Üniversite sıkıntıları

C.Kaan

Kaan ÖNTAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şuan Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Otomotiv Bölümü Okumaktayım. Normalde 2. Sınıf Olacakken Şuan 1. Sınıfım Çünkü Meslek Lisesini Bitirdikten Sonra 1 Yıl Ara Vererek Bu Yıl Gene Başladım ve Bugün Vizeler Başlıyor İlk Sınavım Akşam Saat 5'de Ne Yapacaksın ? Diye Sorarsan Hiç Bir Şey Ne Çalıştım Nede Başka Bir Şey Yaptım, Eskiden Öğrendiğimiz Akare - Bkare'ler İle Sınava Gireceğim İşte. Zaten MYO'dasın Diğer Üniversitelere Göre Kat Kat Daha Kolay Derslerin Var ( Şahsen Benimde ) Ben Sana Çalış Yaparsın Demiyorum, Olmayınca Olmaz Bende Çalışmıyorum Ne Olur ? En Kötü Seneye Attan Veririm Dersleri. Bana Sorarsan Okulunun Kıymetini Bil Sakın Haa Bırakma Çok Güzel ve Mükemmel Bir Bölümün Var Bugün Çoğu İnsan 4 Yıllık Bölümlerden Mezun Olup İşsiz Geziyor, Ama Sen 2 Yıllıktan Mezun Olduğununda Direk İşin Hazır İster Yetkili Servis - İster Otomobil Fabrikaları İster Ekstra Eğitimler İle Otomotiv Tasarımcılığı Aklın Hayalin Bile Almaz. Haa Birde '' 2 Yıllık İse Bırak '' Diyenleri Hiç Takma Bu Ülkede'ki Ara Eleman İhtiyacı Ne Kadar ? Kimsenin Haberi Var'mı ? 4 Yıllık Bölümlerden Mezun Olanlar Neden İş Bulamıyor ? KPSS'den Niye Ortalama Bir İnsanın Atanması İçin Baraj 60 Olduğu Halde 85 - 90'lı Puanlar İsteniyor Sanıyorsun ?

Tabi Bu Alt Yapı Eksikliği Zamanla Giderilecek Bir Şey Değil o Artık Sende Bir Yara - Bir Leke Gibi Kalacak ( Aynı Bende Olduğu Gibi ) Bu Bölümü Okursan Sana En İyi ve En Kötü Geleceğinin Tablosunu Söyleyeyim, En İyi; 2 Yıllık Biter DGS İle 2 Yıl Daha Uzatırsın 4 Yıl Olmuş Olur, Bir Yetkili Servise Girersin Beyaz Yakalı Olmak İçin Başvurmaya Elinde CV İle '' Selamın Aleyküm Ben Geldim Benim Koltuğum Nerede ? '' Tabiri İle Gidersin Onlarda Sana '' Buyurun Efendim Şurası Derler '' Zaman Geçer Aynı İş Yerinde 10 Yıl Çalışırsın Sana Bir Plaket Gelir Otomobil Firmasından Verdiğiniz Emeklerden Dolayı Teşekkür Ederiz Diye, Eee Bu 10 Yıl İçinde'de 1 Tane Yabancı Dil Öğrenirsin Herhalde 4 Yıllık Mezunusun + Yabancı Dilin Var Kaçarın Yok Sen Artık Servis Müdürüsün 4 - 7 Bin Lira Arası Kemiksiz Maaşın Var.

En Kötüsü İse; 2 Yıllık Biter, Askere Gidersin, Geldikten Sonra Yine Bir Yetkili Servise Girersin Bu Sever Mavi Yakalı Olacaksın Ama Elinde CV İle '' Selamın Aleyküm Ben Geldim '' Dersin Onlarda Sana Hoş Geldin Al Bu Lift'in Bu Takım Çantan Bu Mesai Saatleri Bu Yemek Mola - Çay Mola Saatleri Gibisinden Bilgiler Verir, Askeri Ücret İle Başlarsın İşe, 10 Yıl Sonra Bir Plaket Gelir Otomobil Firmasından Verdiğiniz Emeklerden Dolayı Teşekkür Ederiz Diye, Maaşın Tahmini ( Firma ve Sana Bağlı ) En Düşük 2000 Lira Civarlarına Gelmiştir.

