Ses yalıtım için öneri ve tecrübeler

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçen yıl elimin ulaştığı bütün döşemelerin alltına 5 mm firex yerleştirdim, saclara bitüself uyguladım. Fitilleri yeniledim.
Fakat hala motor sesi ve kapılardan -müziği açınca dışardan kontrol ettim fitillerden ses geliyor- gelen sesi kesemedim. Uzun yol işkence oluyor.

1. Kapılar: Fitillerin içinden yumuşak akvaryum silikon hortum mu geçirsem yoksa PVC yarı sert hortum denilen hortumumu kullansam bilmiyorum.
Her ikisi de şu fotoğraflardan görebilirsiniz.

Silikon

DSC_0015.jpg

PVC yarı sert hortum:

DEcaxDt.jpg

Kapı fitilleri için alternatif yöntem şu resimdeki gibi ilave fitiller kulanmak. Dışarıda kalan yan ve alttaki fitiller sonradan monte edilmiş.

Ayrıntı için ilk sonuca tıklayın:
https://www.google.com.tr/search?q=...-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=xiNEV7mHL4KGaK7plYgF

İlave fitillerin çeşitleri ve uygulama yerleri de bunlar:

HTB1x0W2HpXXXXbXXXXXq6xXFXXXO.jpg

İlave fitil uygulaması ayrıntıları için tıklayın

2. Motor: Bitüselfi aldığım Adetaşın bir ürünü var aslında davlumbaz üstlerine ve motor tafafına içten uygulanabilir. Ama ben motorun arka tafındaki saca dıştan uygulamak istiyorum. Kalınlığı ideal fakat ısıya dayanıklığını bilmiyorum. Süngerin 1 cm olanı var ve bir parçasını kullanıyorum bir şey olmadı. Alüminyum folyo tarzı bir şeyle üzerine kaplayıp biraz daha az ısınması sağlanabilir. 1m2 yeter artanı davlumbaz üstündeki döşemelerin altına koyabilirim.
https://www.adetasyapi.com/oto-ses-yalitimi-8-yeni

otosesyalitimi8.jpg

Benim bulabildiklerim bunlar.
Sizin görüşleriniz nelerdir?

Son düzenleme:

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam ses konusunda benimde takıntım var. İlk olarak lastik çok fark yaratıyor. 70db lastik ile 67db arasında ciddi anlamda fark var. Ben ilk olarak lastiğimi değiştirmiştim. Goodyear EGP 185/60 r15 84h 67 db önceki kullandığım lastiklerden gayet sessiz. Gerçi kulak onada alışıyor ama ilk taktığınızda ses azalmasını fark ediyorsunuz.

Fitile hortum eklemek bir süre sonra sertleştiğinden faydasız oluyor. Belki esnek hidrolik hortumlardan olursa faydası olabilir. Fitilden önce kapı ayarlarınız düzgün mü? Bastırınca kapı hareket ediyorsa ilk önce ayarı yaptırıp sonra fitil işine girmek lazım. Yan fitiller palio da bile var bizde yok. Hem uğultuya hemde trafik sesine faydası var.

Motor kısmına yalıtım konusunda internette çok hatalı uygulama var. Piramit sünger kullananlar var ama ters yerleştirilmiş. Üçgen sivri kısmı motora bakacağına tam tersi içeri bakıyor. Bu tür yanlış uygulamalar var. Firexi 2cm kaplayıp yapanlarda var 1cm den aşağısının faydasız olduğu söyleniyor ama bu konuda herhangi bir araştırmam olmadı. Bende göğsü indirip yapmayı planlıyorum ama ne zamana denk gelir bilemem.

Birde davlumbazlara bitüself kaplayanlar var titreşimi çok iyi alıyor deniliyor. Ekstradan davlumbazların lastik tarafına taş sıçramasına etkili olması için plastik halı monte ediyorlar. Belediyenin vidanjöründe bile var bu plastik halıdan :) Bunu bende uygulayacağım.

Bagaja yalıtım yapmadıysanız orayıda yapmanızı öneririm. Arkadan gelen sesleri çok güzel kesiyor.

