum. Resimler tamamen kendi aracımındır. Detaylı gece resimlerini de bilahare yükleyeceğim. Tabi sizler farklı cihazlar ve uygun fiyata da başka yerlere yaptırabilirsiniz. tekrardan herkese merhabalar.

kW1lZ7.jpg
okY1no.jpg

kW1lkA.jpg

Sonuç olarak: Tom toma ait joystickli bölüm çalışmayacak ama çok gerekli değil. Direksiyon kumandamızdaki tüm tuşları programlayabiliyoruz ama arkadaki roller dönen tuş sonsuz döngüye sahip olduğu için bir tek o programlama kabul etmiyor. Onun dışında igo primo dahil full özellikli android bir sisteme sahip oluyorsunuz. Cihaz özelliklerini netten bulabilirsiniz. Ayrıca geri görüş kamerası megane için olanın ölçüleri uymadığı için golf araçlara göre olan plakalıktan takılan kamera kullandık.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Güzel çalışma tebrik ederim...
Daha önceki konunun neden buhar olduğu şimdi anlaşıldı, her ne maksatla olursa olsun firma ismi paylaşılması kurallarımıza göre yasak, sponsor firmalar hariç.
Konuda ki reklam içeren fotoğrafı kaldırdım...

zacman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hah ustam bak şimdi anlaşıldı. bu açıklama benim için yeterli. amacım reklam yapmak değil sadece yardımcı olmak ve bilgi paylaşımı yapmaktı. keşke bu başlığı kaldıran arkadaş da sizin gibi açıklama ile gerekli düzenlemeyi yapsaydı ya da söyleseydi ona göre bende resimleri düzenlerdim.
son olarak o zaman şöyle diyebilir miyiz yardıma ihtiyacı olanlar özelden yazarlarsa gerekli iletişim bilgilerini paylaşabilirim. tekrar kolay gelsin.

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Akıllıca ve oldukça başarılı bir çalışma emeklerinize sağlık.....:eyv

kemo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güzel çalışma tebrik ederim...
Daha önceki konunun neden buhar olduğu şimdi anlaşıldı, her ne maksatla olursa olsun firma ismi paylaşılması kurallarımıza göre yasak, sponsor firmalar hariç.
Konuda ki reklam içeren fotoğrafı kaldırdım...
Sayın Yetkili, bu konu başlığına dün uzunca bir öneri mesajı ile karşılık vermiştim. Onu da geri yükleyebilir misiniz? Konu hakkında bilgisi olan başka kullanıcıların önerileriyle alternatif bir multimedya ve bilgisayar sistemini araçlarımıza entegre etmek belki mümkün olabilir.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
orjinal tomtom a geri görüş yaptırmak istiyorum bende. Elinizde tomtomun arka soketlerinin olduğu fotoğraf varmı ? Boşa sökmeyeyim.

zacman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
orjinal tomtom a geri görüş yaptırmak istiyorum bende. Elinizde tomtomun arka soketlerinin olduğu fotoğraf varmı ? Boşa sökmeyeyim.
slm.lar dostum. maalesef orijinal tomtomun arkasında av in girişi gibi bir giriş yok. bunun için brother board olarak orijinal tomtomun anakartı üzerine monte edilen yurtdışında satılan 150-200 dolar civarında bir board ve bağlantı kutusu satılıyor. bu parçaların montajı ile tomtoma geri görüş bağlanıyor. fabrikasyon olarak geri görüşle gelen tomtom cihazlarının olduğu araçlarda ise teyp üniteleri farklı. yani önden görünüşleri aynı ancak arkada ekstradan soket var ve ilave olarak kamera kontrol ünitesi park sensörleri ile entegre olarak mevcut ve tomtoma ile bu şekilde bağlantısı mevcut. teyp fiyatlarını servisten sorduğumda benimki ile arasında 800 tl. civarında fark vardı. o yüzden böyle bir sisteme yöneldim. aşağıdaki linkte tomtomun arka tarafının fotoları da var bazılarında arkada 3 soket oluyor ama bunların hiçbiri video giriş sinyali için değil. (kesin bilgi) bilginize.