Velhasıl Kelam Azıcık Uzun Oldu Galiba Ama Tavsiyemdir 2 Yıllığı Hele Otomotiv Bölümünü Asla Bırakma, Kendini Çok Geliştirmen Gereken Bir Bölüm Bunun Farkında Ol Yeter. Şuan Meslek Lisesi Çıkışlıyım Demişsin Büyük İhtimalle Otomotiv Bölümüdür, Eğer Otomotiv İse Alırsın CV'ni İstediğin Bir Otomotiv Servisine Gidersin Askeri Ücret İle İşe Başlarsın. Zaten Finallerde Göreceksin Sınavlarının Çoğu Hatta Belki Hepsi Test Olacak, Hocalara Kendini Sevdirmeye Bak Sevdirme Derken Dazla Laubali Olma Ciddi Ol, Derste Telefonla Oynama, Notlarını Tut İnan Hocalara Kendini Sevdirirsen Boş Kağıt Verirsin o Kağıt Sana '' B '' Olarak Geri Döner Ne Olduğunu Anlayamazsın :eyv

C.Kaan

Kaan ÖNTAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Üstte'ki Mesajın Editi; Okuduğun Bölüm Herhangi Bir Bölüm Değil Çoğu 4 Yıllığı 2'ye Katlayıp 4'e Bölecek Çocuk Oyuncağı - Maskara Yapacak Bir Bölüm :) 2014 KPSS Eylül - Ekim Civarı Olacak Meslek Lisesi Otomotiv Çıkışlı İsen Gir Barajı ( 60 ) Geç Türkiye'nin Herhangi Bir Yerinde Bulunan Ağır Bakımı Seç Tek Kelime HAYATIN KURTULSUN.

admiral

Barış KARA,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende zamanında iki yilliktan 4 yilliga geçiş yapmıştım. Bunu basarabilirsin. Sadece çok çalışmak lazım kardesim

HTC One X+ cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

ardadrmz

Arda Durmaz, T.C Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende meslek lisesi çıkışlıyım.Sayısal bölüm okudum hayatımda türev integral görmedim ama mecbur öğrendim.sana tavsiyem anadolu düz lise çıkışlı arkadaşlarınla çalış.konulara gerçekten hakim oluyorlar.hocaya sormaya çekindiğin konularda arkadaşlarınla rahatlıkla tartışabiliyorsun.ve sıkılmadan 5-10 kere anlatırlar.derslere katılmaya özen goster.ben fotokobıcıelerden not alırdım hep derslere fazla gırmezdım 1.sınıfta alltan 4 dersım kaldı son yıl anca toparlayabildim.

xxxbgrxxx

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
2 Yıllık Üniversite ise kesinlikle bırak kardeşim. Hiçbirşeye yaramıyor 2 yıllık üni. Anca 2 yıllığı 4 yıllığa geçmek için kullanırsan faydalı oluyor. Yoksa ben 2 yıllık okurum kpss girerim bi yere girerim dersen hata yaparsın ben girdim 2 yıllığa pişman oldum el mecbur devam ediyoruz. Lise çıkışlı 40 kişi alınıyosa kpss ile tekniker 2 kişi anca. Hem puanın daha yüksek olması lazım. Sen en iyisi otur güzelce 2014 kpss çalış teknisyen olarak sağlam bi puan al kafan rahat etsin... Hee bide şöyle bişey var eğer önümüz kpss ye kadar okulu devam ettirirsin teknisyen olarak bi işe başlarda işte çalışırken okulu bitirirsen o zaman tekniker maaşı alıyosun tek güzel yönü o.

Ben tm mezunuyum istesem işletme maliye iktisat gibi bölümlere girebiliyordum ancak 4 yıl okuyup kpss diğer sınavlar falan uğraşmak ve işsiz kalmak istemedim. şuanda iş sağlığı ve güvenliği okuyorumki şuan en popüler ve iş olanağı çok iyi olan bir meslek. kısmetse 2015te mezun olacağım ki 1 ocak 2014'te her iş yerine isg uzmanı gerekiyor ve açık çok çok fazla. Tamam her 2 yıllık bölümler güzel değil okusanda okumasanda farkettirmiyor ancak böyle bi genelleme yapmak doğru olmaz ki arkadaşın okuduğu bölüm bence 2 yıllıklar arasında güzel bir bölüm. Ayrıca şuanda 2.üniversite imkanı tanınmıştı kazananlara ordanda açıköğretim maliye okuyorum :) Lütfen önyargılarınızı kırın her 2 yıllık işsiz kalcak diye bir durum söz konusu değil :berbat

DieseL26

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben tm mezunuyum istesem işletme maliye iktisat gibi bölümlere girebiliyordum ancak 4 yıl okuyup kpss diğer sınavlar falan uğraşmak ve işsiz kalmak istemedim. şuanda iş sağlığı ve güvenliği okuyorumki şuan en popüler ve iş olanağı çok iyi olan bir meslek. kısmetse 2015te mezun olacağım ki 1 ocak 2014'te her iş yerine isg uzmanı gerekiyor ve açık çok çok fazla. Tamam her 2 yıllık bölümler güzel değil okusanda okumasanda farkettirmiyor ancak böyle bi genelleme yapmak doğru olmaz ki arkadaşın okuduğu bölüm bence 2 yıllıklar arasında güzel bir bölüm. Ayrıca şuanda 2.üniversite imkanı tanınmıştı kazananlara ordanda açıköğretim maliye okuyorum :) Lütfen önyargılarınızı kırın her 2 yıllık işsiz kalcak diye bir durum söz konusu değil :berbat

Ben ön yargılı falan davranmıyorum kimse yanlış anlamasın bunlar gerçek olanlar. 2 Yıllık okuyup bişey bekleyenler için sadece ümitlenmesinler diye söyledim. Lise çıkışlı teknisyen olarak 70-75 puan yeter iken tekniker olarak kpss en aşağı 85 puan alman gerekiyor. Yani demek istediğim lise çıkışlı kpss girer erkenden bi yerlere kapağı atarsa daha kolay olur. Son Olarak Diceğim şudur : Ya Meslek Lisesi Çıkışlı Olarak Kpss ye Gir 80 Puan Al Memlekette girmek isteyipte giremediğin devlet kapısı kalmaz. Yada Hayatında bir 5-6 sene daha okulla cebelleşip daha sıkı tempoyla çalışıp daha daha yüksek puanlarla kpss kazanman gerek. Kimse birbirini kandırmasın. Herkesin bu hayatta bi kapasitesi ve yöneldiği meslek tarzı vardır. Kimseye zorla matematik öğretemezsin. İnsanın için varsa olur. Herkes mühendis veya herkes doktor olamaz. O yüzden kardeşimde demişki bana dersler ağır geliyor. Heee o zaman kardeşim afedersin sık g.otünü al paşalar gibi bi kpss puanı bir daha hayatın kurtulsun... Bu iş bu kadar.

burakdemirel

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bırakma okulu bir şekilde oku bitir derim

xxxbgrxxx

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
2 Yıllık okuyup bişey bekleyenler için sadece ümitlenmesinler diye söyledim.

2 yıllıkların iş olanağı bölümden bölüme farkediyor bence arkadaş yukarıdaki C.Kaan arkadaşımızın önerilerine uymalı çünkü okuduğu bölüm gerçekten diğer 2 yıllıklardan farklı işi garanti :) Bende 2 yıllık okuyorum ve yapacağım mesleğimde kariyer ve maaş olarak ümitliyim çünkü bölümdeki açık çok çok fazla bugünkü rakamlarla 600.000 üzerinde iş yeri var ve bunlar 50 kişinin üstünde çalıştıran yerler 1 ocak 2014'ten itibaren bi bakkalı patron bile çalıştırsa iş sağlığı uzmanı bulundurmak ve risk analizi yaptırmak zorundaki durum böyle olunca bu rakam milyonlara çıkıyor. Sonuç olarak 2 yıllık okuyanlara tavsiyem okuyun bu devirde başka çaremiz yok en kötü diye tabir edilen (tamamen saçmalık :) ) bölümlerde bile okusanız bu ülkenin her türlü vatandaşa işçiye bilgili elemana ihtiyacı var. Herkes mühendis olsa analizleri kim yapcak ? Ayrıca arkadaş bölümü bırakıp bir işe girse alcağı maaş askeri ücret 30 günde 4 gün izin geri kalan günlerde 12-13 saat mi çalışmak zor yoksa günde 2 saat kafa patlatarak okumak mı ?

Örnek vercek olursam benim okuduğum 2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği bölümü bu seneye kadar 2 üniversite vardı bu sene 100lerce üniversite açıldı ve iş olanağı çok olan bir bölüm :) Bugün C sertifikası alanlar tam zamanlı maaşları en az 2250 olarak isgb forumunda açıklanmıştır. Bu mesleğin bir diğer güzel yönü ise ister part-time ( her dükkandan mesela 500lira) çalışabiliyorsunuz. Diğer 2 yıllık bölümleri bitirenlerde lise mezunlarından en az 500 lira fazla maaş alcağına eminim.Bu yüzden hiçbir 2 yıllık ya da 4 yıllık bölüm, meslek küçümsenmemeli emeğe saygı duyulmalı diye düşünüyorum.:eyv

AdnanSim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı durum bendede var..İzmir'de Ege Üniversitesi Elektronik Teknolojisi bölümü okuyorum 2 yıllık.Dersler çok ağır bir ara okulu bırakma düşüncesi benimde oldu ama ailemin yüzüne bakamam.O yüzden bir şekilde bu 2 yılı kesinlikle bitirmem lazım.
Ayrıca Kaan'ın dediği mesajda çok etkileyici uzun uzun yazmış bide ellerine sağlık :)

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben ön yargılı falan davranmıyorum kimse yanlış anlamasın bunlar gerçek olanlar. 2 Yıllık okuyup bişey bekleyenler için sadece ümitlenmesinler diye söyledim. .

Harita Kadastro okuyorum , hiçde sevmiyorum ama okuyorum işte . Atanma olayı yüksek .
Özelde de mesleğini iyi yapanlara 2000 liradan aşşağı maaş yok diyorlar.

2Yıllık falan fişman bitirecem ne olursa olsun .