Laguna III 1,5dci Çözülemeyen problem

antonit

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Denedim kesinlikle doğru teşekkürler

altanvista

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam, yapılanlar mantıklı arıza mantıksız :) sorununuz düzeldiyse siz cevap yazında biz bilgilenelim.

antonit

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam, yapılanlar mantıklı arıza mantıksız :) sorununuz düzeldiyse siz cevap yazında biz bilgilenelim.
Arkadaşım regülatörü değiştirdim bir süre çok iyi gitti. sonra tekrarladı. ga zpedalını değiştirdim yine düzeldi gibi oldu ama ara sıra yine tekrarlıyor ama sıklığı azldı en azından. artık bilemiyorum. sanırım arabayı satacağım.

SEZZERS

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arabam laguna 2008 1,5 dci 57000km de idi. Triger değişimi dahil ağır bakımı yetkili renault servisinde yapılmıştı. Sorun 1,5 ay kadar önce başladı. Evimizin yakınına açılan full benzin istasyonundan 4-5 depo mazot aldım. Daha önce hep opetten alırdım. 1,5 ay önce arabamda aniden 1-2-3 viteslerde çekiş problemi başladı. sanki araba 240nm torka sahip değilde 40nm lik bir kamyon gibi oldu. 2700 deviri geçemiyor eğer zorlarsam enjektör arızası veriyordu. İlk gittiğim özşafak yetki renault servisi mazot filtresini değişti düzelmedi. sonra egr temizlendi yine düzelmedi. Ha bu arada arabanın yüklenince verdiği enjektör arızası araba stop edip çalışınca siliniyor kendiliğinden. Sonra özşafak uzun yol yapın shell yada opetten mazot alın ama katkı kullanmayın geçer dedi. Ardından shell GTL mazot alarak 2000km kadar yol yaptım.Yine geçmedi.

Daha sonra yine yetkili servis renser e götürdüm. Orada da önce egr 2 kere daha temizlendi. debimetre kontrol edildi başka bir araçtan takılıp denendi değişen birşey olmadı. Enjektörler söküldü teste gitti en ufak sorun yok. Katalizör söküldü tertemiz çıktı. bu arada sorun başladığından beri 5-6 depo mazotu da shell den almış oldum tabi. Pislik olsa bile tertemiz oldu hepsi. son olarak ta turbo hortumları herşeyi kontrol edildi yine sorun çözülemedi. Hava debimetresi söküldü başka bir aracınki takıldı yine düzelmedi.

Servis ustamız sürekli mais merkez servis ile hocalarla irtibatta olduğunu hocaların son olarak ta başka bir lagunadan egr yi söküp denemelerini eğer sorun kalmazsa yeni egr takılması gerektiğini söylemişler. Malzemeler yüksek fiyatlı olduğu ve sorunun kaynadğından emin olamadıkları için de tamam bunu değiştik te diyemiyorlar. Mecburen deneme yoluna gidiyorlar. düşünsenize 4 tane enjektör 3000 tl idi. Denenmeseydi havaya gidecekti.

Herşeyden önce iki renault servisine de uğraşılarından dolayı teşekkür ederim. Fakat netice olarak sorunum hala çözülemedi. Bu konu başına gelmiş olan varmı ? Ne şekilde çözüldü?

Enteresan olan bir konu da 26/5 /2012 de başka bir renault fan forumunda manisa dan bir arkadaş benim arabamla aynı km de aynı sorunları yaşamış. Sanki ben yazmışım gibi okudum. Fakat çözümünü yada olayın neticesini yazmamış...
Dci motorda kroniktir. Yakıt aldığınız istasyona dikkat etmeniz gerekmekte. Benim aracımda da aynı sorun vardı sorununuz tamamen pompa kaynaklı. Pompa ya hep yüksek basınç basıyor yada hep düşük basınç. Fazla maliyeti olmayan bir işlem pompanın içindeki takım değişime girecek bunun için de tavsiyem bir BOSCH yakıt sistemlerine bakan bir servis bulmak. Geçmiş olsun

GM 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi