Megane 4 Ses İyileştirme (Orjinalliği Bozmadan Ses iyileştirme)

gowlet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla ben de hiç memnun değilim ses konusunda son seste bile tatmin etmiyor kalite olarak. Kaliteyi geçtim son ses hiç son ses gibi değil..

mehmetalgul

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracta sağ yolcu tarafindan bi terim sesi gelio ozellikle 1 den 2 ye gecince yuksek devirde zirilti seklinde nerden gelio tam olarak tecrubeniz varmi

Merhabalar,
Yazınızı daha önce okumuştum ama ne anlama geldiğini sonradan, aynı sesi duyunca anladım. Sorunun kaynağını ve çözümünü bulabildiniz mi acaba?
Teşekkürler...

nightwalkerr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
[FONT=&quot]Cümleten selamlar.[/FONT]

[FONT=&quot]2009 model jetta aracımı satıp 2017 megane 4 sedan araca geçmiştim. Araç genel olarak güzel fakat müzik dinlenmesin diye tasarlanmış bir araç maalesef.[/FONT]
[FONT=&quot]Ticari boş caddy araç bile ses konusunda çok üstündü. Bende çok para harcamadan nasıl çözerim diye araştırmaya başlamıştım.[/FONT]

[FONT=&quot]Ardından "[/FONT]Orjinalliği Bozmadan Ses iyileştirme Tavsiye[FONT=&quot]" adlı konuyu buldum ve arkadaşlar sağolsun değerli tavsiyeler sonrası koltuk altı slim bass alıp tweeter ile biraz düzelteyim diye yola çıktım.[/FONT]

[FONT=&quot]Ürünleri incele, seç sipariş ver derken baya zaman geçti üzerinden. Bu arada aracımın hoparlörlerine birşey oldu ve ses hiç çıkmamaya başladı. Ardından sonradan taktırdığım tesla ekranda birşey vardır diyere söküldü ve servise gitti. 700TL para aldılar. taktık ses yine yok. Orj ekranı taktık ses yine yok anladık ki kabinlerde gitmiş.[/FONT]

[FONT=&quot]Söktük baktık [/FONT]hoparlör[FONT=&quot] altında pas tespit ettik. Detay iç temizlik için götürdüğüm yerlerde oldu diye tahmin ediyoruz.[/FONT]

[FONT=&quot]Ardından işin içine 4 kabin fiyatı daha eklendi.[/FONT]

[FONT=&quot]Amfi takmadan ne yapabilirim diye ses sistemi işi yapan yerleri gezdim birkaç hafta. Ardından tanıdık vasıtası ile bir firma ile anlaştım ve işi hallettik.[/FONT]

[FONT=&quot]Navigold NG08-m16 koltuk altı slim bass : 1335TL[/FONT]
[FONT=&quot]Clifford çif yollu (üzerinde kensinden tweeter mevcut ve amfi ile çalışmaya uygun) 4 [/FONT]hoparlör[FONT=&quot], işçilik, sarf malzeme dahil : 1900TL[/FONT]

[FONT=&quot]Bu değişim ile megane 4 ses sistemi toparladı. Eski jetta aracım ile kıyaslanmayacak derecede daha iyi oldu.[/FONT]
[FONT=&quot]Slim bass'tan hiç bu kadar performans beklemiyordum. Ön yolcu koltuk altına koyduk ve kumandası da del biç olmasın diyerek far yükseklik ayarı tarafına sabitledik. Erişimi çok kolay oldu.[/FONT]

[FONT=&quot]Bass max seviyede iken ses %30ların üzerinde araç içi titreşim yapıyor [/FONT]
yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
[FONT=&quot] Resmen o titreşimi hissediyorsunuz. ve öyle tekme atar gibi değil tok kalın bir bass veriyor.[/FONT]

[FONT=&quot]Velhasılkelam orjinal ses sisteminde problem olmayanlar bu bassı alıp taksın önlere 2 adet orta seviye dome tweeter ile bambaşka bir ses deneyimi yaşayabilir. Hiç orjinal hali ile katlanmaya gerek yok ayrıca büyük paralar harcamaya da gerek yok.[/FONT]

[FONT=&quot]Cümleten kazasız belasız.
[/FONT]

325f29fbfcde94c352d5ebf8c84fdf0a.jpg
64b30146f6c1f57679a44ba9fb54fd19.jpg

Hocam merhabalar bayağı bir zaman geçmiş ama kapılara aldığınız hoparlörlerin markası clifford 120 watt yazıyor üzerinde ama piyasada bulamadım? Kaç watt olmalı? Dome tweeter markası neydi? Rns 20 watt mıydı?
Ve bu hoparlörler kaç cm?
Paylaşırsanız çok sevinirim. Bende jettadan megane 2020ye geçtim. Ses iyileştirmesi yapmam gerekiyor, yüksek ses beklentim yok.

Ekli dosyalar

• 325f29fbfcde94c352d5ebf8c84fdf0a.jpg
    325f29fbfcde94c352d5ebf8c84fdf0a.jpg
    102.5 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam merhabalar bayağı bir zaman geçmiÅŸ ama kapılara aldığınız hoparlörlerin markası clifford 120 watt yazıyor üzerinde ama piyasada bulamadım? Kaç watt olmalı? Dome tweeter markası neydi? Rns 20 watt mıydı?
Ve bu hoparlörler kaç cm?
Paylaşırsanız çok sevinirim. Bende jettadan megane 2020ye geçtim. Ses iyileÅŸtirmesi yapmam gerekiyor, yüksek ses beklentim yok.

Tr piyasasında ben baktığımda da çok yoktu. Dome twitter takmadık. Clifford kabinlerin her birinde tweeter mevcuttu ve çok güzel sonuç verdiği için ek bir tweeter ihtiyacı kalmadı.
Hoparlörler 16cm. Direk orjinallerin yerine oldu.
Clifford benzeri 16cm farklı bir marka modelde kullanılabilir. Hatta parasal kısıtınız yok ise daha güzel modeller var.

Not: Eğer sizin kabinlerde sıkıntı yok ise 2 takım dome tweeter alın bir koltuk altı slim bass tamamdır. Orjinal hoparlörlere giden bassı kapatıp slim bass'tan sağlarsınız. Tweeter ile fazlası ile güzel bir sonuç çıkar bence.

nightwalkerr

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tr piyasasında ben baktığımda da çok yoktu. Dome twitter takmadık. Clifford kabinlerin her birinde tweeter mevcuttu ve çok güzel sonuç verdiği için ek bir tweeter ihtiyacı kalmadı.
Hoparlörler 16cm. Direk orjinallerin yerine oldu.
Clifford benzeri 16cm farklı bir marka modelde kullanılabilir. Hatta parasal kısıtınız yok ise daha güzel modeller var.

Not: Eğer sizin kabinlerde sıkıntı yok ise 2 takım dome tweeter alın bir koltuk altı slim bass tamamdır. Orjinal hoparlörlere giden bassı kapatıp slim bass'tan sağlarsınız. Tweeter ile fazlası ile güzel bir sonuç çıkar bence.

Cevabınız için teşekkürler. 2 gündür bu işi araştırıyorum. Amfisiz ve slim bassız bir çözüm olmuyor sanırım. Şöyle ki teyp rms değeri 20 w güç sağlıyor. Rns 50 watt alıpta hiç bir değişiklik hissetmeyen bir çok kullanıcı var. Kaliteli hoparlörler alınmasına rağmen kayda değer bir düzelme yaşanmamış.

karşımda 2 seçenek var

1. seçenek 1 takım 16 cm lik pioneer TS-F1634R 200 watt rms 25watt tweeterlı hoparlör alıp denemek (daha kaliteli de olabilir.) sonra arkalara da almak.

2. seçenek ise dediğiniz gibi 4 tweeter alıp kapı hoparlöründen paralel bağlamak. slim bası sonra almak.

size ise sorum şu 2-3 ay tweeterlar ile idare eder mi? tizler çok mu baskın olur? bası sonra kaliteli bir şey alacağım.

Son düzenleme:

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevabınız için teşekkürler. 2 gündür bu işi araştırıyorum. Amfisiz ve slim bassız bir çözüm olmuyor sanırım. Şöyle ki teyp rms değeri 20 w güç sağlıyor. Rns 50 watt alıpta hiç bir değişiklik hissetmeyen bir çok kullanıcı var. Kaliteli hoparlörler alınmasına rağmen kayda değer bir düzelme yaşanmamış.

karşımda 2 seçenek var

1. seçenek 1 takım 16 cm lik pioneer TS-F1634R 200 watt rms 25watt tweeterlı hoparlör alıp denemek (daha kaliteli de olabilir.) sonra arkalara da almak.

2. seçenek ise dediğiniz gibi 4 tweeter alıp kapı hoparlöründen paralel bağlamak. slim bası sonra almak.

size ise sorum şu 2-3 ay tweeterlar ile idare eder mi? tizler çok mu baskın olur? bası sonra kaliteli bir şey alacağım.
Onu tam bilemiyorum. Bende crv 4446 tesla ekran var. Çıkışları farklı olabilir.
Şu hali ile slim bass %30 40 arası ayarlı ses 15te çok tatmin edici bende. Tizlerde tam seviyede.

Sent from my RMX2061 using Tapatalk