http://www.renault-spares.co.uk/ren...screen-259153398r-used-2009---2015-8422-p.asp

Son düzenleme:

zacman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sayın Yetkili, bu konu başlığına dün uzunca bir öneri mesajı ile karşılık vermiştim. Onu da geri yükleyebilir misiniz? Konu hakkında bilgisi olan başka kullanıcıların önerileriyle alternatif bir multimedya ve bilgisayar sistemini araçlarımıza entegre etmek belki mümkün olabilir.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

slm.lar kemal bey ben kurtarabildiğim kadarı ile aşağıda ekliyorum.

"Merhaba, paylaştığınız bilgiler ve yöntem çok değerli. Ben de TomTom navigasyonu hiç beğenmiyorum. Arabaya her bindiğimde Samsung Note4 telefonumla Yandexi açıp arabadaki navigasyon ekranının önüne telefonumu yan pozisyonda yaslıyorum. Böylece hiç olmazsa anlık trafik bilgilerini takip edebiliyorum. Dolayısıyla Tomtomla hiç işim olmuyor. Ama sizinki süper bir sonuç olmuş.
Benim başka bir fikrim var. Tomtom'un mevcut ekranını başka bir cihaza bağlamak mümkün olursa, bir adet Raspberry Pi 3B kart bilgisayar bağlayabiliriz. Bu kart bilgisayarın fiyatı 150 lira. Raspberry bilgisayara ister android ister Windows kurabiliriz. İstersek kendimiz bile araba için basit bir işletim sistemi yazabiliriz. Üzerine sim kart yuvası ekleyerek arabamıza özel bir telefon hattı ve internet erişimi kurabiliriz. Arabanın yerini uydudan takip edebiliriz. Arabadaki bilgisayarı Google Drive gibi bir bulut dosya ağına bağlayıp dilediğimiz video ve müzikleri iş yerinden arabaya gönderebiliriz. Arabanın güvenlik kamerasını cep tekefonumuzdan veya bilgisayardan anlık izleyebiliriz. Raspberry kart bilgisayara bağlayabileceğimiz Arduino adlı kumanda edilebilir küçük kartlarla arabada dilediğimiz devreleri kapatıp açabiliriz (örneğin yakıt pompasını uzaktan kapatıp, arabayı çalan veya izinsiz alan kişiyi yolda bırakabiliriz).
Bu bahsettiklerim potansiyel olarak mümkün olmakla birlikte sizin çözümünüz halihazırda mevcut ve ele avuca gelen bir sistem olarak son derece memnun edici. Paylaşımınız için teşekkürler."

kemo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tom Tom navigasyona ulaşmak için aracın ön göğsünü tamamen indirdiniz mi? Yoksa Tom Tom'un ve göstergelerin olduğu panel, göğüsten ayrı olarak çıkabiliyor mu?

zacman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tom Tom navigasyona ulaşmak için aracın ön göğsünü tamamen indirdiniz mi? Yoksa Tom Tom'un ve göstergelerin olduğu panel, göğüsten ayrı olarak çıkabiliyor mu?

ön göğüsü indirme işlemi yok. gösterge paneli üzerindeki üst plastik parça önce çıkarılıyor sonra alttaki ekran kumandası olan bölüm komple çıkıyor. ondan sonra gösterge paneli için alt kenarda vidalar var ve onları söktükten sonra gösterge panelini üstten 2 adet kıskaçlı kol tutuyor, önce aşağıya sonra kendinize çekince tomtom ve km. sayacı bir bütün olarak elinizde. ondan sonrası teyp kesiminin sökülmesi ve kablolar. kesinlikle ön göğüs sökme işlemi yok. ilave olarak da direksiyon kumandası için alttaki plastik parça ve kamera için bagaj kapağı iç plastikleri dışında büyük söküm yok. bilginize.