Renault megane k7m rolanti sorunu (çözüldü)

cantekin67

Cantekin YAVUZ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Rolanti sensörü veya gaz kelebeği potansiyemetresi arızalı olabilir. Kontrol ettirin.

derbeder211

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
rolanti sensörünü yeni degiştirdim ama yinede sorun devam ediyo

derbeder211

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar bana birisi yardım etsin lütfen

halook06

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba bu araçtaki kronik sorunun sebebi tamamen çözülmüştür. yapılan işlemleri sırayla anlatma gereksinimi duyuyorum ve bu sıkıntıyı yaşıyan başka arkadaşların sonuca daha kolay ulaşmasını istiyorum... öncelikle araçta devir yükselmesi sorunu baş gösteriyodu araç kendi kendine gaz veriyor ve devir düşmüyordu stop ediyordu aşırı derecede bi dengesizlik söz konusuydu.buji ve buji kabloları deiştikten sonra araç stop etmeyi sadece rolantide yapıyodu.rolanti valfi deiştikten sonra stop etme ve devir yükselmesi kesildi bu seferde araç gaz yememeye ve yolda giderken birden bire yığılma yapıyordu ilk çalıştırmada benzin kokusu gelior devir zıplayıp duruyordu.. beyne bağlandı ve volan konum sensörü denilen sensörün arızaya düştüğü söylendi hata silindi araç daha rahat gitmeye başladı ve tekleme olayları iyice azalıp sadece devirde çook hafif bi dalgalanma ve ilk çalıştırma sırasında devir zıplaması yapıyordu geçen gün konum sensörünü deiştirip boğaz kelebeği temizlendi ve araç ip gibi bi devre sahip oldu gaz yememe ve rolantinin zıplaması olayıda kesildi.. 3 gündür aracı sorunsuz şekilde kullanıyorum nazar deymesin(maşallah) :) ama ben çözümü bu şekilde buldum bu aracın arıza yapma sebebi tamamen lpg ye bağlıdır motor sıcak çalıştığından dolayı sensörlerin ömrü kısalıyor arkadaşlar bilginiz olsun umarım bi arkadaşıma faydası dokunur... :)

selam

Arkadasım bugun uzun suredir var olan rolanti problemimi bir yaptırayım dedm, demez olaydım öncelikle forumdan bir arkadasın gosterdiği tamirciye gittim adam ugrastı olmadı bu bogaz kelebeğinden abi dedi neyse sorduk orj. 750 tl olur diince vazgectim ona bi 30tl kadr verdim el emeği istedi die, sora baska bi servise gittim abi, bi sibop ayarı birde rolanti valfi iice de bogaz kelebegini de temizledik mi on numara olur dedi,iyi dedim rolanti valfi orj. 95tl magnetti marelli france yazıyo ii neyse sibop ayarı yapılırken buji kablolarıda eskimiş 35 tl takımı, wd 40 ıydı balat spreyiydi işçilikti 70 tl yazdılar etti 230 totalde neyse bas marşa iyi calışıyo ses azalmış motorda eve bi geldim hala dalgalanma devam ediyo yaw arkadas nasıl moralim bozuldu ben ne yapam şimdi arkadas kaliteli usta da yok memlekette...:(

arac: 1998 model europa hatcback 1.6ie (k7m) 140000km
lpg :atiker safe fest 140000 de takıldı
şimdi 146000 de

kops80

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracımda da aynı sorunlar var.Ben yetkili servise götüreceğim..
Sorunu çözebilirsem burada paylaşım yaparım...

ali batbaylı

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu sorun bana da kafayı yedirtecek. buji, manifolt oringleri, vestoranz, kelebek değiştirmedikleri parça kalmadı. hala devam ediyor. enjektör oringleriyle alakası yok deyiip değiştirmedi en son tamirci. ama bi de onu deneyecem. beniim problemim elektronik ama en çok sıkıntı farlar ve stop lambası açıkken yaşanıyor

xelyum

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. bir hafta önce 2001 model megane 1,6 coupe btv aldım. OTOMATİK ŞANZIMAN aracın kilometresi 201.000de. VE ARAÇ LPGli

