Tehlikeli mi ?150 km hızda bu lastikler yarılma yapar mı ?

Soner Şahin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese selam,Usta sürücü olduğumu iddia edemem, o yüzden araç lastikleri için yorum da yapamam.3 sene önce alınan 205 60 16 (DOT1517)DAYTON tourıng 2 marka lastiklerin sadece önlerde oluşan bu çatlamalar normal mi ? tehlikeli mi ? Bu hafta yüksek ihtimalle yarın continental alarak yenileyeceğim.%90 şehir içi kullanılıyor. ama yine de iyi bir marka almak istiyorum, virajlarda tedirgin olduğum için birazda olsa artırsın diye 205 55 16 alacağım bu sefer.Viraj dediğimde mesela foça-buca arası çevre yolundaki virajlar da bile.Ben mi çok etkilendim yol tutuşu zayıf arka atar yazılarından bilmiyorum ama yüksek hızda 130-140 da gezer gibi oluyor yolda:soru:soru:soru
Fikirlerinizi rica ederim, zahmet edip vakit ayırıp yazarsanız bir şeyler sevinirim.:)

mqzgaK

f4nxxy.jpg
mqzgaK

Zafer Aras

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam Soner bey. Benimde sizinkilerle benzer durumda olan lastiklerle geçen hafta urfa burdur arası gittim geldim (2100 km). Açıkcası korkarak gittim. Döner dönmez de değiştirdim. Lastik önemli bence ihmal etmeyin değiştirin derim.sonuçta can taşıyoruz

Soner Şahin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam Soner bey. Benimde sizinkilerle benzer durumda olan lastiklerle geçen hafta urfa burdur arası gittim geldim (2100 km). Açıkcası korkarak gittim. Döner dönmez de değiştirdim. Lastik önemli bence ihmal etmeyin değiştirin derim.sonuçta can taşıyoruz

İyi akşamlar Zafer Bey geçmiş olsun size. Haklısınız, kesinlikle değiştireceğim, bu hafta içinde.
Siz ne marka/model/ebat aldınız, hangi özellik belirleyici oldu seçiminizde ?

kemalu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok uzun yıllar önce broadway kullanmıştım lanet olsun demiştim ama yıllar sonra tesadüfen fluance icon sahibi oldum ve şaşırdım Renault geçen zaman içinde çağ atlamış dedim. Yol tutuşu konforu rahatlığı bir harikaydı.. Arada başka markalar falan derken şimdi de megane 4 icon kullanıyorum. Özetle kesinlikle fabrika değerlerinde lastik ölçüsüne sadık kalın ve iyi bir lastik alın. Fluence de de şimdiki megane ımda da Buca dan çevre yoluna girince karşıma çıkan o dediğin virajlarda hiç hız kesmeden devam ediyorum en ufak bir tedirginlik yaşamadım yaşamıyorum. Çoğunluk şehiriçi diyorsun Michelin almalısın yumuşaktır şehir içinde dengesiz parkelerde kasislerde vs rahat edersin.

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Lastik önemlidir hiç riske atmanızı tavsiye etmem.

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
3 yılda çok çabuk deforme olmuş lastikler. 3 yıl önce sıfır alındığını varsayıyorum. İkinci el lastik alanlar da mevcut.

Ben lastiğin ucuzuna kaçma taraftarı değilim. Aracın yola tutunmasını sağlayan şey lastikler. Sonuçta 4 lastiğin yere temas ettiği alanla aracın yol tutuşu sağlanıyor.
Ucuz lastik hem çabuk deforme olur, hem yakıt sarfiyatını arttırır hem de yol tutuşunu azaltır.
50 bin km veya 4-5 yıl kullanıldığını varsayarsak kaliteli lastiğin yakıt ekonomisine katkısı ucuz lastikle arasındaki farkı telafi eder.

Soner Şahin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler, hankook ventus prime 3 K125 modeli alacağım sanırım,batum ile arada kaldı.
Michelin çok pahalı bütçeme göre

Son düzenleme:

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler, hankook ventus prime 3 K125 modeli alacağım sanırım,batum ile arada kaldı.
Michelin çok pahalı bütçeme göre

Hankook, Nexen, Momo, Kumho kullanılabilir uygun fiyatlı markalar.
Ben momo kullanıyorum 10bin km kadar oldu daha yeni gibiler.

Soner Şahin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
[h=1]Hankook Ventus Prime3 K125 205/55 R16 91H aldım.çok kısa bir yol yaptım, şu ana dek tek farkettiğim kasislerden geçerken daha tok ses geliyor, öncesinde daha sert, alttan vurma şeklinde hissediyordum.[/h]Şunu da söylemek isterim, 3 yıl önce de 55 yanak almak isterken satıcının çirkin olur sözüne uyarak 60 yanak devam ettim, ama bu sefer 55 aldım, gayet de güzel oldu.

Zahmet edip zaman ayırıp fikirlerini yazan @ Zafer Aras Bey'e @kemalu, @Atsiz ve @Evren81 rumuzlu arkadaşlara teşekkür ederim.

*UfukASLAN

Ufuk ASLAN, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
[h=1]Hankook Ventus Prime3 K125 205/55 R16 91H aldım.çok kısa bir yol yaptım, şu ana dek tek farkettiğim kasislerden geçerken daha tok ses geliyor, öncesinde daha sert, alttan vurma şeklinde hissediyordum.[/h]Şunu da söylemek isterim, 3 yıl önce de 55 yanak almak isterken satıcının çirkin olur sözüne uyarak 60 yanak devam ettim, ama bu sefer 55 aldım, gayet de güzel oldu.

Zahmet edip zaman ayırıp fikirlerini yazan @ Zafer Aras Bey'e @kemalu, @Atsiz ve @Evren81 rumuzlu arkadaşlara teşekkür ederim.

Lastiklerinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız . lastik parlatıcı kullanmayın . Lastik parlatıcı yaz aylarında araca sürürmesini tavsiye etmiyorum .