0w30 castrol edge

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bide şunu söyleyim mineral yağların ısıda bozulması daha çabuk oluyor diye okumuştum bu nedenle tam sentetik yağ kullanmak da yüksek ısıda daha sorunsuz olur heralde.aracınızda lpg varmı?

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
lpg var

Son düzenleme:

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Elf evo sxr 900 5w/30 tam sentetik orjinal yağ tam sana göre

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yağların 100 °C de akışkanlık viskozitelerini yazıyorum , yazdığım değerlerin yüksek olması daha iyi

elf exo sxr 900 5w30 9.9cst

castrol edge 0w30 12.3 cSt
castrol edge 0w40 13.5 cst
castrol edge 5w40. 13.4 cst
castrol magnatec 10w40 14.2 cst

mobil 1 new life 0w40 14 cst
mobil 1 esp 0w40 13.2 cst
mobil 1 esp 5w30 12.1 cst

motul 300v power 5w40 13.6

MX4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgi için sağol. 2005 arabaya 9.9 cst çok bile fayda -maliyet e de bakmak lazım

sniper23

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar ben de yağ değişim dönemindeyim de, hep magnatec kullandım 1,6 (k4m), şimdi Motul 8100 5 30 yağ düşünüyorum, kullanan veya bilgisi olan var mı. Hangisini tercih etmeliyim. Sıcak iklim olan bir yerde ikamet ediyorum ve aracım lpg li. Teşekkürler.

Karaoqlan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar ben de yağ değişim dönemindeyim de, hep magnatec kullandım 1,6 (k4m), şimdi Motul 8100 5 30 yağ düşünüyorum, kullanan veya bilgisi olan var mı. Hangisini tercih etmeliyim. Sıcak iklim olan bir yerde ikamet ediyorum ve aracım lpg li. Teşekkürler.
iklim sıcaksa son iki rakamı 40 lı yağlara yönelmende fayda var, mobil 1 esp 0w40 viskozite değerlerini beğendiğim bir yağ onu düşünebilirsin 5w40 yağlar içindeyse en iyi yağ motul 300v pover ve castrol edge serileri , diyorsanki ben aracı sıkıştırmam sakin sakin kullanırım öyleyse istediğin bir 5w30 yada 0w30 alabilirsin

MX4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sniper23

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
iklim sıcaksa son iki rakamı 40 lı yağlara yönelmende fayda var, mobil 1 esp 0w40 viskozite değerlerini beğendiğim bir yağ onu düşünebilirsin 5w40 yağlar içindeyse en iyi yağ motul 300v pover ve castrol edge serileri , diyorsanki ben aracı sıkıştırmam sakin sakin kullanırım öyleyse istediğin bir 5w30 yada 0w30 alabilirsin
Cevap için teşekkür ediyorum, ara sıra da olsa üst devirlerde kullandığım oluyor.

Son düzenleme:

YILDIRIM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yanlış anlamayın sakın anlamadığım mantığıma yatmadığı için yazıyorum .bu iklim sıcak konusu pek mantıklı gelmiyor bana çünki: yukarıda yazdığınız degerler yanlarındaki yağın 100 santigrat derecedeki degerleri degilmi evet. Hava diyelimki 60 derece ve siz kontagı çevirdiniz ilk birkaç dk içinde zaten her araba en az 120 dereceye zaten çıkar ve orda sabit bir ısıda kalır kalmak zorundadırda .aynı ısı kaynagından aynı yere sürekli ısı verirseniz belli bir noktadan sonra ısı artmaz sıvı hal degiştirir. Değiştirmeye çalışır. Bu noktada mineral yağlar daha çabuk ve tortu bırakarak eksilirken sentetik yağlar daha kararlı davranıp daha uzu dayanırlar (40 numara sentetik yağ yok sanırım) 30 ve altları sentetik) hararet göstergesine bakın çok değişmez aslında bir yerden sonra.şimdi başa dönelim yağda belirtilen birinci deger soguk havada ve/veya motor sogukken ilk çalışmada önemliyken ikinci deger ise sıcak ortamdaki yağlaması ile ilgili ise 40 numara mineral yağ degeri büyük diye daha iyi yağlamaz. Bide bu aracın fabrikası bile 5w30 demiş 11 yıl önce şimdi kalkıpta dahaeski olan 10w40 yag iyidir demek bana yanlış geliyor . Bendede 2005 lpg li megan var benden önceki sahibi 10w40 koymuş yeni diye 8000 km eski yağ ile kullandım. Ve 5w30 ile değiştim . (Motor iç temizligi ve orjinal yağ filtre değişimi ile beraber İnan araba resmen farklılaştı . Motor daha sessiz, çekiş bariz dahaiyi, ve ilk çalışmada kalın gelen yağın yağlayanamasından dolayı gelen lifter sesi yok. son olarak şunu söyleyim bence pahalı bir yağ ve katkılara para vermektense üreticinin tavsiye ettigi yağı 15000 yerine 7-8000 de değiştirmek çok daha iyi olur hem kafanız ağrımaz bu yağ doğrumu yanlışmı demezsiniz hemde cebiniz yanmaz( motul vs nerdeyse 4-5 kati fiyata satiyor) kusura bakmayin biraz uzun oldu sonuna kadar okudugunuz icin tesekkur ederim.