Seramik Kaplama Öneri

vanhelcing

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam bu dediğiniz yere bugün gittim bana hiç profesyonel bir yer gelmedi. Çok salaş bir yer.. Hiç kontrol yapılmıyor mu buraya..

ferhat0316

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben gittiğimde baya memnun kalmıştım. Çok iyi karşılandım. Bu yüzden memnuniyetimi dile getirdim. Ama şu bozuk havalarda seramik kaplamada hayal kırıklığı yaşadığımı söyleyebilirim. Ben araç kirlendiğinde bi su tutmaya kirlerin akıp gideceğini umuyordum ama iki sefer tazyikli su tutmama rağmen kirler su ile çıkmıyor illa sabunlama gerekiyor. Ben mi çok yüksek beklenti içine girdim bilemiyorum. Yani ilk günler güzel duruyordu ama şu an sanki yaptırmadan önceki durumdan çok farklı değil. İnşallah sorun sadece bununla kalırda  seramik kaplama boyayı korur. Neyseki garantisi var boyada her hangi bir sorun olursa gidip düzeltirme imkanım var. Sizde sizi rahatsız eden konuları yazarsanız iyi olur insanlar yanlış yönlendirilmemiş olur. Sanırım ben iyi ilgiden dolayı bazı şeyleri gözden kaçırmış olabilirim.<br><br>

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Merhaba.Seramik kaplamanın üzeri de kullanılan ürüne bağlı kalmakla birlikte kir ve çamur tutar ve dediğiniz gibi su tutunca maalesef akıp gitmez.Ama basınçlı su ile hortuma göre daha başarılı sonuç alırsınız.Yinede nötr bir şampuanla yıkamak şart.

ferhat0316

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba.Seramik kaplamanın üzeri de kullanılan ürüne bağlı kalmakla birlikte kir ve çamur tutar ve dediğiniz gibi su tutunca maalesef akıp gitmez.Ama basınçlı su ile hortuma göre daha başarılı sonuç alırsınız.Yinede nötr bir şampuanla yıkamak şart.
Tazyikli suyu derken basınçlı suyu kastettim zaten. Seramik kaplamayı yapan firmada cilalı bi şampuan kullanmamı önerdi fakat ben beklentileri çok yüksek tuttum sanırım.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Seramik korumayı Ph Nötr şampuanla korumak mümkün.Cilalı şampuan Ph Nötr ise evet bence de kullanılabilir.

cumaligursu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar hepinizi üzecek bir haberim var. Seramik kaplamaların maalesef hiçbiri seramik kaplama değil. Su itici özelliği kazandırılmış sıvılaştırılmış boya korumaları seramik kaplama diye yapıyorlar. Gerçek seramik kaplama darbe ve çizilmelere karşı korur. Ama dikkat edin tüm firmalar su itme özelliği ile ön plana çıkıyor ve hiçbiri 1 sene üzerinde gitmez. Gerçek bir seramik kaplamanın fiyatı 1500-2000 liradan geliş fiyatı var.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Evet.Ben qtechniq crystal serum light ve exo v2 kullandım ve 2 senedir korumasında sıkıntı yok.Hala aracımda harelenme yok ve çizik başta olmak üzere dış etkenlere karşı koruması devam ediyor.Siz hangi marka ve ürünlerini kast ettiniz?
Mesela ben bir örnek vereyim;nasiol zr 53.Her sene yenilemeniz lazım.Mesela bekbars nano.1 sene bile olmadan hiç bir koruma ozelliği kalmıyor.
Bu arada en pahalı nano koruma ürününü dahi yaptırsanız benzinlikçide yikar/yıkatır ve ya fırça ya da oto yıkamacının nano koruma ürününü koruyacak ürünleri kullanmaması durumunda ömrü 3 ve ya 4 yıkamadır.
Olay daha çok koruma ile ilgili.

cumaligursu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam durum şu evet doğrudur sizin aracınızdaki koruma devam ediyordur. Ama hangi şartlarda? Arabayı süngerle çift kova ile yıka, kostiksiz şampuan kullan, 6 ayda bir bakıma git vsvs. Bu maddeler eksik veya fazla olabilir uygulayan yere göre değişir. Şİmdi benim demek istediğim şu bir aracı bu kadar korursanız normal pasta cila ile de aynı sonucu elde edersiniz. Ben bu konuda iddialıyım türkiyede seramik kaplama yapan yer 2-3 yerden fazlası değil.

