Megane 4 Ses İyileştirme (Orjinalliği Bozmadan Ses iyileştirme)

Cozef95

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sizin arac arkadan darbelimiydi veya garantisi varmıydı

Cozef95

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Garantısı varmıydı

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Servis niye kullanım hatası diycek ki. su almıs tepeden aracın garantisi var yapsınlar
Bir yıl gibi garantisi vardı daha. Alttan baskı gördüyse alır falan dediler. Dedim darbe yerini gösterin. Toprak vs yere gelmiştir darbe izi yok ama kompozit malzemede çatlak var dediler. Exper de bakmış doğru demiş.. Diyecek şey bırakmadılar.

Sent from my RMX2061 using Tapatalk

Cozef95

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Anladim bakalim bizimde garanti var salı gününe randevu verdiler

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Tansel hocam yeni kasaları bilemeyeceğim ama bende 2009 orta paket jetta vardı. Şimdi 2017 model orta paket megane var ve vag grubunu daha dolu buluyorum.

Mesela eksikliğini hissettiğim birkaç fark; vag'da var reno'da yok olanlar

1- Yol pc'de genel yakıt ortalamasının dışında yapılan yolun yakıt ortlaması
2- Yol pc'de genel ortalamanın hızın dışında yapılan yolun hız ortlaması
3- Ön yolcu koltuğu yükseklik ayarı
4- Otomatik kararan dikiz aynası
5- Otomatik yanan farlar
6- Otomatik silecek
7- Viteste spor modu
8- R modunda yanaşırken sağ ayna kaldırımı otomatik gösterme
9- Anahtar ile uzaktan camlar açılıp kapatma (açma modu maalesef yok)
10- Arka yolcular için ortada klima üfleçleri
11- Bagaj içinde yanlarda eşya koyma bölümleri
12- Bagajda torbaları tutacak otomatik katlanır tutucu
13- Cama homojenize su püskürtme (renoda rezalet bir ön cam suyu püskürtme var)
14- Ön park sensörü
15- Ses sistemi
16- Kol dayamada yükseklik ayarı
17- Kilitli torpido (özel eşyalar için kilit olmazsa olmaz)
18- koltuk altları saklama gözleri
19- Ön tavanda gözlük saklama bölümü
20- Şoför koltuğu diz altı destek

Bunların eksikliği öyle bir hissediliyor ki.. Şimdi meraktan soruyorum. Renaultta bu var senin jettanda bu yoktu bu olmazsa olmaz diyeceğiniz tek bir özellik var mıdır acaba :)

Bir çok yeni araçta artık bu özellikler dop dolu dedikleri araçlarda bile olmuyor. Misal kilitli torpido, gözlük saklama kabı, sağ aynanın geri manevralarda yatarak tekerleri göstermesi vb. özellikler D segmenti araçlarda geliyor artık... Bir çok C segmenti araçta mevcut değil...

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir çok yeni araçta artık bu özellikler dop dolu dedikleri araçlarda bile olmuyor. Misal kilitli torpido, gözlük saklama kabı, sağ aynanın geri manevralarda yatarak tekerleri göstermesi vb. özellikler D segmenti araçlarda geliyor artık... Bir çok C segmenti araçta mevcut değil...
Olmasa da sonradan çok rahat ekleniyor vag grubunda.
Virajda sisler ile aydınlatma
140km üzeri hızda uzunları otomatik açma
Yağmurlu havalarda açık cam varsa otomatik kapatma
Geri vitesi takınca arka tüm ışıkların aktif olması ve ön sis farlarının aktif olması gibi daha neler neler açmıştım 2009 araçta bile.
2012 jettamız var bu özellikler onda da mevcut. Arkadaşımda 2015 octavia var ondan da mevcut. Yenileri daha da doldu eşya göz yerler vs..
Megane bagajda 12V çıkış bile yok ya. Soğutmalı dolabım vardı onu çalıştıramıyorum artık.
Paranın gözü kör olsun :)

Cozef95

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracta sağ yolcu tarafindan bi terim sesi gelio ozellikle 1 den 2 ye gecince yuksek devirde zirilti seklinde nerden gelio tam olarak tecrubeniz varmi

mehmetalgul

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cümleten selamlar.

2009 model jetta aracımı satıp 2017 megane 4 sedan araca geçmiştim. Araç genel olarak güzel fakat müzik dinlenmesin diye tasarlanmış bir araç maalesef.
Ticari boş caddy araç bile ses konusunda çok üstündü. Bende çok para harcamadan nasıl çözerim diye araştırmaya başlamıştım.

Ardından "Orjinalliği Bozmadan Ses iyileştirme Tavsiye" adlı konuyu buldum ve arkadaşlar sağolsun değerli tavsiyeler sonrası koltuk altı slim bass alıp tweeter ile biraz düzelteyim diye yola çıktım.

Ürünleri incele, seç sipariş ver derken baya zaman geçti üzerinden. Bu arada aracımın hoparlörlerine birşey oldu ve ses hiç çıkmamaya başladı. Ardından sonradan taktırdığım tesla ekranda birşey vardır diyere söküldü ve servise gitti. 700TL para aldılar. taktık ses yine yok. Orj ekranı taktık ses yine yok anladık ki kabinlerde gitmiş.

