Scenic 3 Yakıt Tüketimi

kemo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli arkadaşlar,
2010 model Renault Grand Scenic (7kişilik) bir aracım var. Şu an 187 bin kilometrede. 2017 Mart ayından beri (beş aydır) kullanıyorum. Daha önce üç yıldır 2011 model bir Fiat Linea aracım vardı. Linea 235bin kilometrede olmasına karşın şehirler arası yollarda yakıt tüketimi konusunda Linea'nın fabrika verilerini kolaylıkla yakalayabiliyordum. Bagaj veya yolcu hacmini büyütmenin ve donanımı zenginleştirmenin hayaliyle Scenic 3'e geçtim. Ancak yakıt tüketimi konusunda fabrika verilerini hiç yakalayamadım.

Geçen ay eşim ve iki küçük çocuğumuzla tatile çıktık. 2500 km yol yaptık. Tamamına yakını şehirler arası olan bu trafiksiz, klimalı yolculuklardan eve (İstanbul Pendik) 100km'de ortalama 6,6 litre dizel yakıt tüketimiyle döndük. Şehir içinde ise şu aralar 8,5 litre/100 km civarında tüketimle devam ediyorum.
Sahibinden adlı sitedeki ilanlarda yer alan teknik verilere göre bu arabanın fabrika yakıt verileri şehirler arası için 4,6LT/100KM, şehir içi için ise 5,9LT/100KM (mesaja ekran resmini eklemeye çalıştım). Yani benim tüketim değerlerim fabrika verilerinden neredeyse yüzde elli daha fazla.

Aracımda bir arıza veya verim kaybı olup olmadığını araştırmadan önce referans için sizin gibi gerçek kullanıcılardan şehirler arası ve şehir içi yakıt tüketim değerlerinizi öğrenmek isterim. İyileştirme için vereceğiniz tavsiyeler de elbette çok kıymetli olacaktır. Kendi tüketim değerlerinizle başlayan cevaplarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Kemal, Pendik-İstanbul, 2010 Renault Grand Scenic 3.

4bc862767c026a31fc430b4669eb7c50.jpg

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Yeni aracınız hayırlı olsun bende 2011 kangoo kullanıyorum araçlarımız birbirine benzer özellikler de 1.5dci 105hp lik 6ileri şanzıman lı aracım ile uzun yolda 5.4 ile 6 arasında yakıt tüketimi sağlıyorum kullanıma bağlı olarak. Şehir içi çok trafiğe girmeden kullandığımda bu aylarda 5.6 yakıyor .Bu ağırlıktaki araçlar da dikkat etmek gereken aracı hızlandırırken yavaş hızlandırmak çünkü aracınız ağır araç örneğin benim aracım 1.5ton boş ağırlığı . Birde yüksek hızlarda yakıt tüketimi artırıyor binek otomobil lere göre oda aracın yapısından kaynaklı . Bu hususlara dikkat edilmesse yakıt tüketimi ciddi oranda artıyor

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende 2013 Scenic var. Şehirler arası 5.5 filan yakıyor. İstanbul'dada 7,5. Bu oran diğer Renault arabalarımdada hep aynı oldu. Bu araç fazla yakmıyor. Hep olması gerektiği gibi yakıyor.Bu değerler aracın ortalama bilgisayar verileri.

55 lt mazot ile ben İstanbul'da 800-850, Şehirdışında 1100 km yapıyorum.

zacman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
herkese tekrar slm.lar arkadaşlar belki daha önceleri bilgi veren olmuştur bu konuda ama scenic 3 araçların edc li ve/veya manuel dizel olanlar için edc şanzıman, enjektör ve abs araç yazılımı güncellemesi varmış, bakıma gittiğiniz zamanlar veya farklı zamanlarda bunu servislerden sorarsanız mutlaka yükleme yapacaklardır. bence bu sayede yani edc ve enjektör yazılımı sayesinde yakıt verimliliğini yakalayabiliriz diye düşünüyorum. yoksa boş yere güncelleme yapmazlar yani.