ZOE Resmen Satışta - 66500 TL

ALoNso

Ferzan AKIN, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Pil kirası 59 EURO dan başlıyor kardeşim ama yinede şehir içinde çok dolaşanlar için uyguna gelir...

Abi kira fiyatları benim çekimlerini yaptığım dönem tahmini tutardı. Ona göre konuştum.
Sen söylüyorsan net fiyatlardır. :)
Ama söylediğim gibi Mtv yok deniliyor. Sıfır arabanın mtv si ateş pahası.

Kendim için söylüyorum. Hiç yapmazsam işe gel git aylık 600km yol yapıyorum.
20krş yaksa 120TL para yapar. E ben bu arabayı işe gidip gelmek haricindede kullanıyorum.
Veya gün içinde sağa sola giden birisi kullanacaksa her halükarda kar ediyor. :)

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Abi kira fiyatları benim çekimlerini yaptığım dönem tahmini tutardı. Ona göre konuştum.
Sen söylüyorsan net fiyatlardır. :)
Ama söylediğim gibi Mtv yok deniliyor. Sıfır arabanın mtv si ateş pahası.

Kendim için söylüyorum. Hiç yapmazsam işe gel git aylık 600km yol yapıyorum.
20krş yaksa 120TL para yapar. E ben bu arabayı işe gidip gelmek haricindede kullanıyorum.
Veya gün içinde sağa sola giden birisi kullanacaksa her halükarda kar ediyor. :)
Dediğin gibi ayda 1000 km ve üzeri yol yapanlar için bu araç ideal lakin uzun yollarda akü değişim istasyonları mutlaka yapılmalı...

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu pil kirası yapılan km ve sözleşmeye göre değişiyor. Örneğin yılda 10 bin km yaparsanız ve 4 yıllık sözleşme imzalarsanız aylık 83 Euro olarak belirlenmiş. Yıllık yapacağınız km 20 bine çıkarsa aylık pil kiranız 137 Euro’ya çıkıyor.
Aracın tüketimi günümüz akaryakıt fiyatları düşünüldüğünde çok düşük kalıyor. Ama bu pil kirası işin tüm albenisini ortadan kaldırıyor.

Küçük bir hesap yaparsak;

Günde 50 km yol yapan birisi yılda 18.250 km yol yapıyor. Bu sebeple aylık 137 Euro, yıllık toplamdaysa 1644 Euro pil kirası ödüyor. TL karşılığı ise bugünkü kura göre 4.500 TL civarında. Buna aracın bu mesafede yaktığı elektriğin fiyatını kabaca eklersek 5000 TL’yi bulan bir değere ulaşıyoruz. Aynı kişi bu mesafeyi dizel bir otomobille kat edecek olsa 100 km’de 5 litre tüketim ortalaması ile yıllık 1095 litre motorin tüketim değerine ulaşıyor. Bugünkü akaryakıt fiyatıyla yıllık 4700TL’lik bir akaryakıt harcaması yapıyor. Elektrikli araçların 20 bin km’de bir gerçekleşen periyodik bakımları 157 TL belirlenmiş ve dizel bir araca göre daha düşük. Ayırıca buna ek olarak yıllık 850 lira MTV eklenecek. Yine de menzil ve kullanım özgürlüğü düşünüldüğünde pil kirası sebebiyle aradaki yıllık 1000 tl lik gibi çok cüzi bir fark Elektrikli araçların cazibesini bir anda yok ediyor.

Bana göre araç fiyatlarını ve pil kirasını düşürmeleri lazım yoksa kimse sadece çevreye zarar vermiyor diye elektrikli araçlara geçiş yapmaz.

Ayrıca genelde elektrikli araçlar AİLE arabası olmaktan da çok uzaklar. :eyv

Son düzenleme:

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Daha önce 2012 yılında Fluance için yapılmış olan karşılaştırma tablosu.

elektirikli-otomobil.png

Fosil yakıtlı araçlar tabloda gördüğünüz üzere her zaman daha karlı, buna ek olarak KM özgürlüğünü de ekleyiniz :)

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Görüntü güzel yakışta süper, ama kira işi kafa karıştırıcı. Biraz daha beklemek lazım.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Fazlasıyla ince düşünüp detaya girerek güzel açıklama yapmışsın Yusufum, emeğine sağlık...:eyv

c@n

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yusuf kardesim detayli aciklama icin tesekkur ederim.. Iste tam benim anlatmak istedigim.. Pil kira bedelleri asagiya cekilirse, ya da arac ile birlikte satin alinirsa, bu fiyatlara iste o zaman mantikli olacak..

Hani az para da degil, 66 bin tl.. Bi fiyata piller de dahil olabilirdi...

Uther77

Savaş ŞEN , Able Seaman,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler Yusuf abim harika açıklamışsın :eyvkira parasının düşmesi lazım

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yıllık akü vergisi olmasa düşünmeden alınabilir ben çok beğendim bu aracı :eyv

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Başımıza daşş yağacak daşşş:))eğer petrol ve kandan beslenenler bu alışkanlıklarından vazgeçseler ki geçmeyecekler şu tarih itibarı ile ve akıl hatta mantık çerçevesinde yolcu uçaklarımız bile elektrikle çalışan yada alternatif motorlarla donatılmış olacaktı.Elbet bir gün petrol bitince sanıyorum bu yaşanacak.Özetle bilerek bu teknoloji kısıtlanıyor bence.Zoe ye gelince bana nedense çook ama çook soğuk geldi.Gerek çizgileri gerek iç mekanı v.s anlamında.Elbette bu birazda benim artık bir dinazorıslıkolmamdan kaynaklanıyor.Ne yapalım zorla değil ya beni seven böyle sevsin sessiz sedasız giden bu şeyleri sevemeyeceğimdir araba dediğin gaza bastınmı kükreyecek aga roadfox