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bitüselfi davlumbazların aracın iç tarafına bakan kısmına uyguladım. Bitüself titreşimi önlüyor, sacın orta kısmına uygulanması yeterli tamamen kaplamaya gerek yok. Aslında bizim araclarda da kaportaya (tavan, taban, yedek lastik vb yerlerde gördüm) yapıştırılmış bitüself benzeri membran var. Akünün yanlarına bakarsanız görürsünüz. Fakat 15 yıl olmuş acaba yalıtım özelliği ne durumdadır bilmiyorum.
Echobon denilen sert sünger firexten daha yalıtkan fakat sert ve bulması zor. Benim aldıklarım 1 cm idi ve kullanamadım. Yukarıda gösterdiğim 50mm lik yapışkanlı olanı daha iyi.
Piramit süngere de bakmıştım belki kapı içlerine uygulanırsa daha iyi olur. Sesi yansıtmak ayrı emmek ayrı. Lastik sesi aynı zamanda asfalttan yansıyan ses de oluyormuş.
Sabah gelirken sol arka kapının üst kısımlarına denemek için evde boşta duran pencere bandından yapıştırdım. Çıtaların altındaki fitillere (kapı fitili değil toz fitili ) karşılık geliyor. Arkaya aldığım arkadaşa sağ ve sol kapıları dinlemesini söyledim, sesin çoğunun sağ taraftan geldiğini söyledi. Acaba işe yaradı mı?:) Biraz daha test edeceğim. İşe yaradı ise sadece üst tarafı kurtarmış oluruz, alt ve yan taraflar duruyor.
Fitillerden işe başlamak şart. Radyoyu açıp kapıları kapatın ve aracın etrafında dolaşıp seslerin nereden geldiğini dinleyin, bana hak vereceksiniz.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bagajdaki mevcut titreşim önleyici hem yetersiz hemde görevini yapamaz hale gelmiş. Tavsiye ederim bitüselfi veya benzerini tamamen yapın, arkadan ses gelmiyor. Tabiki busefer öndeki sesler daha belirgin hale geliyor. Davlumbazlarda ve arka kapıya yaptığınız uygulamalarda fotoğraf var mı ?

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayır yok, döşemeyi kaldrıp btüself yapıştırmdım ve firexi sıkıştırdım.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ek lastiklerden sipariş ettim. Taktığımda ne fark var anlatırım buradan. Aşağıda megane 2 nin kapı tarafındaki fitilleri var bugün sanayide denk geldi.

27435873891_9de5b93ee0.jpg

26900138013_84f663f780.jpg

Bu da BMW 320d nin çamurluğundaki halıfleks tarzı malzeme.Yumuşak bir malzeme değil. Aynı yerde denk geldi.

27231522580_76703ba657.jpg

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bizim araçlarda çamurluk ve davlumbaz arasına neme dayınıklı bir tabaka şart. Lastiklerde ses namına ne varsa içeri alıyor.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Özellikle sathi kaplamalı veya köy yollarında davlumbazlara sıçrayan küçük taş veya kum parçaları garip bir his yaratıyor. Bizim belediyenin vidanjöründe plastik halı var. Üşenmedim aradım sordum davlumbazlarda kullanılan malzeme nedir diye bildiğiniz plastik halı dediler, keçe bir süre sonra yırtılıyor bunlar daha dayanıklı dediler. Tek sıkıntı kalınlığı, kışın zincir takınca parçalanır gibime geliyor.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sonradan sertleşeceğini bildiğim halde geçen pazar il merkezinde bomboş dolanırken barutçuoğlunun altındaki akvaryumcudan metresi 75 kuruşa 20m silikonlu 6mm akvaryum hortumu aldım. Kapı ve bagaj fitillerini söktüm, hiçbir sıvı kullanmadan ite ite hortumu fitilin içine yerleştirdim. Uygulama öncesi sağ arka kapıya dışarıdan bastırdığımda oynuyordu şimdi ise oynamıyor. Dirileşti, rüzgar sesinede biraz faydası oldu gibi. hımm

Kapı kapatmada veya açılmada sıkıntı yok, kapatma sesi az miktar daha iyi oldu. Bakalım ne kadar gidecek.

Vefa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Silikon hortum neden sertleşsin ki? Yıpranacak bir durum olmaması lazım. Şeffaf olanıdan almışsınız dır herhalde.
Çocukların nörf diye bir oyuncağı var, mermileri sanki bizim için uygun.
Fakat kaliteli araçlarda çift fitil var. Bu iş çift fitilsiz olmayacak.
Aracın boyasının rütuşlanacağı yerler var, o arada davlumbazları söktürüp pütür attırmayı düşünüyorum. Belki haftaya yaptırırım.