Sol Şeritte Yayaya Yol Vermek....?

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Daha önceleride birkaç kez gördüğümde nezaket tamam ama bence bu adam öldürmek diye geçirmiştim içimden.Bugünkü olayda ise tam anlamıyla bir facia oluyordu.2 geriden takip ettiğim sol şeritteki şöför önce dörtlülerini yaktı ve aniden frene basarak durdu.Arkasındaki durumu kavrayamadı görüş açısı yoktu zaten hafif virajda ve sanıyorum onu arıza yaptı algılayıp sert bir sağ yaparak onu geçti ve acı bir fren sesi.Neyseki aracın tamponu tam bebek arabasının ucunda sabitlendi......

Olay genel hatlarıyla sol şeritteki sürücünün NEZAKETİ???Bebek arabasıyla karşıya geçmek isteyen anneye yol verme çabası!Yada bana göre kasıtsız adam öldürme.Bilmem yanlış yada hatalımı düşünüyorum ama bence bu yapılmamalı.Bunun bir benzerinde ve trafiğin daha akıcı olduğu bir bölgede yine aynı hareket ve bu sefer sağındaki aracın solundakinin niye durduğunu anlayamaması sonucu(ki bence bu çok normal)ve işin en trajikomiği YOL VERİLEN YAYA nın bu nezakete cevap verip kendini geçmek zorunda hissetmesi...ve sonuçta arkadan gelen diğer aracın altında kalmasına davetiye gibi geliyor bana.

Özellikle bu sıralar Antalya'da polisin böyle bir dehşet uygulaması var öncelikli yaya projesimidir nedir yol vermeyene küt diye yazıyorlar cezayı.Bununda etkisi var elbette ama genelde iyi niyetten yapılan büyük bir hata bu bana göre.Yayaya yol vereceksen tabii ki ver ama uygun şart ve koşullarda.Trafikte hakkı hukuku nedir tam bilemeyeceğim ama ben bu ve benzeri durumlarda bu hareketi asla yapmam.Bu anlamda sizlerinde görüşlerini almak isterim belkide ben hatalı düşünmekteyim
hımm

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Adam haklı...

Aykut Karabulut

,
Başkan
35-İzmir
Bu gibi durumlarla bende çok sık karşı, karşıya geldim. Yaşlı, engelli, bebek arabası ile karşıdan karşıya geçmek için uygun olmayan "ışık, yaya yolu v.b." olmayan yerlede bende zor durumda olanlara yardımcı olmak adına yol verdim. Ama bu işlevi gerçekleştirmeden önce sağıma soluma ve arkama dikkat ederek uyarılarla " el ile pencereden dur işareti, dörtlüleri yakmak v.b." trafiğin uygun durumunu sağladıktan sonra gerçekleştirdim.

Emre3444

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Başımdan buna benzer 2 kez olay geçti onuda şöyle anlatmak isterim.

Birkeresinde önümde bir araç vardı bi cadde üzerin de arka arkaya gidiyorduk araçlara yani bana yeşil yanıyordu önümdeki araç benim önümü perdelediği için önümü göremiyordum ve yeşil yandığı için hafiften gaz verdim ben gaz verdiğim sırada önümdeki araç frene bastı karşıdan karşıya 2 genç geçiyordu. Ama yayalara kırmızı yanıyordu.Adamın aniden fren yapması benimde nasılsa yeşil diyerek hafiften gaz verdiğim için öndeki araca çarpmış maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmişti. Şimdi gel gelelim böyle bilinçsiz toplum oldukça nereye kadar içimden dedim o yayalara vursam daha iyiydi diceksiniz neden yeşil yandığı belli araçlara ve aracın geldiğini görüyorsun karşıdan karşıya geçerek hem kendi canını hem araç sürücülerini neden tehlikeye atarsın be adam ?

İkinci olay ise bi caddede alışveriş yaptım birisini bekliyordum başıma gelen olayın aynısı oldu ve 4 araç birbirine girdi buna ne demeli ahh ah.

ROADFOX

Başkan
Bilgi Girilmemiş
Bu gibi durumlarla bende çok sık karşı, karşıya geldim. Yaşlı, engelli, bebek arabası ile karşıdan karşıya geçmek için uygun olmayan "ışık, yaya yolu v.b." olmayan yerlede bende zor durumda olanlara yardımcı olmak adına yol verdim. Ama bu işlevi gerçekleştirmeden önce sağıma soluma ve arkama dikkat ederek uyarılarla " el ile pencereden dur işareti, dörtlüleri yakmak v.b." trafiğin uygun durumunu sağladıktan sonra gerçekleştirdim.

Sanıyorum doğrusu bu olmalı ama ben çok çok net görüş açısında değil isem emin olamıyorsam sol şeritte basıp geçme taraftarıyım,üsttede belirttiğim gibi yol verilen yayada sizin sağ tarafını göremiyor ve bu nezakete karşılık kendisini geçmek zorunda hissediyor aslında emin olamadan.Ve bu anlamda bir vicdan azabı duymamak yada bir cana malolmamak adına sağ aynamdan çok emin değilsem bu hareketi yapmam.

Uther77

Savaş ŞEN , Able Seaman,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Dörtlüleri yakıp sol şeritten giderken yol vermek nedir tamamen saçmalık ben dayanamayıp kesin bişeyler yapardım o adamın yerinde olsaydım

ROADFOX

Başkan
Bilgi Girilmemiş
Dörtlüleri yakıp sol şeritten giderken yol vermek nedir tamamen saçmalık ben dayanamayıp kesin bişeyler yapardım o adamın yerinde olsaydım

ve Allah korusun çarpışma olsaydı suçlu elbette yol veren değil diğeri olacaktı.İşin doğrusu 2 arkada olmasaydım bende adamı arıza yaptı sandım refleks olarak hızımı düşürdüm ama aynı pozisyonda ilerledim....sakat mevzuu.

Uther77

Savaş ŞEN , Able Seaman,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
ve Allah korusun çarpışma olsaydı suçlu elbette yol veren değil diğeri olacaktı.İşin doğrusu 2 arkada olmasaydım bende adamı arıza yaptı sandım refleks olarak hızımı düşürdüm ama aynı pozisyonda ilerledim....sakat mevzuu.

Aynen abi Allah korusun çok sakat

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilinçsiz yardım ve nezaket trafikte can alır... !!

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Trafik kuralları gereğinde de öndeki araç ile takip mesafesini korumak ve her an dikkatli olmak gerekir. Yol veren değil arkadan dikkat etmeden ilerleyen hatalı çıkar böyle bir kaza durumunda 8/8 ama tabiki olası can kaybı durumunu önlemek için durmadan önce sağa sola ve arkaya bakıp ona göre yavaş frenleme yapılarak durulması daha güzel olur.