:asabisıkıntı ise şu. aracı yaklaşık olarak 1000 km adanadan izmire getirdim. sadece konyada bir kez lambalarda stop etti normal dedim geçtim.
fakat daha sonra izmirde aracı lpde kullanırken.

kırmızı ışıkta araç D de iken frene bastıgımda yaklaşık 50 saniye 1 dk sonra araç stop ediyor kendiliğinden.
ve bunu arka arkaya yol boyunca istikamet üzerinde ne kadar lamba varsa tekrar ediyor oldukca sıkıntılı bir durum lamba yanmasın diye dua ettirmeye başlıyor insanı.

bunun üzerine aracı tamirciye götürüp bilgisayara bağlattım fakat bir sorun cıkmadı sadece tamirci aracın devrini yükseltip biraz yolladı.ve tamirci aracı test ederken onun kullanımı esnasında bu sorunu yapmadı.

-bana birkerede lpgciye götürmemi söyledi. bende lpgciye götürdüm.
-lpgci aracı bilgisayara bağlamadan önce bir süre aracı benzinde kullanmamı söyledi ve lpgyi devre dışı bıraktık.

ve sonrasında yaklaşık 300 km sorunsuz gittim tam sorunu yavaş yavaş anlıyoruz derken bu sabah benzindede bir kez aynı sorunu yaptı.fakat bu kez lambalarda 1 dk değilde daha uzun 2,5 -3 dk falan durduğumda yaptı bu sorun.araç d iken ayagım frendeyken araba stop ediyor.
bunun üzerine suanda arabayı lambalarda N ye boşa alıp denediğimde sorun cıkarmadı, fakat sonuçta insanın canını sıkan bir konu.

üstelik araba çalısırken genel olarak çoğunlukla 3 kerede marj alıyor.buda cabası tabii.

şimdi az önce gazcıya tekrar götürdüm.
aracı lpg bilgisayara bağladılar

ve sorunun devirmetreden olduğunu ve onun değişmesi gerektiğini yenisinin 250-300 tl olduğunu bu değişirse sorunun cözüleceğini söylediler

kararsızım. sizden yorumlarınızı bekliyorum.

aracaı otomatik sanzıman lpgli olan başka kişilerde araç d trafik ışıklarında beklerken stop etme sorunu yaşayan varmı ,,, yaşayan varsa nasıl çözdü. bilgi verebilirmi? şimdiden teşekkürler.

malefent

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
vallahi benimde aracım megan coupe 1 2000 1.6 v bendede gaza kendı basıyor stop etmıyor cunku arabanın devırı yukslmıs benden oncekı sahıbınde
bende dun atıkere gıttım adam dedıkı rolantı motoru degısmesı lazım orjınalı 400 tl
kardesım dedı hıc elletme bakalım motoru temızlıyelım bırde hava kacagı varmı bakalım
ondan sonra duzelırse ıyı duzelmez ıse tupu sokturcem bıktım valla
araba sureklı 10000 devırde
sorun yok dıyorlar fakat bence buyuk sorun

Devilinparadise

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar herkese selam ben Antalyadan aranıza yeni katıldım bende 98 model megan 1 2.0 rxt var bu araçta ben rolanti sorunu yaşıyorum ilk aracı aldıgımda sabahları çalıştırdıgımda stop edip yaklaşık 4-5 çalıştırmadan sonra gün içinde stop etmiyordu ve kırmızı ısıkta yavaşlarken stop ediyordu buji ve kabloları değiştirdim, boğaz kelebegi temiz, rolanti motorunda arıza görünmüyor ama ustama aracı götürüp bu sorunları anlattıgımda roloanti motorunun arkasında bir parçayı çıkartıp tornavida yardımıyla rolantiyi yükseltti bu seferde aracım km de 0,40 kuruş yakıyor sizden ricam bana bu konuda yardımcı olacak arkadaş varmı?

Kuvvetli ihtimal subap ayarları bozuk olduğu için bu arızayı yapıyor. İyi bir ustaya yaptırmanı öneririm. Çünkü herkes yapamıyor bu subap ayarını.