Ürünlerin kimyasal bileşenlerine kadar üretildiği fabrikalara kadar araştırdım. Dünyada 8 tane seramik fabrikası var mesela. Bunun yanında 100lerce seramik markası :) Velhasıl seramik kaplama yaptıracağız diye 1000-1500 hatta 2000 lira harcamayın boşuna. Adam gibi düzgün bi pasta cila ve boya koruma 3lüsü yeter. Senede bir boya korumayı yenilettir tamamdır.

Tekrar söylüyorum ben bu konuda iddialıyım Türkiye'de gerçek seramik yok. Ben uyarımı yapıyorum amacım kimseyi kötülemek değil kimsenin işine taş koymak değil ama kazıklanmasın millet.

Evet.Ben qtechniq crystal serum light ve exo v2 kullandım ve 2 senedir korumasında sıkıntı yok.Hala aracımda harelenme yok ve çizik başta olmak üzere dış etkenlere karşı koruması devam ediyor.Siz hangi marka ve ürünlerini kast ettiniz?
Mesela ben bir örnek vereyim;nasiol zr 53.Her sene yenilemeniz lazım.Mesela bekbars nano.1 sene bile olmadan hiç bir koruma ozelliği kalmıyor.
Bu arada en pahalı nano koruma ürününü dahi yaptırsanız benzinlikçide yikar/yıkatır ve ya fırça ya da oto yıkamacının nano koruma ürününü koruyacak ürünleri kullanmaması durumunda ömrü 3 ve ya 4 yıkamadır.
Olay daha çok koruma ile ilgili.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Hocam durum şu evet doğrudur sizin aracınızdaki koruma devam ediyordur. Ama hangi şartlarda? Arabayı süngerle çift kova ile yıka, kostiksiz şampuan kullan, 6 ayda bir bakıma git vsvs. Bu maddeler eksik veya fazla olabilir uygulayan yere göre değişir. Şİmdi benim demek istediğim şu bir aracı bu kadar korursanız normal pasta cila ile de aynı sonucu elde edersiniz. Ben bu konuda iddialıyım türkiyede seramik kaplama yapan yer 2-3 yerden fazlası değil.

Ürünlerin kimyasal bileşenlerine kadar üretildiği fabrikalara kadar araştırdım. Dünyada 8 tane seramik fabrikası var mesela. Bunun yanında 100lerce seramik markası :) Velhasıl seramik kaplama yaptıracağız diye 1000-1500 hatta 2000 lira harcamayın boşuna. Adam gibi düzgün bi pasta cila ve boya koruma 3lüsü yeter. Senede bir boya korumayı yenilettir tamamdır.

Tekrar söylüyorum ben bu konuda iddialıyım Türkiye'de gerçek seramik yok. Ben uyarımı yapıyorum amacım kimseyi kötülemek değil kimsenin işine taş koymak değil ama kazıklanmasın millet.

Ben de şunu belirtmek istiyorum ki iyi markaların hemen hemen hepsinde zaten seramik ibaresi geçmiyor.Nano coating yani nano kaplama yazıyor.
Seramik kaplama halk arasında yaygin olarak kullanılan adı.

7 sene boyunca meguiarsın/turtle wax'in ve autoglym vb. markaların cila ve sealantlarını 6 ayda bir eski aracımda urunleri devir ayarlı polisaj makinesi ile kullandım.Bu cila türlerini ph notr sampuan ve su itici özellikli wax türü sealantlarla bile kullansanız ne kadar korursanız koruyun 6 aydan uzun ömurlü olmuyor.
Ben 1 kez ziebart 1 kez de kapanmadan önce arexons'a boya bakımı yaptirdım.Onlarda dahi korumama ve mikrofiber bez ile aracimı yıkamama ragmen koruma ve parlaklık 7 ayı aşmadı.
Daha sonra nasiol zr 53 2 kez ve bekbars nano koruma kullandım.Onlar 1 seneye yakin koruma sağladı.
Ancak gtechniq gerçekten kaliteli bir ürün.
Cila yapmayı seven ve hoşuna gidenler için cok yuksek paralar verip bu tarz uygulamalar yapmaya bence de gerek yok.Ama yaptıracak olanların da iyi marka nano kaplamalara yonelmesini tavsiye ederim.Koruduğunuz taktirde uzun süreli boya koruma sağlıyor.
Bu arada gtechniq uygulamasını kendim uyguladım.Aracımı hep kendim yıkıyorum.Çok özel bir çaba da sarf etmiyorum.

Cila atmayı yorucu bulanlar için bulabilirlerse scholl concepts neo polymer protection vb.cilaları tavsiye ederim.Hem kullanimı hem koruması kolay.

Son düzenleme: