1.2 Turbo Motor ve Otomatik Vites hakkında sorular

clioicon

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hımm

Arkadaşlar herkese selamlar.. Bazı sorularım var, cevaplarsanız sevinirim..

• 2012-2014 arası Clio 4 - 1.2 120hp turbo motor + otomatik şanzuman nasıldır? Artıları eksileri nelerdir?
  • Clio 4 lerde kaç çeşit otomatik vites seçeneği vardır? Sadece EDC mi var tüm modellerde?
  • Vitesin kronik bir sıkıntısı var mıdır? Daha önce otomatik vites arızasından servise giden arkadaşlar varsa nedenini ve masraflarını yazabilirler mi? Mesela komple şanzuman yapılsa kaç paraya çıkar?
  • Benzinli kullanımda yakıt ortalamanız kaç lt civarlarında gösteriyor? (şehir içi - şehir dışı)
  • Sport Tourer'lar ve HB'ler arasında yakıt çok fark ediyor mu ?
  • 120hp turbo motor gercekten uçuruyor mu arabayı? Yoksa bir hevesle alıp bumuymuş yaa diyeniniz oldu mu?
  • Bu motor Lpg ile tam olarak uyumlu mu? Taktıran ve kullanan arkadaşlar deneyimlerini ve yakıt tüketimini yazabilir mi?

Herkese kazasız belasız günler dilerim...
.
.

dunkof

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2013 öncesi yok sanırım bu model.. yakıt konusu s.içi için bir şey diyemeyeceğim çok değişken forumda konusu var, uzun yolda 4-5 litre yakar.
Birde eco mod kapalı bastın mı gider alayına gider hatta o konuda için rahat olsun :)

m_y_z_

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hımm

Arkadaşlar herkese selamlar.. Bazı sorularım var, cevaplarsanız sevinirim..

• 2012-2014 arası Clio 4 - 1.2 120hp turbo motor + otomatik şanzuman nasıldır? Artıları eksileri nelerdir?
  • Clio 4 lerde kaç çeşit otomatik vites seçeneği vardır? Sadece EDC mi var tüm modellerde?
  • Vitesin kronik bir sıkıntısı var mıdır? Daha önce otomatik vites arızasından servise giden arkadaşlar varsa nedenini ve masraflarını yazabilirler mi? Mesela komple şanzuman yapılsa kaç paraya çıkar?
  • Benzinli kullanımda yakıt ortalamanız kaç lt civarlarında gösteriyor? (şehir içi - şehir dışı)
  • Sport Tourer'lar ve HB'ler arasında yakıt çok fark ediyor mu ?
  • 120hp turbo motor gercekten uçuruyor mu arabayı? Yoksa bir hevesle alıp bumuymuş yaa diyeniniz oldu mu?
  • Bu motor Lpg ile tam olarak uyumlu mu? Taktıran ve kullanan arkadaşlar deneyimlerini ve yakıt tüketimini yazabilir mi?

Herkese kazasız belasız günler dilerim...
.
.
2013 model turbo edc aracım 1 senedir kullanıyorum bir sıkıntı olmadı,
Öncelikle vites konusunda hiç problem yaşamadım,içim rahat,
eko modunu kapattınmı alayına kafa tutuyor,antalya yolunda fluence ile kapıştık geçtim onu tabii benzin ibreside turbo açınca o derece hızlı düşüyor:)
eco modda istanbul-antalya arası 140-150 km ortalamayla 5.8 lt yakıt harcadım ama klima açıktı sürekli.daha düşük yakanlar var,90 km hızla klima kapalı 4-5 lt arası yakanlar var.
şehiriçi istanbul genelde sıkışık trafik eco mod açık bilgisayar şu anda 8.9 gösteriyor.yazın biraz daha düşüktü.8.5 civarı.(kısa mesafeler kullandığım için genelde motor ısınmadan stop ediyorum)
eco mod açıkken biraz 1.2 hantallığını hissettiriyor ama eco'yu kapatınca yolda kral sensin.120 beygir hakkını veriyor.
renault alternatifli bir araç yapmış,benzin çok düşünmezsen kapat eco modu hızlı sür,eğer benzin önemli dersen aç eco modu istanbul trafiğine ayak uydur :)
ama alıcaksan lpg taktırma lpg düşünüyorsan bu aracı alma.

meydey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ilk cliom 1.2 turbo edc ydi bir ay anca kullanabildim şimdiki aracım 1.5 dci icon clio.