Söktük baktık hoparlör altında pas tespit ettik. Detay iç temizlik için götürdüğüm yerlerde oldu diye tahmin ediyoruz.

Ardından işin içine 4 kabin fiyatı daha eklendi.

Amfi takmadan ne yapabilirim diye ses sistemi işi yapan yerleri gezdim birkaç hafta. Ardından tanıdık vasıtası ile bir firma ile anlaştım ve işi hallettik.

Navigold NG08-m16 koltuk altı slim bass : 1335TL
Clifford çif yollu (üzerinde kensinden tweeter mevcut ve amfi ile çalışmaya uygun) 4 hoparlör, işçilik, sarf malzeme dahil : 1900TL

Bu değişim ile megane 4 ses sistemi toparladı. Eski jetta aracım ile kıyaslanmayacak derecede daha iyi oldu.
Slim bass'tan hiç bu kadar performans beklemiyordum. Ön yolcu koltuk altına koyduk ve kumandası da del biç olmasın diyerek far yükseklik ayarı tarafına sabitledik. Erişimi çok kolay oldu.

Bass max seviyede iken ses %30ların üzerinde araç içi titreşim yapıyor
yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7
Resmen o titreşimi hissediyorsunuz. ve öyle tekme atar gibi değil tok kalın bir bass veriyor.

Velhasılkelam orjinal ses sisteminde problem olmayanlar bu bassı alıp taksın önlere 2 adet orta seviye dome tweeter ile bambaşka bir ses deneyimi yaşayabilir. Hiç orjinal hali ile katlanmaya gerek yok ayrıca büyük paralar harcamaya da gerek yok.

Cümleten kazasız belasız.

325f29fbfcde94c352d5ebf8c84fdf0a.jpg
64b30146f6c1f57679a44ba9fb54fd19.jpg

Merhaba arkadaşlar. 2020 Megane 1.3 tce joy manuel ile aranıza katılmış bulunmaktayım.
Öncelikle Taner Bey'e veya bilen arkadaşlara bazı sorularım olacak.

• Aracın orijinal tweeter bölümlerinde tesista var mı?
  • Kapıya takılan tweeterli hoparlörler için ilave kablo vb işlem yapılıyor mu? Yoksa doğrudan montaj mümkün mü?
  • Slim subwoofer montajı için anfi gerekli midir? Yoksa joy da kullanılan teyp ile montajı mümkün mü? Mümkün ise bağlantı nereden alınıyor?
  • Parça temini ve montaj adresi konusunda daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Teşekkür eder, esenlikler dilerim...

Ekli dosyalar

• 325f29fbfcde94c352d5ebf8c84fdf0a.jpg
    325f29fbfcde94c352d5ebf8c84fdf0a.jpg
    102.5 KB · Görüntüleme: 19

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba arkadaşlar. 2020 Megane 1.3 tce joy manuel ile aranıza katılmış bulunmaktayım.
Öncelikle Taner Bey'e veya bilen arkadaşlara bazı sorularım olacak.

• Aracın orijinal tweeter bölümlerinde tesista var mı?
  • Kapıya takılan tweeterli hoparlörler için ilave kablo vb işlem yapılıyor mu? Yoksa doğrudan montaj mümkün mü?
  • Slim subwoofer montajı için anfi gerekli midir? Yoksa joy da kullanılan teyp ile montajı mümkün mü? Mümkün ise bağlantı nereden alınıyor?
  • Parça temini ve montaj adresi konusunda daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Teşekkür eder, esenlikler dilerim...

Öncelikle geç cevap için kusura bakmayın. Site bildirim veriyor ama bildirim nereden kimden hangi konuya geliyor belli değil. Bildirime tıkladığım zaman da ana sayfaya gidip boş boş bekliyor.

Aracın orijinal tweeter bölümlerinde tesista var mı? - Buna bakmadık çünkü gerek kalmadı.
Kapıya takılan tweeterli hoparlörler için ilave kablo vb işlem yapılıyor mu? Yoksa doğrudan montaj mümkün mü? - Ek bir işleme gerek yok. Aynı kablolar kullanılıyor. Sadece kabinleri montaj edebilmek için aya ara aparat lazım yada ustanın biraz çalışması lazım montaj için.
Slim subwoofer montajı için anfi gerekli midir? Yoksa joy da kullanılan teyp ile montajı mümkün mü? Mümkün ise bağlantı nereden alınıyor? - Kendi amfisi mevcut. Sadece güç besleme ve kablo tesisatı çekilmesi yeterli. Orjinal teyp ile de kullanılabilir.
Parça temini ve montaj adresi konusunda daha fazla bilgi verebilir misiniz? - Slim bass'ı internetten aldım. Ardından bir ses sistemciye gittim hallettiler hepsini. İzmir için yönlendirme yapabilirim.
Aracın orijinal tweeter bölümlerinde tesista var mı?
Kapıya takılan tweeterli hoparlörler için ilave kablo vb işlem yapılıyor mu? Yoksa doğrudan montaj mümkün mü?
Slim subwoofer montajı için anfi gerekli midir? Yoksa joy da kullanılan teyp ile montajı mümkün mü? Mümkün ise bağlantı nereden alınıyor?
Parça temini ve montaj adresi konusunda daha fazla bilgi verebilir misiniz?

mehmetalgul

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim Taner Bey.