Sizce alınır mı?

haqoco

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar

Artık dar gelmeye başlayan severek kullandığım 2013 65000 km deki 0.9 clio icon aracımın üzerine, 75000 vererek, 2017 model 2018 trafiğe çıkışlı 17000 km icon 1.2 tce EDC megane sedan almayı düşünüyorum. Sizce mantıklı mı? Araba bi hayli temiz tramer yok. Ne dersiniz acaba?

Son düzenleme:

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Bende 1.2 TCE, HB var. Aşağıdaki gibi şartlarda dezavantaj yoksa alınır. Araç büyük, benzinli motor. 0,9 Clio'ya göre bence ortalama 2lt yakıt farkeder. Bunu düşünmenizde fayda var. Bence kasaya göre normal.
Benzinli motor olduğundan Sedana geçtim diye çok yüklü 3-4 kişi ve bagaj dolu seyahat ederseniz çekişte biraz tatmin etmeyebilir. Örnek uzun yolda rampa çıkarken. Sonuçta burada dizel motorların çekişi çok daha fazla.

Bunun dışında benzinli araba, bakımı rahat. 1.2 vergisi az. İkinci el piyasası uygun vb.

haqoco

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba hocam. Yakıt konusunda 0.9 tce ile 3000 km dir 7,8 ortalama ile geziyorum kış lastikleri ile. 27 km ortalama hız ile. 8 , 8,5 arası yaksın, yukarısı biraz can sıkar.

Çocuk da olduktan sonra aracım dar gelmeye başladı. Üstelik 2013 model giderek eskiyor bu sene içerisinde değiştirmeyi planlıyordum. Sıfır Honda bakmaya başlamıştım fakat hem sıfır bulunmuyor hem aracı dolu almaya kalksak 190 - 200 binler havada uçuşuyor. İkinci el bakarken megane bakayım. Zaten eskiden beri renocu olduğum için zamanında da megane almaya niyetlenmiştim. Temiz de bir araç buldum. 17000 km de. 2017 Kasım üretimli, 2018 Haziran trafiğe çıkışlı. Kazası değişeni yok. Üstelik sürüş pakedi de var araçta.

Fakat çevremde kime danıştıysam aradaki 75.000 tllik farka çok dediler. Evet biraz fazla fakat baktığım araç da bir hayli temiz durumda ve dolu bi araç. Aynı aracın sıfırı şu an 190 Bin lira civarı. Öyle de bir durum var.

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Anlıyorum sizi çok net cevap vermek istemiyorum ama olabildiğince size uygun şunları yazabilirim.

Yakıt kişiden kişiye değişecek ama Magene 4 sedan Clio'ya göre 1 segment değil 1.5 segment büyük gibi düşünün. Biraz tüketim o yüzden artar. Bence 2 lt civarı farkeder.

Sizin aracın değerini bilmiyorum ama Aralık sonu ben uyguna aldım. 10 gün önce 2017, 30bin km'de, HB, 1.2 TCE, EDC, Kazasız, Temiz, Ekstra sadece büyük ekran olan aracı arkadaşım 140'a sattı. Çok da uğraşmadı. Benim araçta ekstra Sunroof var. Kısaca 2-3 ayda ciddi arttı piyasa.
Mesela benim için sürüş paketi önemli değil ama büyük ekran önemli. Lastik önemli. Herkesin kriteri farklı oluyor. Sizin aracın piyasasına bakın. Kaç paraya satılır ve bu üstteki örneğe göre sizin baktığınız araç ne kadar ediyor hesaplayın. 75 az mı çok mu anlarsınız.

haqoco

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugün Clio aracımın üzerine 75 vererek ben de Megane ailesine katıldım. 144 civarına kapadık. Allah utandırmasın.

Araç 18000 km de. Bi hafta önce 17 civarıydı ama galeridekiler saolsunlar eve gidip gelmişler km yi arttırmışlar. Neyse çok sıkıntı değil. Araç 2017 Kasım üretim, 2018 Haziran trafiğe çıkışlı. Bir kere serviste 12000 km civarında bakım yapılmış. 2021 hazirana kadar garantisi mevcut. Expertize soktuk sol çamurluk ve sol kapıda boya çıktı ama bilgim vardı. Tramer yok zaten.
Araç dolu, sürüş paketli fakat 7 inch ekranlı. Android auto sıkıntısız çalışıyor.
Zaten aracı bilerek ve severek aldım. Var mı şurasına dikkat et, şöyle yap dediğiniz noktalar?
Şimdiden teşekkürler.