1.2 edc aracım dan yakıt hariç çok memnundum mesela performansı çok iyi şehir içi tokatlayamayacağın araç çok azdır. çok çabuk hızlanıyor,edc şanzuman da çok keyifli sürüş sunuyor çok konforlu.fakat yakıt çok canınızı yakabilir.şehir içi 50 tl ye aldığım benzinle(litre fiyatı 4.70 ) 120-130 km anca gidebiyordum.şimdiki dizel cliomla ise 50 tlye 260 km şehir içi gidebiliyorum rahatlıkla.yakıt değerlerini kesinlikle abartmıyorum bizzat kullandığım için söylüyorum.uzun yolda ise 1.2 turbo edc aracımla içi full dolu klima açık 130 km hız sabit hızla 8-9 litre yaktığını biliyorum.lpg konusunu bende baya araştırmıştım pek taktıran bulamadım sanırım uyumlu değil . kısacası yakıtı dert etmeyecekseniz sizi kesinlikle pişman etmeyecek performansta bir araçtır 1.2 turbo edc

clioicon

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eco modunda turbo açmıyor mu hiç ?

dunkof

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
turbo hep açılır neden açılmasın? eco mod pedalı yumuşatıyor. yukarıda arkadaşın söylediği doğru arabaya verdiğin paraya değil yakıta verdiğin paraya acıyacaksan fazla yakar diyelim. genel bir laf vardır bence de oyle yıllık 15 binden fazla km yapacaksan dizel al.
130 km hızla dizelle kaç yakıyorsunuz merak ettim? fluence dizel manuelde işyeri aracında ş. içi 9 litre gösteriyordu dizellerde yakıyor yani koklamıyor.

meydey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
turbo hep açılır neden açılmasın? eco mod pedalı yumuşatıyor. yukarıda arkadaşın söylediği doğru arabaya verdiğin paraya değil yakıta verdiğin paraya acıyacaksan fazla yakar diyelim. genel bir laf vardır bence de oyle yıllık 15 binden fazla km yapacaksan dizel al.
130 km hızla dizelle kaç yakıyorsunuz merak ettim? fluence dizel manuelde işyeri aracında ş. içi 9 litre gösteriyordu dizellerde yakıyor yani koklamıyor.

dizel cliomla 130 sabitle denemedim aracı yeni aldığım için ama 120 sabit hızla mersinden ankaraya gittim 4.6 litre yaktı hocam.şehir içide sakin kullanırım aracı 4.3 litre aralığında tüketim yakalarım

dunkof

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
120-130 la bende 5.5-6 yakalarım birazda yola bakar sakin İstanbul içi 7.5 yakalıyorum yazın, Tabi kıyas Olmaz dizelin ekonomisi. Dediğim gibi 10-15 bin km için dizel almam fazlası var için hiç düşünmeden alırım :D

m_y_z_

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dizel çok km yapanların tercihidir tabiiki ama ben sadece haftasonları ailemle geziyorum o yüzden 1.2 edc turbo çok keyifli,dizel'in de eksileri var benim için en önemli eksisi kokpit içine sızan hırıltı sesi o sesi sevmiyorum o yüzden benzinli araç tecih ediyorum,yılda 10.000 km bile yapamıyorum.karar sizin işe gidip gelirken kullanacaksanız kesinlikle dizel alın derim,benim gibi hafta sonları yada akşamları keyif için alacaksanız benzinli tabiki.

clioicon

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam şehir içi yakıt ortalaman nedir ?? İşe gidip gelirken kullanacağım. Haftasonları da geziyorum.
10.000 km yapıyorum 1 yılda.
Şöyle de bir ihtimal var. Bir süre sonra kafama yatan başka bir araç bulursam satabilirim de. Uzun süre binmeyebilirim.
Kısa vadede düşünecek olursa bu aracın artılarını eksilerini yazar mısın ?

dizel çok km yapanların tercihidir tabiiki ama ben sadece haftasonları ailemle geziyorum o yüzden 1.2 edc turbo çok keyifli,dizel'in de eksileri var benim için en önemli eksisi kokpit içine sızan hırıltı sesi o sesi sevmiyorum o yüzden benzinli araç tecih ediyorum,yılda 10.000 km bile yapamıyorum.karar sizin işe gidip gelirken kullanacaksanız kesinlikle dizel alın derim,benim gibi hafta sonları yada akşamları keyif için alacaksanız benzinli tabiki.